Tisk s pomocí šablony, razítka a válečku

Je to snadná a efektní metoda dekorování papíru, textilu a dalších materiálů. Tisknout lze doma, na chatě nebo třeba ve škole a není k tomu potřeba žádné složité vybavení.

K tisku vám postačí stůl, štětec, plastová podložka, barvy a razítko, tiskátko, případně šablona. Razítka si můžete koupit hotová nebo si svá originální razítka vyrobte. Nejjednodušší razítko je z brambory. Stejně snadno si můžete vyrobit razítka z linolea, dřeva nebo gumy.

Barvu na razítka nanášejte štětcem, válečkem nebo houbičkou (můžete použít i více barev najednou a dosáhnout tak například mramorového efektu) nebo si jednoduše barvu v tenké vrstvě natřete na umělohmotnou podložku a razítko do ní namáčejte. U koupených razítek také můžete použít razítkovací polštářek. Polštářky se vyrábějí pro tisk na různé materiály, my použijeme polštářek s barvou na textil.

Před začátkem práce si vždy vyzkoušejte otisk na papír nebo na odstřižek látky. Je nutné ověřit, kolik barvy má na razítku být. Pokud je jí málo, je otisk nezřetelný, pokud je barvy moc, vytlačí se do stran a vytvoří nevzhledný plastický okraj.

Jako tiskátka můžete použít vše, co má zajímavý plastický povrch: přírodniny, textil, provázky, zátky, domácí potřeby nebo drobné hračky.
Šablony lze koupit hotové nebo si můžete vlastní vystříhat případně vyřezat řezákem z papíru nebo plastové folie. Ukážeme si, jak z šablony tisknout pozitiv i negativ.

My použijeme silikonová razítka, plastové šablony a molitanový váleček. Váleček z molitanu je skvělá pomůcka při vytváření podkladu pro další dekorování. Můžete ho celý namáčet v barvě nebo na něj barvu nanesete štětcem. V tom druhém případě postupujte tak, že váleček namočíte do vody, pak lehce ho vyždímejte a poté na něj nanášejte štětcem libovolné vzory. Efektní jsou jednoduché pruhy nebo puntíky. Můžete na váleček nanášet jednu nebo více barev. Při nanášení musíte dávat pozor na to, aby byl vzor rovnoměrně rozložen po celé ploše válečku. Po nanesení vzoru váleček dobře vymyjte pod tekoucí vodou, teprve poté můžete znovu pokračovat. Po ukončení práce opět váleček dobře umyjte, vyždímejte a nechte usušit. Jakékoli zbytky barvy by na válečku zatvrdly a znehodnotili ho.

 

Zdobené prostírání

Budete potřebovat

  • barvy na textil ve spreji (zde Cadence)
  • štětec
  • molitanový váleček
  • silikonová razítka
  • šablony
  • razítkovací barvu na textil v polštářku
  • bílé plátno
  • plastovou nádobu
  • fólii na zakrytí stolu
  • papírovou lepenku
  • roli papírových utěrek

 

postup

1 Plátno vyperte, usušte a vyžehlete. Položte ho na pracovní stůl pokrytý ochrannou fólií. Do plastové nádoby dejte vodu, namočte do ní váleček a lehce ho vyždímejte.

2 Odšroubujte uzávěr barvy a trochu jí odlijte do malé skleničky. Na váleček tenkým štětcem nanášejte barvu v pruzích, viz obrázek.

3 Barvu nanášejte válečkem na plátno. Nejprve dělejte pruhy, poté celý váleček lehce namočte do barvy a vytvářejte jednolité otisky.

4 Váleček dobře umyjte, znovu namočte do vody, vyždímejte a nyní na něj po celé ploše dělejte štětcem s šedou barvou puntíky. Při vytváření puntíků myslete na to, aby na sebe navazovaly, až budete tisknout. Puntíky pak otiskněte na látku. Pruhy válečkem dělejte cik-cak všemi směry.

5, 6 Poté, co dobře zaschne barva na plátně, použijte šablony. Předtím si můžete látku nastříhat na velikosti prostírání. Bude se vám tak lépe usazovat vzor. Šablonu umístěte na vybrané místo a okolí zakryjte lepenkou. Barvu stříkejte přes šablonu ze vzdálenosti asi 20 cm.

7 Šablonu opatrně sejměte, nenaklánějte ji, aby barva nestekla, a poté ji otřete papírovou utěrkou tak, abyste barvu ponechali pouze okolo peříčka. Všechna barva, kterou ponecháte, zůstane později na otisku, proto ji stírejte s rozmyslem.

8, 9 Poté šablonu otiskněte na látku. Pomozte si tím, že ji shora několikrát převálcujete papírovou utěrkou. Máte tak pozitiv i negativ šablony. Barva na utěrce ihned uschne a není nutné před dalším použitím kus odtrhávat.

10 Totéž udělejte s dalšími vzory.

11, 12 Vzor nyní doplňte o otisky razítek. My použili silikonová razítka, stejně tak můžete použít razítka gumová nebo dřevěná. Látku nechte minimálně do druhého dne sušit, lepší je nechat látku v klidu 3–7 dní. Poté ji přes pečicí papír zažehlete podle návodu na barvách. Pokud jste to již neudělali, tak můžete nyní z látky nastříhat a zaobroubit prostírání.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek