Sporýš neboli verbena

Sporýše možná najdete i na své zahradě, jen o tom nevíte. Známější jsou totiž pod jménem verbena. Oceníte u nich především dlouhou dobu kvetení, která trvá až do babího léta.

Sporýš klasnatý

Verbena bonariensis

 

Sporýši klasnatému se také říká argentinský nebo buenosaireský. Jde o letničku s neobvyklým vzhledem – svazky květů vyrůstají na drátovitých, jen málo větvených stoncích. Listy má tento druh úzké a nenápadné. Dobře se kombinuje s různými travinami, které částečně zakrývají jeho bezlisté stonky.

Tip pro pěstování: Rostlině se daří na plně osluněných místech, na pěstování je nenáročná. Hodně se rozrůstá, proto se špatně kombinuje s nízkými letničkami.

 

 

Sporýš – zahradní kultivary

Verbena x hybrida

Zahradní kultivary sporýše můžete vybírat nejen v mnoha barvách, ale najdete mezi nimi i druhy vzpřímené nebo převislé. Tato letnička s kulovitými květenstvími se hodí do truhlíků i na záhony. Není příliš vysoká a nerozklesává se.

Tip pro pěstování: Tato verbena snese plné slunce, nevadí jí ani mírné zastínění. Má ráda dostatek vláhy. Dopřejte jí propustný a dostatečně výživný substrát.

 

 

Sporýš šípovitý

Verbena hastata

Až metr vysoká trvalka pochází ze Severní Ameriky. Hroznovitá květenství v bílé, růžové nebo fialové barvě se rozvíjejí odspodu a vydrží celé léto. Hodí se i k řezu. Pěstuje se jako krátkověký druh, snadno se ale sama v zahradě vysévá.

Tip pro pěstování: Sporýš šípovitý původně rostl na vlhkých místech, proto mu i na zahradě dopřejte dost vody. Pro dobré přezimování však nesmí být místo příliš mokré.

 

 

Sporýš lékařský

Verbena officinalis

Tento druh pochází ze Středomoří, odkud se rozšířil do celé Evropy. Roste na cestách i kolem nich, najdete ho i na rumištích. Využívá se také jako léčivka, slouží k uklidnění nervů, podporuje trávení a uvolňuje křeče.

Tip pro pěstování: Rostlinu lze pěstovat i na zahradě, je nenáročná, na místě se rychle rozrůstá. Potřebuje propustnou půdu, sklízí se jen horní část kvetoucí natě.

 


Text: red; foto: Shutterstock a Pixabay

Další články

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek