Vytvořte si florárium

Dekorativní florárium je minizahrádkou a bytovým doplňkem zároveň. Jeho výroba není složitá a zvládne ji i úplný začátečník. Pusťte se do toho s námi.

Budete potřebovat

  • vhodnou skleněnou nádobu
  • drenážní materiál (štěrk, písek)
  • pěstební substrát podle typu vysazených rostlin
  • dekorace (mušle, ulitky, oblázky, krystaly, dřevo apod.)
  • vhodné rostliny
  • dlouhou pinzetu
  • lopatičku

 

postup

 

 

1 Vyberte si vhodnou nádobu – kromě speciální skleněných terárií pro rostliny vám stejně poslouží i velká sklenice, skleněná koule apod. Pokud budete vytvářet florárium pro suchomilné rostliny, měla by mít nádoba dostatečně široký otvor, aby dobře větrala. Naopak vlhkomilným rostlinám bude svědčit prostor uzavřenější. Připravte si také rostliny, které budete chtít sázet.

 

 

 

2 Na dno nádoby nasypte vhodný drenážní materiál, například štěrk, hrubší písek nebo jemnou kamennou drť.

 

 

 

3 Další vrstvou bude pěstební substrát. Zvolte ho podle druhu rostlin, který budete sázet.

 

 

 

4 Při sázení rostlin si pomozte dlouhou pinzetou. Sesazujte k sobě jen takové rostliny, které mají podobné nároky na vodu a světlo.

 

 

 

5 Povrch substrátu zasypte hrubším pískem nebo jemnou kamennou drtí.

 

 

 

6 Zbývá už jen dozdobit florárium různými pěknými kamínky, kousky dřeva, dekoračním mechem apod. Nezapomeňte rostlinky zalít, sukulenty zalévejte nejlépe rozprašovačem a velmi mírně.


Co vysadit do florária?

Můžete si v něm vytvořit buď vlhké prostředí (například pro kapradiny, mechy a vlhkomilné druhy rostlin), nebo naopak suché, vhodné pro sukulenty. Při výběru rostlinek se zaměřte na takové, které mají zajímavý tvar, barvu či strukturu. Volte rostliny malých rozměrů, které příliš nevyrostou, aby jim prostor florária stačil.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Ušijte si pizzu!

Ušijte si pizzu!

Máte doma malé kuchaře či kuchařinky? Vytvořte si spolu s nimi pokrmy, které se nezkazí a zůstanou stále čerstvé a k nakousnutí. Co třeba pravou domácí pizzu? Pusťte se do toho s námi.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.