Voňavé voskové věnce

Chcete originálním a velmi dekorativním způsobem zužitkovat zbytky svíček? Vyrobte si s námi netradiční věnce se sušenými květinami, které vám nejen zkrášlí, ale i provoní byt.

Budete potřebovat

  • zbytky svíček
  • kovové hrnce
  • sušené květiny
  • formy na bábovku
  • barevný vosk
  • voskovky nebo barvu do vosk
  • vůně do svíček
  • stužky
  • nůžky

 

postup

 

1 Zbytky svíček zbavte nečistot a ustřihněte jim ohořelé knoty. Dejte je do hrnce a ten vložte do jiného, většího, s vodou. Hrnec postavte na mírný plamen a nechte vodu vařit, aby se vosk ve vodní lázni rozpustil. Jakmile je tekutý, vyberte z něj zbytky knotů. Do rozpuštěného vosku přidejte vůni. Dejte jí tam víc než do svíček, neboť věnce nebudete později zahřívat. Můžete, ale nemusíte, přidat barvu nebo kousky barevného vosku, případně voskových pastelek.

 

 

2 Do forem na bábovku vyskládejte sušené květiny.

 

 

3 Jakmile se vosk rozpustí, nalijte ho do bábovek asi do čtvrtiny formy.

 

 

4 Nechte vosk v klidu ztuhnout. Během tuhnutí s nádobami nehýbejte. Po několika hodinách, nejlépe druhý den, je možné dát bábovky do ledničky nebo do mrazáku pro lepší vyklopení z formy. Vosk předtím musí být zcela ztuhlý a vychladlý, jinak chladem popraská. Poté věnce opatrně vyklepněte z formy. Pokud to stále nepůjde, polijte formu zvenku horkou vodou, a přitom držte ruku na vosku, aby po uvolnění nevypadl a nezlomil se. Pokud něco pokazíte, je možné vosk znovu rozpustit a začít od začátku s tím, že květiny již ve vosku budou, a proto ho neohřívejte dlouho.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Kapsáře, pytlíky na bačkory, ale i šitá zvířátka z Pardubic

Kapsáře, pytlíky na bačkory, ale i šitá zvířátka z Pardubic

Už jsme vám představili činnost sociálně terapeutické dílny z Ústí nad Orlicí, která působí pod hlavičkou obecně prospěšné společnosti CEDR Pardubice a v níž se vyrábějí mimo jiné panenky waldorfského typu nebo plstěné míčky. Tentokrát se podíváme přímo do Pardubic. I zdejší dílny CEDRu jsou tu pro lidi s mentálním postižením.

Celý článek

Přečtěte si

Altán na velké zahradě

Altán na velké zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Posezení na zahradě může mít mnoho tváří – od nejjednoduššího altánku až po částečně či zcela zděnou stavbu ve stylu bungalovu. Taková stavba sluší především větším zahradám.