Vytvořte si florárium

Dekorativní florárium je minizahrádkou a bytovým doplňkem zároveň. Jeho výroba není složitá a zvládne ji i úplný začátečník. Pusťte se do toho s námi.

Budete potřebovat

  • vhodnou skleněnou nádobu
  • drenážní materiál (štěrk, písek)
  • pěstební substrát podle typu vysazených rostlin
  • dekorace (mušle, ulitky, oblázky, krystaly, dřevo apod.)
  • vhodné rostliny
  • dlouhou pinzetu
  • lopatičku

 

postup

 

 

1 Vyberte si vhodnou nádobu – kromě speciální skleněných terárií pro rostliny vám stejně poslouží i velká sklenice, skleněná koule apod. Pokud budete vytvářet florárium pro suchomilné rostliny, měla by mít nádoba dostatečně široký otvor, aby dobře větrala. Naopak vlhkomilným rostlinám bude svědčit prostor uzavřenější. Připravte si také rostliny, které budete chtít sázet.

 

 

 

2 Na dno nádoby nasypte vhodný drenážní materiál, například štěrk, hrubší písek nebo jemnou kamennou drť.

 

 

 

3 Další vrstvou bude pěstební substrát. Zvolte ho podle druhu rostlin, který budete sázet.

 

 

 

4 Při sázení rostlin si pomozte dlouhou pinzetou. Sesazujte k sobě jen takové rostliny, které mají podobné nároky na vodu a světlo.

 

 

 

5 Povrch substrátu zasypte hrubším pískem nebo jemnou kamennou drtí.

 

 

 

6 Zbývá už jen dozdobit florárium různými pěknými kamínky, kousky dřeva, dekoračním mechem apod. Nezapomeňte rostlinky zalít, sukulenty zalévejte nejlépe rozprašovačem a velmi mírně.


Co vysadit do florária?

Můžete si v něm vytvořit buď vlhké prostředí (například pro kapradiny, mechy a vlhkomilné druhy rostlin), nebo naopak suché, vhodné pro sukulenty. Při výběru rostlinek se zaměřte na takové, které mají zajímavý tvar, barvu či strukturu. Volte rostliny malých rozměrů, které příliš nevyrostou, aby jim prostor florária stačil.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zkrášlete se motýlí broží

Zkrášlete se motýlí broží

Jsou krásné a originální. Vytvořte si svou vlastní vyšívanou brož, například ve tvaru pestrého motýlka. Patříte-li mezi zkušené vyšívačky, bude to pro vás hračka!

Celý článek

Podtácky z pryskyřice

Podtácky z pryskyřice

Práce s epoxidovou pryskyřicí není tak složitá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Zvládne ji i začátečník a odměnou za vynaložené úsilí mu budou velice efektní výrobky.

Celý článek

Sami uprostřed přírody

Sami uprostřed přírody

Když koupili pozemek pod lesem, postavili v nejvyšším místě na stráni lavičku. Spali pod širákem a říkali si, že jednou tu bude stát jejich chalupa.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.