Vyřezávané a ryté dýně

Jak si vyřezat klasickou halloweenskou lucernu s obličejem? Přinášíme vám jednoduchý postup a také několik tipů na zdobení dýní s pomocí nože, dláta nebo rydla.

Budete potřebovat

  • větší dýni
  • šablonu obličeje, papír
  • tužku, lihový fix
  • ostrý vykosťovací nůž nebo skalpel
  • lžíci
  • vazelínu

 

postup

 

1 Na papír si podle šablony nakreslete obličej, který budete chtít vyřezávat. Dobře si jej rozvrhněte, aby se na dýni pěkně vešel. Části, kde budou v dýni otvory, z papíru vystřihněte nebo na tvrdé podložce vyřízněte odlamovacím nožíkem. Pak šablonu měkkou tužkou nebo lihovým fixem překreslete na dýni.

2 Kolem stopky odřízněte kruhovou „pokličku“ a odstraňte z ní vlákna se semeny a část dužiny. Příliš ji ale neztenčujte, aby brzy nevyschla.

3 Z dýně vyberte vlákninu se semeny a vydlabejte i vrstvičku dužiny. Nechte dýni ale dostatečně silnou, aby vám pár dní vydržela.

4 Nakonec podle naznačených obrysů ostrým nožem nebo skalpelem vyřízněte obličej. Postupujte pomalu a opatrně. Řezy pak potřete vazelínou- nebudou tak rychle vysychat.

 

Tip

Použijte do svítící dýně LED svíčky, nebude tak rychle vysychat působením tepla z klasického plamene.

 


Text: red; foto: Shutterstock a Yakima Pixabay

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek