Zábavná mozaika

S pomocí této techniky si můžete velice snadno vyzdobit interiér i exteriér, můžete využít vlastní nápady nebo se nechat inspirovat oblíbenými výtvarnými díly.

Tak tomu bylo i ve výtvarné dílně Labyrint. Nespokojily jsme se s obyčejným obkladem za kuchyňskou linkou, ale nechaly jsme se inspirovat secesním malířem Gustavem Klimtem. Jeho Strom života jsme ztvárnily jako mozaiku přes celou zeď.

 

Místa jako stvořená pro mozaiky jsou desky stolů a stolečků. Starý plastový ožil mozaikou inspirovanou starým křesťanským symbolem Vesica Piscis .

 

Kovový podstavec od starého šicího stroje si zasloužil také pěknou mozaikovou desku. Inspirace bylo myslím už dost a teď to hlavní, jak se taková mozaika dělá?

 

Co budete potřebovat:

  • Obkladačky různých barev a stejné tloušťky
  • lepidlo
  • spárovací hmotu
  • špachtle
  • hadřík
  • houbu
  • kladivo

 

Postup:

 


Keramické obkladačky je dobré mít v mnoha barevných odstínech, a hlavně ve stejné tloušťce. Lepidlo a spárovací hmotu koupíte v každých stavebninách.

 


Obkladačky pokládejte glazurou na hadřík a kladivem je rozbijte na menší kousky.
Střepy si rozdělte do krabic. Práce vám pak půjde lépe od ruky.

 

 


Povrch, na který si zvolený motiv předkreslíte, musí být čistý a hladký. Například sádrokartonová deska, která imituje zeď.

 

 


Jednotlivé plochy mozaiky natřete lepidlem a barevnými střepy tvořte mozaiku. Mezi střepy nechávejte mezery 2–3 mm.

 

 


Mozaiku nechte dobře zaschnout. Další fází je spárování. Spárovací hmota se dá koupit bílá, šedá nebo barevná. Záleží jen na vás, jakou si zvolíte. Rozdělejte ji podle návodu a špachtlí pečlivě zaplňujte mezery mezi střepy.

 

 


Spárovací hmotu roztírejte širokou špachtlí nebo stěrkou.

 

 


Kolem mozaiky vypracujte pěkný, hladký okraj.

 

 


Zbytky spárovací hmoty po mírném zaschnutí odstraňte suchou houbou. Po dokonalém zaschnutí ještě vyleštěte hadříkem.

 

Pro časopis Rozmarýna zpracovala redakce z edice Tvořivý AMOS, www.tvorivyamos.cz

 


Text a realizace: dr. Jana Drnková, Jana Drnková ml., Mirka Šimonová; foto: Jan Wilda Drnek

Další články

Originální květinový stojan

Originální květinový stojan

Vejde se na balkon či terasu, ale může dělat parádu i na zápraží či v zahradě. Navíc na něj zužitkujete i staré nepoužívané štafle. Květinový stojan si snadno vyrobíte, přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek