Vytvořte si florárium

Dekorativní florárium je minizahrádkou a bytovým doplňkem zároveň. Jeho výroba není složitá a zvládne ji i úplný začátečník. Pusťte se do toho s námi.

Budete potřebovat

  • vhodnou skleněnou nádobu
  • drenážní materiál (štěrk, písek)
  • pěstební substrát podle typu vysazených rostlin
  • dekorace (mušle, ulitky, oblázky, krystaly, dřevo apod.)
  • vhodné rostliny
  • dlouhou pinzetu
  • lopatičku

 

postup

 

 

1 Vyberte si vhodnou nádobu – kromě speciální skleněných terárií pro rostliny vám stejně poslouží i velká sklenice, skleněná koule apod. Pokud budete vytvářet florárium pro suchomilné rostliny, měla by mít nádoba dostatečně široký otvor, aby dobře větrala. Naopak vlhkomilným rostlinám bude svědčit prostor uzavřenější. Připravte si také rostliny, které budete chtít sázet.

 

 

 

2 Na dno nádoby nasypte vhodný drenážní materiál, například štěrk, hrubší písek nebo jemnou kamennou drť.

 

 

 

3 Další vrstvou bude pěstební substrát. Zvolte ho podle druhu rostlin, který budete sázet.

 

 

 

4 Při sázení rostlin si pomozte dlouhou pinzetou. Sesazujte k sobě jen takové rostliny, které mají podobné nároky na vodu a světlo.

 

 

 

5 Povrch substrátu zasypte hrubším pískem nebo jemnou kamennou drtí.

 

 

 

6 Zbývá už jen dozdobit florárium různými pěknými kamínky, kousky dřeva, dekoračním mechem apod. Nezapomeňte rostlinky zalít, sukulenty zalévejte nejlépe rozprašovačem a velmi mírně.


Co vysadit do florária?

Můžete si v něm vytvořit buď vlhké prostředí (například pro kapradiny, mechy a vlhkomilné druhy rostlin), nebo naopak suché, vhodné pro sukulenty. Při výběru rostlinek se zaměřte na takové, které mají zajímavý tvar, barvu či strukturu. Volte rostliny malých rozměrů, které příliš nevyrostou, aby jim prostor florária stačil.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

Korálkový závěs na květiny

Korálkový závěs na květiny

Staré nepoužívané síto po babičce může ještě sloužit jako parádní závěs na kvetoucí převislé květiny. Podívejte se, jak na to, a pusťte se do proměny spolu s námi!

Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek