Sporýš neboli verbena

Sporýše možná najdete i na své zahradě, jen o tom nevíte. Známější jsou totiž pod jménem verbena. Oceníte u nich především dlouhou dobu kvetení, která trvá až do babího léta.

Sporýš klasnatý

Verbena bonariensis

 

Sporýši klasnatému se také říká argentinský nebo buenosaireský. Jde o letničku s neobvyklým vzhledem – svazky květů vyrůstají na drátovitých, jen málo větvených stoncích. Listy má tento druh úzké a nenápadné. Dobře se kombinuje s různými travinami, které částečně zakrývají jeho bezlisté stonky.

Tip pro pěstování: Rostlině se daří na plně osluněných místech, na pěstování je nenáročná. Hodně se rozrůstá, proto se špatně kombinuje s nízkými letničkami.

 

 

Sporýš – zahradní kultivary

Verbena x hybrida

Zahradní kultivary sporýše můžete vybírat nejen v mnoha barvách, ale najdete mezi nimi i druhy vzpřímené nebo převislé. Tato letnička s kulovitými květenstvími se hodí do truhlíků i na záhony. Není příliš vysoká a nerozklesává se.

Tip pro pěstování: Tato verbena snese plné slunce, nevadí jí ani mírné zastínění. Má ráda dostatek vláhy. Dopřejte jí propustný a dostatečně výživný substrát.

 

 

Sporýš šípovitý

Verbena hastata

Až metr vysoká trvalka pochází ze Severní Ameriky. Hroznovitá květenství v bílé, růžové nebo fialové barvě se rozvíjejí odspodu a vydrží celé léto. Hodí se i k řezu. Pěstuje se jako krátkověký druh, snadno se ale sama v zahradě vysévá.

Tip pro pěstování: Sporýš šípovitý původně rostl na vlhkých místech, proto mu i na zahradě dopřejte dost vody. Pro dobré přezimování však nesmí být místo příliš mokré.

 

 

Sporýš lékařský

Verbena officinalis

Tento druh pochází ze Středomoří, odkud se rozšířil do celé Evropy. Roste na cestách i kolem nich, najdete ho i na rumištích. Využívá se také jako léčivka, slouží k uklidnění nervů, podporuje trávení a uvolňuje křeče.

Tip pro pěstování: Rostlinu lze pěstovat i na zahradě, je nenáročná, na místě se rychle rozrůstá. Potřebuje propustnou půdu, sklízí se jen horní část kvetoucí natě.

 


Text: red; foto: Shutterstock a Pixabay

Další články

Letničky na kamennou zídku

Letničky na kamennou zídku

Které květiny vysadit pro zkrášlení či zakrytí kamenné zahradní zídky? Zkuste zkombinovat například osvědčené petúnie s ostálkami, balzamínami a dalšími kráskami.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Okrasné zimolezy

Okrasné zimolezy

Ozdobí vaši zahradu svými krásnými květy. Mají rády slunce a jsou nenáročné na údržbu. Který druh zimolezu si vyberete?

Celý článek

Elegantní květináče

Elegantní květináče

Přestaly vás bavit obyčejné květináče z pálené hlíny? Vytvořte si z nich zajímavé a originální kousky, které zkrášlí váš byt, terasu či zahradu.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.