Zahrada pro netopýry

Chcete pomoci chráněným netopýrům a poskytnout jim útočiště na své zahradě? Uzpůsobte svou zahradu tak, aby v ní našli úkryt i potravu a budete moci tato tajemná zvířátka pozorovat kdykoli se vám zachce. Co je na vaši zahradu přiláká?

Pěstujte vhodné druhy kvetoucích rostlin a keřů. Důležitá je rozmanitost: rostliny s různou barvou, vůní a tvarem květů přitahují odlišné skupiny hmyzu. Výhodou je, kvetou-li na zahradě rostliny průběžně od jara do podzimu.

Vybudujte zahradní jezírko, netopýři uvítají nabídku vodního hmyzu a mohou se zde také napít.

Část trávníku nechte neposekanou – minimálně do konce června, optimálně až do pozdního léta. Umožníte tak mnoha druhům hmyzu dokončit svůj vývoj.

Nepoužívejte pesticidy – snižují nabídku hmyzu a mohou způsobit otravu netopýrů.

Velkým nebezpečím pro netopýry jsou kočky, které chytají zejména mláďata. V období od poloviny června do konce srpna nenechávejte kočku běhat venku v noci.

Nabídněte netopýrům úkryt v podobě budky. Návod, jak ji vyrobit, najdete na: vestrome.sousednetopyr.cz.

Více informací o netopýrech, jejich životě a ochraně najdete na stránkách České společnosti pro ochranu netopýrů: www.ceson.org.


Další články

Jaro v růžové

Jaro v růžové

Barvy jsou při výběru rostlin velmi důležité. Platí to i pro dřeviny, zvlášť ty kvetoucí na jaře, kdy jiné druhy teprve raší. Pokud máte rádi růžovou a hledáte zajímavý keř do své zahrady, zkuste mandloně nebo lýkovce.

Celý článek

Cizrna 4x jinak

Cizrna 4x jinak

Má spoustu skvělých vlastností – obsahuje hodně bílkovin, málo tuku, pomáhá snižovat cholesterol, a navíc blahodárně působí na nervovou soustavu. Vyzkoušejte ji v našich receptech.

Celý článek

Léčivý i jedovatý břečťan

Léčivý i jedovatý břečťan

Břečťan mají zahradníci rádi, pomáhá jim zakrýt nepěkné zdi. Odedávna se však využívá i jako léčivá rostlina proti kašli a má také silné protizánětlivé účinky.

Celý článek

Přečtěte si

Altán na velké zahradě

Altán na velké zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Posezení na zahradě může mít mnoho tváří – od nejjednoduššího altánku až po částečně či zcela zděnou stavbu ve stylu bungalovu. Taková stavba sluší především větším zahradám.