foto Shutterstock

Sklízejte řeřichu celou zimu

Jak si v zimě vypěstovat čerstvé vitaminy? Je to jednoduché. Stačí dát naklíčit semena řeřichy a za týden sklízíte mladou pikantní nať bohatou na vitamin C. Ale víte, že tato rostlina nahradí i listovou zeleninu a využívá se také při ekologickém pěstování?

Řeřicha setá či zahradní (Lepidium sativum) je nenáročná jednoletá bylina z čeledi brukvovitých, která rychle roste. Proto ji lze vysévat prakticky celoročně.

 

Jak na zdravé klíčky a nať

Nať řeřichy má vysoký obsah vitaminu C, její konzumace povzbuzuje chuť k jídlu a čistí krev. Jak ji získat? Mělkou misku vyložte vlhkou vatou nebo filtračním papírem a postavte na osluněné místo s teplotou do dvaceti stupňů i s drobnými světle hnědými semeny. Ta začnou rychle nasávat vodu, bobtnat a za dva dny už prvním popraskají obaly a objeví se klíček. Do týdne budou řeřichy tak vysoké, že se dají ve výšce dva až tři centimetry ostříhat. Zbytky rostlin už znovu neobrostou, neboť kromě drobných listů odstraníte i jejich vzrůstný vrchol, bez nějž nemohou žít. Proto je vyhoďte. Pokud ale opatrně otrháte pouze lístky – k tomu se hodí odrůda ´Mega´, která je má výrazně větší a lépe se sklízejí –, obroste znovu.

Nať řeřichy se nejčastěji pěstujte v miskách. Zvolíte-li raději truhlík, semena nezasypávejte půdou, ale sejte je na povrch a zatlačte naplocho prkénkem. Nať nebo vlastně mladé klíční rostliny mají jednu velikou výhodu – kromě velkého množství vitaminů obsahují ve srovnání třeba s prvními saláty nebo kedlubnami jen málo dusičnanů.

Semena řeřichy můžete využít i pro pěstování klíčků – ty se v teple objevují už za tři až čtyři dny, v chladnějším prostředí asi za týden. Sklízejí se před objevením zelených listů. Klíčky obsahují vitaminy, minerály, rostlinné bílkoviny, sacharidy, ale minimum kalorií.

 

Pusťte se do pěstování s dětmi. foto Shutterstock

 

Listová zelenina

Listy řeřichy jsou vhodné i do salátů, nikdy ho však nepřipravujte pouze z nich. Mají příliš výraznou, ostrou a štiplavou chuť, proto je raději kombinujte s méně výraznými druhy zeleniny či potravin. Řeřicha nejlépe poroste v kypré vlhké půdě. Zvolte postupný výsev každé dva týdny, pro rodinu by měly stačit tři čajové lžičky semen. Ta dávejte do dva centimetry hlubokých rýh vzdálených od sebe asi deset centimetrů. Při pěstování venku se sklízí nikoli po objevení prvních lístků, ale později, když mají výšku šest až deset centimetrů.
Z odrůd se nejčastěji setkáte s ´Dánskou´, ze zahraničních je oblíbený ´Spurt´.

Aby byla nať chutná a šťavnatá a nikoli hrubá a ostrá, potřebuje řeřicha dost vody. Na suchém místě sice vyroste, ale zůstane pálivá, navíc velmi rychle vykvete. Protože mělce koření, nepotřebuje hluboce zpracovanou půdu, stačí jí i mělký truhlík. Jen pozor, tato rostlina nesnáší sama sebe. Na stejné místo ji proto můžete znovu vysévat po pěti až sedmi letech. I proto je lepší pěstování v nádobě, kde se dá substrát po sezoně snadno vyměnit.

Mladé výhonky řeřichy mají pikantní chuť a hodí se i k ochucení pomázanek. foto Shutterstock

 

Pro ekologické pěstování

Rychle rostoucí řeřichu můžete využít i jako ochranu při ekologickém pěstování brukvovité zeleniny bez chemických přípravků. Je atraktivní pro mnohé škůdce, hlavně dřepčíky, které na ni nalákáte – oni tak nezničí kedlubny nebo mladé sazenice brokolice. Menší záhony jí můžete olemovat, u větších se doporučuje každý čtvrtý zeleninový řádek udělat z řeřichy. Musí být vysetá dost hustě, neprotrhává se ani nejednotí. V porovnání s insekticidy jde nejen o zdravější, ale také levnější ochranu úrody.

 

foto Shutterstock

Sbírejte semínka

Semena řeřichy sice koupíte všude, ale můžete si vypěstovat i vlastní. Objevují se tři měsíce po výsevu. Pokud ji rychlíte po celé předjaří, spotřebujete jich docela velké množství. Pěstování na semeno je jiné, než když chcete získat klíčky nebo listy do salátu. Liší se především výsevem. Ten by měl být řídký a mezi řádky ponechte prostor alespoň třicet centimetrů, dospělé rostliny mají výšku až sedmdesát centimetrů. Půdu nepřehnojte – řeřichy by hodně rostly, polehávaly a při tom mohly zplesnivět. I proto se doporučuje vyvázat je. Semena jsou uložena v šešulích, které poměrně rychle dozrávají a pukají. Když se tak stane, odstřihněte celou rostlinu, svažte ji do tenkých snopků a zavěšenou nechte dosušit. Anebo ji volně rozložte na plachtu. Na ní pak semena ze šešule buď vyšlapete, nebo je můžete vytlouct paličkou. Vyfoukáním se pak vyčistí a uloží. Řeřichu na semeno není třeba pěstovat každoročně, udrží si vysokou klíčivost čtyři až šest let.

 


Text: Dagmar Cvrčková; foto: Shutterstock

Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Bylinky proti jarní únavě

Bylinky proti jarní únavě

Cítíte se unavení a bez energie? Na vině může být málo odpočinku, špatné trávení i nedostatek vitaminů. S většinou těchto neduhů pomohou bylinky, jen stačí vědět které.

Celý článek