Foto: Shutterstock

Upcyklované textilní doplňky potěší vás i přírodu

Recyklace a upcyklace se stávají stále důležitějšími tématy ve světě plném výzev spojených s udržitelností. Podívejte se, jak můžete doma upcyklovat a zlepšit tak své nejbližší okolí.

Co je upcyklace?

Zatímco recyklace snižuje odpad a šetří přírodní zdroje, upcyklace posouvá tento koncept na novou úroveň tím, že transformuje starý materiál na něco nového a funkčního. Tentokrát se zaměříme na upcyklaci staršího textilu, abychom vám přinesli inspiraci, jak ho proměnit na nové doplňky do domácnosti.

Jaký textil je vhodný?

V každé domácnosti se najde spousta starého, obnošeného a nevyužívaného textilu, který jen zabírá místo ve skříních. Tak proč ho nepřetvořit v užitečné doplňky? Ideální jsou stará trička, džíny, závěsy, povlečení, svetry či zbytky pletacích přízí. Tyto materiály nabízejí širokou škálu možností pro tvorbu originálních a udržitelných doplňků.

 

Foto: Shutterstock

Co vše lze vyrobit?

Výčet užitečných doplňků výrobků, které si můžete doma vlastnoručně vytvořit ze staršího textilu, je velmi obsáhlý. Pro inspiraci přinášíme několik tipů:

  • Polštáře: Vytvořte si originální polštáře ze starých triček, košilí, závěsů či zbytků přízí které již nepoužíváte.
  • Přehozy: Z různých kusů textilu můžete ušít, uháčkovat nebo uplést pestré přehozy na pohovku nebo postel.
  • Prostírání: Zkrášlete svůj jídelní stůl praktickým prostíráním, které si můžete ušít či uháčkovat.
  • Tašky a taštičky na drobnosti: Zbytečné látky se mohou stát praktickými a stylovými taškami pro každodenní používání.
  • Nákupní tašky: Nahraďte jednorázové plastové tašky vlastními, vyrobenými z recyklovaných látek.
  • Koše a košíky: Vytvořte stylové látkové koše pro skladování hraček, prádla nebo drobností.
  • Koberce a podložky na stůl: Nastříhejte přebytečné látky na proužky a vytvořte z nich koberce nebo podložky na stůl.

 

Foto: Shutterstock

Využijte, co máte a umíte

Abyste ze starých textilních kousků vytvořili nové, nemusíte se učit nové postupy. Využijte techniky, které už ovládáte – háčkování, pletení či šití se vám při upcyklaci textilu bude hodit.

  • Patchwork – je ideální pro zužitkování starších látek, například povlečení, závěsů, potahů, košil a podobně, ze kterých můžete vytvořit něco nového. Z vysloužilých kousků odstřihněte poškozené části a ty zachovalé nastříhejte na menší čtverce, obdélníky či jiné geometrické tvary, se kterými se dobře pracuje a můžete z nich skládat nejrůznější zajímavé vzory. Pak už je stačí jen sešít do konečné podoby výrobku. Můžete použít šicí stroj neboje sešít v ruce. Technika patchworku se hodí například pro výrobu polštářů, přehozů, prostírání, tašek či malých taštiček na drobnosti.
  • Háčkování – tato oblíbená technika se hodí například pro zpracování vyřazených triček. Z nich je možné si vytvořit přízi (tričkovinu), ze které si můžete uháčkovat rozmanité užitečné doplňky, například podložky, koberečky, košíčky a další předměty.
  • Staré džíny – pevná džínovina je perfektní materiál pro výrobu tašek, kabelek, batůžků a dalších doplňků, které využijete při cestování, nakupování či trávení volného času. Můžete z nich také využít jen části – například kapsy – a našít je třeba na tašku ušitou ze staršího závěsu. pevnější lemy či pásek se zase hodí jako ucha.
  • Hračky – máte doma spoustu zbytků pletací příze, staré svetry, které lze rozpárat nebo zbytky látek? Udělejte radost dětem a vyrobte jim z nich hračky, které si zamilují!
  • Vyšívání – nejen šití, ale i vyšívání může přijít ke slovu při zpracování staršího textilu. Dozdobte své výrobky výšivkou podle vlastního vkusu a dodejte jim tak šmrnc a jedinečnost.

 

Foto: Shutterstock

Upcyklace textilu není jen o tvorbě krásných věcí, ale představuje také důležitý krok směrem k udržitelnějšímu životnímu stylu. Vytvářením nových doplňků z již existujících materiálů nejen snižujeme množství odpadu, ale také přidáváme jedinečnost a příběh do našich domovů. Navíc tímto způsobem můžeme dosáhnout krásného a funkčního zařízení domácnosti, aniž bychom zatěžovali naši planetu. Tak pojďme společně tvořit a přispívat ke zdravějšímu životnímu prostředí!


Text: Mirka Koníčková; foto: Shutterstock

Další články

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek