Zápichy do květináčů

Originálními zápichy s pěknými ornamenty můžete dozdobit své jarní aranžmá nebo s jimi zkrášlit třeba květináč s bylinkami. S pomocí razítek snadno vytvoříte zajímavé vzory nebo třeba nápisy.

Budete potřebovat

  • samotvrdnoucí hmotu
  • jakákoli razítka
  • akrylové barvy
  • plochý štětec
  • nůž
  • plastovou podložku
  • váleček nebo folii na potraviny
  • vykrajovátka na cukroví
  • špejle
  • houbičku na nádobí

 

Postup

 

1 Samotvrdnoucí hmotu zpracujte jako těsto. Na pracovní plochu položte kousek plastu, hmotu z něj později snadno odlepíte. Vyválejte hmotu na placku silnou asi 0,6 cm. Místo dřevěného kuchyňského válečku můžete použít ruličku s folií na potraviny. Kousek zašpiněné folie poté jednoduše vyhodíte a ušetříte si tak práci s mytím znečištěného válečku. Do hmoty zamáčkněte razítka. Mohou být dřevěná, gumová nebo silikonová. Vyberte výrazné vzory. My jsme nejprve použili dřevěná razítka. Otisky poté vyřízněte nožem nebo vykrojte vykrajovátky.

 

2 Ozdoby přeneste na karton a zespodu do nich zapíchněte špejli. Zasuňte ji téměř až k vršku ozdoby.

 

3 Stejně můžete vytvořit otisky silikonovým razítkem.

 

4 Poté vytlačený vzor jednoduše vykrojte vhodným vykrajovátkem.

 

5 Opět zasuňte špejle. Ozdoby nechte minimálně 24 hodin schnout, dokud zcela nezatvrdnou. Během schnutí uhlazujte nožem nebo smirkovým papírem okraje ozdob.

 

6 Dobře usušené ozdoby natřete černou akrylovou barvou. Použijte plochý štětec a neředěnou barvu.

 

7 Po zaschnutí barev přetřete ozdoby kouskem molitanové houbičky světlou barvou, tupujte. Barvu nanášejte ve velmi malém množství pouze na povrch výrobku a dejte pozor, aby nezatekla do prohlubní. Tak se vzory prokreslí a více vyniknou. Barvou můžete natřít i špejli.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Námořnický věnec

Námořnický věnec

Přivezli jste si od moře kamínky, mušle a jiné drobnosti? Využijte je k výrobě věnce. Pokaždé, když půjdete kolem něj, se můžete zasnít a na okamžik pocítit závan svěžích dálek.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.