Vyřezávané a ryté dýně

Jak si vyřezat klasickou halloweenskou lucernu s obličejem? Přinášíme vám jednoduchý postup a také několik tipů na zdobení dýní s pomocí nože, dláta nebo rydla.

Budete potřebovat

  • větší dýni
  • šablonu obličeje, papír
  • tužku, lihový fix
  • ostrý vykosťovací nůž nebo skalpel
  • lžíci
  • vazelínu

 

postup

 

1 Na papír si podle šablony nakreslete obličej, který budete chtít vyřezávat. Dobře si jej rozvrhněte, aby se na dýni pěkně vešel. Části, kde budou v dýni otvory, z papíru vystřihněte nebo na tvrdé podložce vyřízněte odlamovacím nožíkem. Pak šablonu měkkou tužkou nebo lihovým fixem překreslete na dýni.

2 Kolem stopky odřízněte kruhovou „pokličku“ a odstraňte z ní vlákna se semeny a část dužiny. Příliš ji ale neztenčujte, aby brzy nevyschla.

3 Z dýně vyberte vlákninu se semeny a vydlabejte i vrstvičku dužiny. Nechte dýni ale dostatečně silnou, aby vám pár dní vydržela.

4 Nakonec podle naznačených obrysů ostrým nožem nebo skalpelem vyřízněte obličej. Postupujte pomalu a opatrně. Řezy pak potřete vazelínou- nebudou tak rychle vysychat.

 

Tip

Použijte do svítící dýně LED svíčky, nebude tak rychle vysychat působením tepla z klasického plamene.

 


Text: red; foto: Shutterstock a Yakima Pixabay

Další články

Pokojové mini skleníky

Pokojové mini skleníky

Interiérové mini skleníky jsou nejen krásnou dekorací, ale umí pokojovým rostlinám či bylinkám poskytnout i teplejší a vlhčí mikroklima. Jejich podoby jsou různé. Mohou být jednoduché, romanticky zdobné i moderní s osvětlením a dálkovým ovládáním.

Celý článek

Barevné kytičky ze šišek

Barevné kytičky ze šišek

Šišky nasbírané v lese lákají ke tvoření. Zkuste si z nich vyrobit třeba barevné kvítky a použít je pro vytvoření pestré zahrádky. Zarámujte ji a máte krásnou dekoraci do dětského pokoje.

Celý článek

Arnošt Möller: Kožený výrobek je věčný

Arnošt Möller: Kožený výrobek je věčný

Materiál ke své práci shání pouze v ověřených koželužnách a nejraději pracuje s hovězí kůží. Precizně provedená práce je na ručně zhotovených kožedělných výrobcích Arnošta Möllera vidět na první pohled. Nahlédněte spolu s námi do jeho dílny v Ohrazenicích u Turnova, kde vznikají peněženky, opasky, pouzdra i dámské kabelky.

Celý článek

Přečtěte si

Úbislavice

Úbislavice

www.chatar-chalupar.cz

Cestou od Jičína směrem k Nové Pace odbočte před obcí Rumchalpa doleva. Objevíte Úbislavice a jejich osady a můžete obdivovat roubené podkrkonošské chalupy, některé s bohatě vyřezávanými štíty.

Podkroví s jasnými souvislostmi

Podkroví s jasnými souvislostmi

www.peknebydleni.cz

Kde bychom chtěli bydlet? Naše představy se různí, ale určitě můžeme sestavit pomyslnou hitparádu nejžádanějších míst. Na jednom z nejvyšších stupňů by se zřejmě ocitlo bydlení v rodinném domě. O vedoucí pozici by se ale se stejnou úspěšností ucházel i další velmi vyhledávaný typ bydlení – půdní vestavba.

Mlýn, kde se dobře žije

Mlýn, kde se dobře žije

www.chatar-chalupar.cz

Opuštěný mlýn, který na svém místě stál už v osmnáctém století, koupili Vlaďka a Josef Tomáškovi před šesti lety. Hned se pustili do jeho oprav a již za dva a půl roku zde oslavili první Vánoce.