Okenní závěs s volánem a postranními šály je z károvaného a proužkovaného kanafasu zdobeného bílou krajkou a jednobarevnými lemy (Textil Zítka)

Záclonky a závěsy oknům sluší

Textilie na oknech mají jednak ochrannou funkci, ale současně také zdobí. To platilo dříve a platí to i dnes, zvláště u oken vesnických chaloupek.

Ať jde o malá okénka roubených chalup, nebo větší okna zděných stavení, nechybí na nich většinou záclonky nebo závěsy, případně obojí – tak, jak to mívaly naše babičky a prababičky. Trochu jiným případem jsou okna zabírající větší část stěny, jaká můžeme občas vidět u nových víkendových domů nebo u přestavěných hospodářských budov, například stodol. Ta ponechávají majitelé často bez jakékoliv textilie, případně je opatří pouze žaluziemi. Ale i pro tato moderní maxiokna je možné vybrat vhodný typ závěsu.

Když se tak zvaná římská roleta vykasá nahoru, vznikne něco jako volán (Anglická sezóna)

Dlouhé i krátké

Nejprve zvážíme, jaký typ záclonek se do naší chaty nebo chalupy hodí i jaký bude v dané místnosti praktický. Zvolit můžeme dlouhou záclonu kryjící celé okno nebo poloviční záclonku v horní nebo dolní části okenního otvoru.
Dlouhá záclona ochrání naše soukromí, zvláště když jsou okna, především ta z ložnice, otočena do ulice. A v létě zabrání nepříjemnému hmyzu vletět do domu. Pokud ale chceme mít přehled o dění venku, opatříme záclonkami jen spodní část okna – soukromí nám částečně uchová, ale umožní výhled ven. Takový způsob je běžný hlavně v kuchyni a ve světnici. Podle toho, kam se otevírají okenní křídla, zvolíme způsob upevnění – záclonku můžeme zavěsit přes celou šíři okna ze strany místnosti nebo do špalety. Nebo záclonky navléknuté na vitrážové tyči nebo vypnuté mezi dvěma tyčemi připevníme na okenní křídla.

Závěs jen po jedné straně okna je ušit ze dvou jednobarevných látek doplněných krajkou

Háčkované nebo vyšívané?

Vlastníme-li zachovalé háčkované, síťované nebo ručně vyšívané záclony, máme poklad, který by bylo škoda nevyužít. Na záclonky lze zužitkovat i staré vyšívané či háčkované bílé textilie, jako je ubrus, přehoz a podobně, nebo vyšívanými či háčkovanými krajkami ozdobit bílé plátno. Lehká poloprůsvitná bavlněná tkanina se dá použít jako záclona i jako závěs. Ale lze koupit i hezké nové strojově tkané záclony, jen se raději vyhneme těm na první pohled příliš „umělým“.

Ke krátké háčkované záclonce se drobné káro na závěsu hodí

Jaký závěs vybrat

Barevný závěs olemuje okno – většinou ho věšíme po obou jeho stranách, ale může být jen na jedné. Jeho délka se pohybuje od spodního okraje okna až k zemi. Závěs necháme volně splývat nebo ho stáhneme ozdobným pruhem látky. Postranní závěsy často doplňuje volán nad oknem, případně lze použít pouze samotný volán. Závěsy a záclonky se dají různě kombinovat, záleží na tom, co se nám líbí a jak hodně chceme okno „obléknout“.

www.anglickasezona.cz, www.ceskykanafas.cz, www.textilzitka.cz

Pro ušití zdobně tvarovaných záclonek se dají využít staré krajky a vsadky


Jak pověsit závěs

Ve vzhledu hraje roli i způsob zavěšení záclon a závěsů. Můžeme je pověsit na tyč pomocí ušitého tunýlku, výrazných poutek, kulatých otvorů v látce, kroužků se žabkami. Místo garnýže s tyčí lze také zvolit napnuté lanko.

Dlouhé květované závěsy oživují výrazné vázačky a úchyty (Anglická sezóna)

 

Jiná podoba volánu nad oknem vychází z římské rolety

 

Okenní závěs s volánem a postranními šály je z károvaného a proužkovaného kanafasu zdobeného bílou krajkou a jednobarevnými lemy (Textil Zítka)

 

 


Text: tvr, foto: Vladimír Hájek a Pavel Veselý

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek