Voňavé voskové věnce

Chcete originálním a velmi dekorativním způsobem zužitkovat zbytky svíček? Vyrobte si s námi netradiční věnce se sušenými květinami, které vám nejen zkrášlí, ale i provoní byt.

Budete potřebovat

  • zbytky svíček
  • kovové hrnce
  • sušené květiny
  • formy na bábovku
  • barevný vosk
  • voskovky nebo barvu do vosk
  • vůně do svíček
  • stužky
  • nůžky

 

postup

 

1 Zbytky svíček zbavte nečistot a ustřihněte jim ohořelé knoty. Dejte je do hrnce a ten vložte do jiného, většího, s vodou. Hrnec postavte na mírný plamen a nechte vodu vařit, aby se vosk ve vodní lázni rozpustil. Jakmile je tekutý, vyberte z něj zbytky knotů. Do rozpuštěného vosku přidejte vůni. Dejte jí tam víc než do svíček, neboť věnce nebudete později zahřívat. Můžete, ale nemusíte, přidat barvu nebo kousky barevného vosku, případně voskových pastelek.

 

 

2 Do forem na bábovku vyskládejte sušené květiny.

 

 

3 Jakmile se vosk rozpustí, nalijte ho do bábovek asi do čtvrtiny formy.

 

 

4 Nechte vosk v klidu ztuhnout. Během tuhnutí s nádobami nehýbejte. Po několika hodinách, nejlépe druhý den, je možné dát bábovky do ledničky nebo do mrazáku pro lepší vyklopení z formy. Vosk předtím musí být zcela ztuhlý a vychladlý, jinak chladem popraská. Poté věnce opatrně vyklepněte z formy. Pokud to stále nepůjde, polijte formu zvenku horkou vodou, a přitom držte ruku na vosku, aby po uvolnění nevypadl a nezlomil se. Pokud něco pokazíte, je možné vosk znovu rozpustit a začít od začátku s tím, že květiny již ve vosku budou, a proto ho neohřívejte dlouho.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je tradiční ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Jeho výrobou se začali zabývat manželé Lutonští ve Vizovicích v polovině 19. století.

Celý článek

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…