Foto: Shutterstock

Upcyklujte a ušijte si kabelku!

Zabírají vám staré džíny místo ve skříni, ale je vám líto je vyhodit? Poradíme vám, jak si z nich ušít stylovou a jedinečnou kabelku, a zbavit se tak odpadu moderně a ekologicky.

Recyklace a upcyklace jsou stále populárnějšími způsoby, jak využít staré věci a dát jim nový život. Jednou z nejzajímavějších možností je výroba tašek a kabelek ze starých džínů. Připravili jsme pro vás několik tipů, díky kterým se budete moct do svého projektu hned s chutí pustit.

Vyberte vhodné džíny

Při výběru džínů zaměřte pozornost na jejich stav. Je vhodné vybrat džíny, které jsou stále pevné a mají minimální opotřebení. Zároveň je dobré vybrat takové, které mají zajímavý vzor nebo barvu, abyste mohli vytvořit unikátní kousek.

Udělejte si nákres

Než začnete se stříháním a šitím, je důležité mít jasnou představu o tom, jak bude vaše kabelka nebo taška vypadat. Nakreslete si náčrt nebo vytvořte šablony, abyste měli přehled o velikosti a tvaru jednotlivých částí. Můžete při tom využít i svou oblíbenou kabelku, jejíž tvar a velikost vám vyhovuje, pro vytvoření střihu. Ideální je využít pro vytvoření džínové kabelky horní část s pasem a předními a zadními kapsami. Z dlouhých nohavic si můžete ušít praktickou nákupní tašku. Zadní kapsy lze úspěšně využít jako aplikaci a praktickou kapsičku na tašku.

 

Foto: Shutterstock

Střihněte to!

Před samotným stříháním džínů je doporučujeme pečlivě vyprat a vyžehlit. To vám umožní snadněji pracovat s materiálem. Pokud máte rádi rozmanitost, zkuste kombinovat různé části džínů, jako jsou kapsy, výšivky nebo pasy, pro zajímavý a unikátní vzhled. Připravené šablony a střihy přiložte na džíny a obkreslete krejčovskou křídou. Nezapomeňte na přídavek na švy a můžete se pustit do stříhání.

Nezapomeňte na podšívku

Podšívka je důležitá, protože poskytuje kabelce nebo tašce pevnost a ochranu. Vyberte si odolný materiál, ideálně bavlnu. Například na ni můžete zužitkovat starší povlečení nebo košili. Pro větší praktičnost můžete přidat do kabelky vnitřní kapsy a oddělení.

Zvolte zapínání

Do horní části kabelky si můžete všít zip nebo zvolit silnější patent nebo suchý zip. Nákupní taška je na výrobu jednodušší a zapínání nepotřebuje.

A co ucha?

Z dlouhých nohavic si snadno ucha vystřihnete. Vhodné je také využít část s dvojitými švy – ucha pak budou dostatečně pevná.

Nebojte se zdobení

Můžete přidat i ozdobné prvky, které vaši kabelku nebo tašku oživí a vytvoří z ní neopakovatelný originál. Například použít pro prošívání nitě v různých barvách, našít výšivky, nášivky, knoflíky nebo další drobné dekorace.


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Proměňte skleničky ve vázičky

Proměňte skleničky ve vázičky

K povedené proměně obyčejných skleniček od zavařenin, omáček či kompotů ve vázičky na jarní květiny vám postačí jen lakový popisovač a trocha fantazie. Podívejte se, jak na to.

Celý článek