Zahrada pro netopýry

Chcete pomoci chráněným netopýrům a poskytnout jim útočiště na své zahradě? Uzpůsobte svou zahradu tak, aby v ní našli úkryt i potravu a budete moci tato tajemná zvířátka pozorovat kdykoli se vám zachce. Co je na vaši zahradu přiláká?

Pěstujte vhodné druhy kvetoucích rostlin a keřů. Důležitá je rozmanitost: rostliny s různou barvou, vůní a tvarem květů přitahují odlišné skupiny hmyzu. Výhodou je, kvetou-li na zahradě rostliny průběžně od jara do podzimu.

Vybudujte zahradní jezírko, netopýři uvítají nabídku vodního hmyzu a mohou se zde také napít.

Část trávníku nechte neposekanou – minimálně do konce června, optimálně až do pozdního léta. Umožníte tak mnoha druhům hmyzu dokončit svůj vývoj.

Nepoužívejte pesticidy – snižují nabídku hmyzu a mohou způsobit otravu netopýrů.

Velkým nebezpečím pro netopýry jsou kočky, které chytají zejména mláďata. V období od poloviny června do konce srpna nenechávejte kočku běhat venku v noci.

Nabídněte netopýrům úkryt v podobě budky. Návod, jak ji vyrobit, najdete na: vestrome.sousednetopyr.cz.

Více informací o netopýrech, jejich životě a ochraně najdete na stránkách České společnosti pro ochranu netopýrů: www.ceson.org.


Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek