Stylový podnos

Servírovací podnos vám bude dobře sloužit doma i při stolování v zahradě. Je praktický, dobře se nosí, a navíc mu můžete dát punc originality, pokud ho vyrobíte vlastníma rukama.

Budete potřebovat

  • truhlářskou překližku cca 50 x 40 cm
  • dřevěné dubové laťky, délky cca 1 m (10 ks)
  • přímočarou pilu s pilovým listem na dřevo
  • lepidlo na dřevo (např. Pattex standard)
  • dřevěné latě 35 x 15 mm, délky 30 cm (2 ks)
  • bílou univerzální barvu (např. Pamakryl Mat)
  • plochý štětec
  • tenký špičatý kulatý štětec (na nápis)
  • lano konopné tloušťky 15 mm, délky 1m
  • lak vhodný pro styk s potravinami (např. PamLak)

 

postup:

 

 

 

1. Z překližky uřízněte obdélník o rozměrech 46 x 33 cm, nebo jiný formát, který vám vyhovuje.

 

 

 

2. Dubové laťky nařežte na délku cca 46 cm, asi 8 ks. Přesná délka bude zřejmá po nalepení. Kdo si troufá, může si rovnou nařezat přesný finální rozměr.

 

 

 

3. Laťky přilepte na překližku. Jednu kratší stranu překližky zajistěte latí, abyste nařezané laťky skládali rovně. Druhou kratší stranu zajistit nemusíte, protože ji budete později zarovnávat.

 

 

 

4. Laťky pořádně zatižte, minimálně na 20 minut, a následně nechte lepidlo 24 hodin zatvrdnout.

 

 

 

5. Po vytvrzení lepidla uřízněte tu stranu, kterou jste při lepení nezarovnávali, asi 3 cm. Získáte tak pěkně zarovnaný obdélník o rozměru 43 x 33 cm.

 

 

 

6. Asi 2 cm od kraje kratších stran vyvrtejte otvory na provlečení provazu. Potřebujete na to vrták s průměrem 15 mm.

 

 

 

7. Potom nařežte krajové laťky a přilepte je na boky podnosu. Proti posunu je můžete zajistit i truhlářskými svorkami. Lepidlo nechte vytvrdnout.

 

 

 

8. Pak přilepte dospodu dvě latě dlouhé 35 cm. Budou sloužit jako nožičky.

 

 

 

9. Podnos zespodu můžete natřít bílou barvou, aby byl snadněji omyvatelný. Svrchu bílou barvou namalujte nápis, který na podnos přenesete přes kopírovací papír. Potom podnos natřete lakem.

 

 

 

10. Zepředu skrz otvory provlečte silný provaz, potřebujete asi 50 cm dlouhý kus na jedno držadlo. Pokud byste použili tenčí provázek, můžete udělat z druhé strany uzel. Silnější lano zespodu jednoduše přilepte.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…