Zahrada pro netopýry

Chcete pomoci chráněným netopýrům a poskytnout jim útočiště na své zahradě? Uzpůsobte svou zahradu tak, aby v ní našli úkryt i potravu a budete moci tato tajemná zvířátka pozorovat kdykoli se vám zachce. Co je na vaši zahradu přiláká?

Pěstujte vhodné druhy kvetoucích rostlin a keřů. Důležitá je rozmanitost: rostliny s různou barvou, vůní a tvarem květů přitahují odlišné skupiny hmyzu. Výhodou je, kvetou-li na zahradě rostliny průběžně od jara do podzimu.

Vybudujte zahradní jezírko, netopýři uvítají nabídku vodního hmyzu a mohou se zde také napít.

Část trávníku nechte neposekanou – minimálně do konce června, optimálně až do pozdního léta. Umožníte tak mnoha druhům hmyzu dokončit svůj vývoj.

Nepoužívejte pesticidy – snižují nabídku hmyzu a mohou způsobit otravu netopýrů.

Velkým nebezpečím pro netopýry jsou kočky, které chytají zejména mláďata. V období od poloviny června do konce srpna nenechávejte kočku běhat venku v noci.

Nabídněte netopýrům úkryt v podobě budky. Návod, jak ji vyrobit, najdete na: vestrome.sousednetopyr.cz.

Více informací o netopýrech, jejich životě a ochraně najdete na stránkách České společnosti pro ochranu netopýrů: www.ceson.org.


Další články

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Žebrání je zákeřná kočičí vlastnost, které je těžké odolávat. Přesto se kočce nelze podvolovat. Správně vybraný občasný pamlsek není na škodu. Pokud ale s kočkou pravidelně sdílíte vlastní večeři, stane se z ní brzy pěkný cvalík.

Celý článek

Letničky na kamennou zídku

Letničky na kamennou zídku

Které květiny vysadit pro zkrášlení či zakrytí kamenné zahradní zídky? Zkuste zkombinovat například osvědčené petúnie s ostálkami, balzamínami a dalšími kráskami.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Okrasné zimolezy

Okrasné zimolezy

Ozdobí vaši zahradu svými krásnými květy. Mají rády slunce a jsou nenáročné na údržbu. Který druh zimolezu si vyberete?

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.