Výrazné květy slézů

Listy vysokých slézů často napadá rez a poškodí je. Proto tyto květiny vysazujte společně s nízkými letničkami, které nehezké spodní části rostlin zakryjí. Vhodná jsou například krásnoočka, máky, sluncovky a podobně.

Sléz topolovka (Alcea rosea)

Sléz topolovka je nápadně vysoká rostlina, která zahradu zdobí dlouho, poslední květy v řadě barevných kombinací se rozvíjejí ještě v říjnu. Obzvlášť pěkně vypadají typy s plnými květy. Dříve se tento sléz pěstoval také jako léčivka do směsí proti kašli, dnes jde hlavně o okrasnou dvouletku, případně letničku. Říká se mu také proskurník topolovka nebo slézová růže.

Tip pro pěstování: Aby se vysoké stvoly slézu nepolámaly, potřebují oporu nebo je vysaďte k plotu či do velké skupiny.

 

Sléz lesní (Malva sylvestris)

Jde o nevysokou rostlinu nejčastěji s jemně fialovými, někdy i růžovobílými květy. Ty mají miskovitý tvar s podélnými proužky v tmavší barvě a objevují se až do podzimu. Dlouhé poléhavé výhony dorůstají i metrové délky. Tento sléz výborně odolává – na rozdíl od jiných druhů – rzi slézové. Proto v zahradě vypadá dobře po celou sezonu a může růst i samostatně.

Tip pro pěstování: Na zahradách se pěstuje jako letnička na slunných záhonech, vysévá se v dubnu přímo na místo.

 

Slézovec tříměsíční (Lavatera trimestris)

Statná a bohatě kvetoucí letnička. Mívá nejčastěji sladce růžovou, ale někdy i čistě bílou barvu. Květy si ponechávají plastické rýhování, které ovšem nebývá barevně kontrastní. Tento druh se snadno pěstuje, rychle roste a je to ta pravá rostlina pro začátečníky. Často se sám vysemeňuje a na zahradě může zůstávat několik sezon. Patří do čeledi slézovitých.

Tip pro pěstování: Tuto květinu lze pěstovat i na plném slunci, dobře odolává suchu. Za tyto vlastnosti vděčí svému středozemnímu původu.

 

Slézovka trojklanná (Malope trifida)

Tato letnička vypadá velmi podobně jako slézovec. Má širší barevnou paletu květů s rýhováním v barvě o tón tmavší, než je jejich základní barva. Kališní lístky prosvítají pod zúženými korunními lístky. Slézovka se používá často jako doplněk vysokých rostlin, pěkně zamaskuje spodní, nekvetoucí části rostlin.

Tip pro pěstování: Vysévat ji můžete přímo na záhon, jako ostatní druhy slézů kvete i tento druh od poloviny léta až do prvních mrazíků.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Dobroty bez lepku

Dobroty bez lepku

Máte v rodině strávníka s alergií na lepek? Nebo jste se rozhodli zařazovat do svého jídelníčku více bezlepkových jídel? Pak vám jistě přijdou vhod naše recepty.

Celý článek

Přečtěte si

Co dělat se semeny před výsevem?

Co dělat se semeny před výsevem?

www.floranazahrade.cz

Rovnoměrné vzcházení, dobrý stav vyklíčených rostlin a maximální úroda – to si přejí zahradníci, když vkládají do půdy semena. Právě na jejich kvalitě a ošetření záleží, zda a jak se pěstování povede.

Uzlík k uzlíku

Uzlík k uzlíku

www.chatar-chalupar.cz

Tolik oblíbený retrostyl přináší i některé pozapomenuté, přitom jednoduché techniky, pomocí nichž mohou vzniknout funkční doplňky i pěkné dekorace.

Pod sedlovou i rovnou střechou

Pod sedlovou i rovnou střechou

www.peknebydleni.cz

Zapadnout do řadové zástavby moravské vesnice, nebýt přitom pouhou replikou původních stavení a nabídnout moderní pohodlné bydlení – to byly úkoly, které měl splnit dům pro čtyřčlennou rodinu.