Vyřezávané a ryté dýně

Jak si vyřezat klasickou halloweenskou lucernu s obličejem? Přinášíme vám jednoduchý postup a také několik tipů na zdobení dýní s pomocí nože, dláta nebo rydla.

Budete potřebovat

  • větší dýni
  • šablonu obličeje, papír
  • tužku, lihový fix
  • ostrý vykosťovací nůž nebo skalpel
  • lžíci
  • vazelínu

 

postup

 

1 Na papír si podle šablony nakreslete obličej, který budete chtít vyřezávat. Dobře si jej rozvrhněte, aby se na dýni pěkně vešel. Části, kde budou v dýni otvory, z papíru vystřihněte nebo na tvrdé podložce vyřízněte odlamovacím nožíkem. Pak šablonu měkkou tužkou nebo lihovým fixem překreslete na dýni.

2 Kolem stopky odřízněte kruhovou „pokličku“ a odstraňte z ní vlákna se semeny a část dužiny. Příliš ji ale neztenčujte, aby brzy nevyschla.

3 Z dýně vyberte vlákninu se semeny a vydlabejte i vrstvičku dužiny. Nechte dýni ale dostatečně silnou, aby vám pár dní vydržela.

4 Nakonec podle naznačených obrysů ostrým nožem nebo skalpelem vyřízněte obličej. Postupujte pomalu a opatrně. Řezy pak potřete vazelínou- nebudou tak rychle vysychat.

 

Tip

Použijte do svítící dýně LED svíčky, nebude tak rychle vysychat působením tepla z klasického plamene.

 


Text: red; foto: Shutterstock a Yakima Pixabay

Další články

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je tradiční ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Jeho výrobou se začali zabývat manželé Lutonští ve Vizovicích v polovině 19. století.

Celý článek

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…