Zábavná mozaika

S pomocí této techniky si můžete velice snadno vyzdobit interiér i exteriér, můžete využít vlastní nápady nebo se nechat inspirovat oblíbenými výtvarnými díly.

Tak tomu bylo i ve výtvarné dílně Labyrint. Nespokojily jsme se s obyčejným obkladem za kuchyňskou linkou, ale nechaly jsme se inspirovat secesním malířem Gustavem Klimtem. Jeho Strom života jsme ztvárnily jako mozaiku přes celou zeď.

 

Místa jako stvořená pro mozaiky jsou desky stolů a stolečků. Starý plastový ožil mozaikou inspirovanou starým křesťanským symbolem Vesica Piscis .

 

Kovový podstavec od starého šicího stroje si zasloužil také pěknou mozaikovou desku. Inspirace bylo myslím už dost a teď to hlavní, jak se taková mozaika dělá?

 

Co budete potřebovat:

  • Obkladačky různých barev a stejné tloušťky
  • lepidlo
  • spárovací hmotu
  • špachtle
  • hadřík
  • houbu
  • kladivo

 

Postup:

 


Keramické obkladačky je dobré mít v mnoha barevných odstínech, a hlavně ve stejné tloušťce. Lepidlo a spárovací hmotu koupíte v každých stavebninách.

 


Obkladačky pokládejte glazurou na hadřík a kladivem je rozbijte na menší kousky.
Střepy si rozdělte do krabic. Práce vám pak půjde lépe od ruky.

 

 


Povrch, na který si zvolený motiv předkreslíte, musí být čistý a hladký. Například sádrokartonová deska, která imituje zeď.

 

 


Jednotlivé plochy mozaiky natřete lepidlem a barevnými střepy tvořte mozaiku. Mezi střepy nechávejte mezery 2–3 mm.

 

 


Mozaiku nechte dobře zaschnout. Další fází je spárování. Spárovací hmota se dá koupit bílá, šedá nebo barevná. Záleží jen na vás, jakou si zvolíte. Rozdělejte ji podle návodu a špachtlí pečlivě zaplňujte mezery mezi střepy.

 

 


Spárovací hmotu roztírejte širokou špachtlí nebo stěrkou.

 

 


Kolem mozaiky vypracujte pěkný, hladký okraj.

 

 


Zbytky spárovací hmoty po mírném zaschnutí odstraňte suchou houbou. Po dokonalém zaschnutí ještě vyleštěte hadříkem.

 

Pro časopis Rozmarýna zpracovala redakce z edice Tvořivý AMOS, www.tvorivyamos.cz

 


Text a realizace: dr. Jana Drnková, Jana Drnková ml., Mirka Šimonová; foto: Jan Wilda Drnek

Další články

Rajčata a bazalka

Rajčata a bazalka

Sladkokyselá chuť rajčat se báječně doplňuje s kořenitou bazalkou. Není proto divu, že tuto kombinaci najdeme v mnoha vynikajících receptech. Vyzkoušejte některé z nich.

Celý článek

Svícen s kameny

Svícen s kameny

Máte rádi kameny? Použijte je na výrobu jednoduchého, a přitom velmi dekorativního svícnu. Umístěte je do skleněné vázy nebo obyčejné velké sklenice od okurek. Uvidíte, jakou bude dělat parádu.

Celý článek

Magický rozmarýn

Magický rozmarýn

Můžete jej používat jako koření, ale patří také do lékárny. Upravuje trávení a podporuje činnost jater, proto se jím tradičně ochucují tučné a masité pokrmy.

Celý článek

Přečtěte si

Staré věci, krásné věci

Staré věci, krásné věci

www.chatar-chalupar.cz

Kdysi v tomto objektu žili benediktýnští mniši. Krajina kolem Windachu v Horním Bavorsku byla pro klidný život naplněný rozjímáním jako stvořená. Na počátku 21. století ale byla ze stavení už opuštěná ruina. Záchrana přišla v hodině dvanácté.

Záhony se zásaditou půdou

Záhony se zásaditou půdou

www.floranazahrade.cz

Půda se zásaditou reakcí, která má pH vyšší než 7, se objevuje v lokalitách s vápencovým podložím. Pokud takové podmínky na zahradě máte, vysaďte sem rostliny, které z takového prostředí pocházejí. Bude se jim dařit a krásně pokvetou, zvlášť pokud opět zvolíte hlavně žluté odstíny.