Zahrada pro netopýry

Chcete pomoci chráněným netopýrům a poskytnout jim útočiště na své zahradě? Uzpůsobte svou zahradu tak, aby v ní našli úkryt i potravu a budete moci tato tajemná zvířátka pozorovat kdykoli se vám zachce. Co je na vaši zahradu přiláká?

Pěstujte vhodné druhy kvetoucích rostlin a keřů. Důležitá je rozmanitost: rostliny s různou barvou, vůní a tvarem květů přitahují odlišné skupiny hmyzu. Výhodou je, kvetou-li na zahradě rostliny průběžně od jara do podzimu.

Vybudujte zahradní jezírko, netopýři uvítají nabídku vodního hmyzu a mohou se zde také napít.

Část trávníku nechte neposekanou – minimálně do konce června, optimálně až do pozdního léta. Umožníte tak mnoha druhům hmyzu dokončit svůj vývoj.

Nepoužívejte pesticidy – snižují nabídku hmyzu a mohou způsobit otravu netopýrů.

Velkým nebezpečím pro netopýry jsou kočky, které chytají zejména mláďata. V období od poloviny června do konce srpna nenechávejte kočku běhat venku v noci.

Nabídněte netopýrům úkryt v podobě budky. Návod, jak ji vyrobit, najdete na: vestrome.sousednetopyr.cz.

Více informací o netopýrech, jejich životě a ochraně najdete na stránkách České společnosti pro ochranu netopýrů: www.ceson.org.


Další články

Tradiční cukroví

Tradiční cukroví

Chtěli byste ochutnat cukroví, které pekly naše prababičky? Není problém – napečte si ho podle jejich receptů! Zalistovali jsme starými kuchařkami a vybrali několik lákavých kousků.

Celý článek

Vánoční krásky

Vánoční krásky

Ke slavnostní náladě patří nepochybně květiny. Vždycky to však nemusí být kytice řezaných květů. Vyzdobte si byt kvetoucí rostlinou v květináči.

Celý článek

Hřejivé vánoční ozdoby

Hřejivé vánoční ozdoby

Máte rádi jednoduché tvary a nebojíte se pustit do ručního šití? Tak si s námi vyrobte filcové ozdoby, které si můžete pověsit na vánoční stromek, nebo s nimi vyzdobit interiér. Budete překvapeni, jak vám to půjde snadno a rychle.

Celý článek

Zahřejte se…

Zahřejte se…

Zažeňte podzimní chmury u lahodného horkého nápoje. Pozvěte na něj příjemnou společnost a dobrá nálada se jistě rychle dostaví.

Celý článek

Přečtěte si

Dům postavený z příběhů

Dům postavený z příběhů

www.chatar-chalupar.cz

Renata Bernardi pořádá už několik let hojně navštěvované semináře o tvorbě přirozeného, harmonického a účelného bydlení. Můžete jí věřit, vše má vyzkoušeno doslova na vlastní kůži.

Nádobí na indukci

Nádobí na indukci

www.peknebydleni.cz

Pokud jste ještě nikdy nevařili v kvalitním nádobí, s indukční varnou deskou máte jedinečnou příležitost ke změně – pořiďte si nové vhodné hrnce a pánve, které vám zajistí dokonalý výsledek.