Patinovaná skříňka

Pro příznivce rustikálního stylu jsme připravili návod, jak si mohou sami zrekonstruovat starý nábytek. Technika patinování nábytku má mnoho podob, kdo rád experimentuje, určitě si při této práci přijde na své.

Skříňka může najít uplatnění nejen v domě, ale i pod zahradním přístřeškem, kde poslouží k uložení zahradnických potřeb.


Co budete potřebovat:

  • Odstraňovač starých nátěrů (např. NATRIMA)
  • brusný papír
  • drátěný kartáč
  • vrchní barvu na dřevo bílou (např. Ekokryl Mat)
  • tónovací barvy černou a hnědou (např. Hetcolor)

postup :

 

1. Z komody opatrně odstraňte kování.

 

 


2. Kování natřete odstraňovačem starých nátěrů a nechte ho působit asi 24 hodin.

 

 


3. Mezitím zbavte komodu olupující se barvy, s multifunkčním přístrojem Bosch se snadno dostanete i na těžko dostupná místa.

 

 


4. Z kování odstraňte špachtlí změklou barvu, vlhkým hadříkem ho zbavte nátěru a dočistěte drátěným kartáčem.

 

 


5. Vnější stranu komody natřete tmavě šedou barvou, kterou získáte namícháním hnědé a černé barvy s bílou. Pokud je venku horko, barva uschne téměř okamžitě.

 

 


6. Na suchou podkladovou barvu naneste štětcem bílou, trochu zředěnou vodou.

 

 


7. Když začne barva schnout (při letních teplotách je to téměř okamžitě, proto je lepší počkat do večera), vlhkým hadrem ji stírejte tak, jako byste ji chtěli vtisknout do spár. Stírejte vždy v jednom směru, podle struktury dřeva.

 

 


8. Natřete komodu z vnitřní strany na bílo a tenkými hřebíčky připevněte zpět kování.


Tip
Patinovat můžete i opačnou kombinací barev: jako spodní barvu můžete nanést bílou a vrchní hnědou. Doporučujeme tuto techniku nejdříve odzkoušet na starých dřevěných deskách, kvůli získání dovednosti a otestování barevných kombinací.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Kouzlení s dýněmi

Kouzlení s dýněmi

Zdobíte si rádi byt, zápraží či zahradu dýněmi? Máte hned několik možností, jak je využít. Můžete je třeba pomalovat nebo dekorovat různými vyřezávanými vzory.

Celý článek

Veselé tvoření z plsti

Veselé tvoření z plsti

Podzim hýří veselými barvami. Tak se jimi nechte inspirovat a pusťte se do hravého tvoření z dekorační plsti. Ušijte si z ní třeba ozdobu v podobě dýně nebo halloweenské příšerky pro děti.

Celý článek

Veselá čarodějka

Veselá čarodějka

Ušijte si s dětmi veselou čarodějku z filcu. Udělá jim radost jako milý dárek, talisman pro štěstí nebo třeba jako přívěšek na klíče či na školní tašku. Návod není vůbec složitý.

Celý článek

Přečtěte si