Patinovaná skříňka

Pro příznivce rustikálního stylu jsme připravili návod, jak si mohou sami zrekonstruovat starý nábytek. Technika patinování nábytku má mnoho podob, kdo rád experimentuje, určitě si při této práci přijde na své.

Skříňka může najít uplatnění nejen v domě, ale i pod zahradním přístřeškem, kde poslouží k uložení zahradnických potřeb.


Co budete potřebovat:

  • Odstraňovač starých nátěrů (např. NATRIMA)
  • brusný papír
  • drátěný kartáč
  • vrchní barvu na dřevo bílou (např. Ekokryl Mat)
  • tónovací barvy černou a hnědou (např. Hetcolor)

postup :

 

1. Z komody opatrně odstraňte kování.

 

 


2. Kování natřete odstraňovačem starých nátěrů a nechte ho působit asi 24 hodin.

 

 


3. Mezitím zbavte komodu olupující se barvy, s multifunkčním přístrojem Bosch se snadno dostanete i na těžko dostupná místa.

 

 


4. Z kování odstraňte špachtlí změklou barvu, vlhkým hadříkem ho zbavte nátěru a dočistěte drátěným kartáčem.

 

 


5. Vnější stranu komody natřete tmavě šedou barvou, kterou získáte namícháním hnědé a černé barvy s bílou. Pokud je venku horko, barva uschne téměř okamžitě.

 

 


6. Na suchou podkladovou barvu naneste štětcem bílou, trochu zředěnou vodou.

 

 


7. Když začne barva schnout (při letních teplotách je to téměř okamžitě, proto je lepší počkat do večera), vlhkým hadrem ji stírejte tak, jako byste ji chtěli vtisknout do spár. Stírejte vždy v jednom směru, podle struktury dřeva.

 

 


8. Natřete komodu z vnitřní strany na bílo a tenkými hřebíčky připevněte zpět kování.


Tip
Patinovat můžete i opačnou kombinací barev: jako spodní barvu můžete nanést bílou a vrchní hnědou. Doporučujeme tuto techniku nejdříve odzkoušet na starých dřevěných deskách, kvůli získání dovednosti a otestování barevných kombinací.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

Korálkový závěs na květiny

Korálkový závěs na květiny

Staré nepoužívané síto po babičce může ještě sloužit jako parádní závěs na kvetoucí převislé květiny. Podívejte se, jak na to, a pusťte se do proměny spolu s námi!

Celý článek