Svícny z písku

Jednoduché svícínky, které se hodí i na zahradu, si můžete upéct netradičně z písku a mouky. Práce je to tak snadná, že ji s vámi mohou dělat i nejmenší děti.

Budete potřebovat

  • hladká mouka
  • písek
  • voda
  • vykrajovátka na cukroví ve tvaru srdíček
  • čajové svíčky
  • olej

 

postup

 

1 Ze směsi písku, hladké mouky a vody vytvořte těsto. Do prosátého písku dejte mouku přibližně v poměru tři díly písku na jeden díl mouky. Dobře promíchejte a postupně přidávejte studenou vodu. Vytvořte husté těsto. Pokud je řídké, přidejte písek a mouku, pokud je husté, přilijte vodu.

 

2 Připravené těsto vmáčkněte do olejem vymazaných vykrajovátek. Do takto vzniklých srdíček zamáčkněte ještě kalíšky od čajových svíček a písek kolem nich uhlaďte rukou. Aby těsto během pečení nevyzdvihlo kalíšky ven, zatižte je kovovým závažím. Pokud ho nemáte, postačí, když kalíšky naplníte suchým pískem.

 

3 Pečte ve středně vyhřáté troubě asi půl hodiny. Po vychladnutí opatrně vyklepněte svícínky z forem. Kalíšky od svíček zůstanou v těstě pevně zapečené a do nich budete pouze vkládat svíčky – buď čajové, anebo vysoké podobného průměru. Hotové svícínky udržujte v suchu.

 

Tipy

Pokud potřebujete najednou vytvořit větší množství srdíček a nemáte dostatečný počet formiček, vytvořte si těsto s větším obsahem mouky, aby se méně drolilo. Z těsta vyválejte placku a tvary vykrájejte, udělejte otvor na svíčku a přeneste je na plech.

Svícínky můžete na závěr pomalovat akrylovými barvami. Pokud by barva špatně chytala na okrajích srdíček, kde mohlo zůstat trochu oleje, kápněte do barvy saponát a bude po problémech.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.