Ševcovský domek pod hradem

Dávno zapomenutá dřevěná bedna na půdě domku ve Svojanově skrývala překvapivé tajemství. A to se nakonec stalo i zdrojem jména, které dnes dům nese.

Svojanov je malebné městečko, přesněji řečeno městys v zalesněném údolí říčky Křetínky. Nad obcí se tyčí stejnojmenný hrad opředený mnoha tajemstvími a druhou výraznou dominantou je tady kostel sv. Petra a Pavla z konce 18. století. Stojí na skalnatém návrší, u jehož paty najdete malebnou chaloupku s názvem Ševcovský domek. Může být inspirativním příkladem povedené rekonstrukce a maximálního využití poměrně omezeného prostoru, do nějž se majitelce podařilo vměstnat veškerý komfort pro hosty tohoto stylového minipenzionu.

„Ve Svojanově máme chalupu už sedmnáct let. Část manželovy rodiny odsud pochází a vždycky nás to sem táhlo,“ vypráví majitelka domku Lenka Kudlová. „A po celou tu dobu s naší rodinnou chalupou těsně sousedil neobývaný a dost zchátralý domek. Nikdo se o něj moc nestaral, ale na prodej nebyl. Jednoho dne se ovšem situace změnila a my jsme se s majiteli dohodli na koupi velmi rychle, vlastně tak rychle, že jsme ani moc nestihli přemýšlet o tom, co vlastně s chaloupkou budeme chtít udělat,“ vysvětluje Lenka, která byla především ráda, že získá kontrolu nad nevzhlednou stavbou a pak z ní klidně může vzniknout třeba kůlna pro skladování dřeva. Jenže když začala domek podrobněji zkoumat, zjistila, že má přece jen určitý specifický půvab a atmosféru a že by bylo škoda nepokusit se ho přivést zpátky k životu. „Máme ale chalupu hned vedle a máme ji rádi, takže jsme se rozhodli, že domek opravíme a zkusíme ho alespoň nějakou dobu pronajímat.“ Svojanov i jeho okolí totiž má turistům co nabídnout, pro rodinnou dovolenou je ideální.

 

Chaloupka stojí na malebném místě mezi hradem a kostelem

 

Až na kámen

Od okamžiku, kdy padlo v rodině toto rozhodnutí, se začal odvíjet obvyklý a už mnohokrát popisovaný příběh rekonstrukce, který je obvykle charakterizován rozpory mezi původní představou o rozsahu a náročnosti oprav a skutečností, která nastane, jakmile se do nevyzpytatelného starého stavení „hrábne“.

Dům je celý z kamene a v průběhu postupného otloukání stěn a odhalování všelijakých skrytých úskalí se ukázalo, že bude potřeba upravit úplně všechno. V domě například nebyla koupelna ani záchod, bylo potřeba vyřešit problém s vlhkostí a pro plánované účely využití rovněž zobytnit podkrovní prostory.

v domku pobývají hosté majitelky sousední chalupy

 

„Všechny stěny se otloukly až na kámen, a jak se dům postupně zbavoval nánosů předchozích let chátrání, chodila jsem sem nasávat jeho atmosféru a ducha. Spolu s šikovným místním truhlářem jsme vymýšleli, jak sem dostat schodiště, což bylo vzhledem k omezenému prostoru skoro nemožné. Ale povedlo se,“ vzpomíná Lenka Kudlová.
Ten skutečný, doslova hmatatelný příběh domu však odhalil teprve nález velké dřevěné bedny, která do té doby celá léta zapadala prachem na půdě a ukrývala dosud netušený poklad. „Podle restaurátora to byla docela cenná věc, barokní příruční sýpka, prostě velká truhla, v níž se uchovávalo obilí. V naší truhle se ovšem ukrývaly kůže, šídla a další ševcovské nářadí a taky krabice, na níž bylo krásným rukopisem napsáno: Pan Petříček si vyzvedne. A uvnitř té krabice byly krásné ručně ušité červené boty, které si pan Petříček očividně nevyzvedl. Pak jsem zjistila, že v blízkém Bystrém byla ševcovská dílna a ten švec bydlel právě v tomto domku. Při pátrání po historii domu jsem se ostatně dostala až do 18. století, někteří jeho původní obyvatelé leží na hřbitově v našem těsném sousedství,“ popisuje Lenka, jak vlastně na název Ševcovský domek přišla.

Kamenné schody vedou ke kostelíku nad chalupou

 

Nerovné a drásané

Pokud jde o technickou stránku rekonstrukce, vzpomíná majitelka s úsměvem i na to, jak musela „krotit“ zedníky při jejich snahách vyrovnat nerovnosti a nepravidelné rohy. „Stejně tak se nedalo napasovat do pravého úhlu dřevěné schodiště. Starý dům měl svoje specifické požadavky, říkal si o jejich respektování, vlastně jsme se mu jen snažili vycházet vstříc.“ Neznamená to ovšem, že by se při opravě nevyužívaly moderní stavební materiály a postupy. Podkrovní prostory jsou například zatepleny PUR panely a střešní krytinu tvoří osvědčený Drdlíkův plastový šindel, který téměř k nerozeznání věrně imituje originální štípanou dřevěnou krytinu.

Dům stojí víceméně uprostřed vesnice utopené v lesnatém údolí

 

K udržení původní atmosféry v domku přispívá i technologie povrchové úpravy schodiště a kuchyňské linky metodou drásání, kvůli níž si místní truhlář dokonce pořídil speciální kartáče. „Po necelých dvou letech provozu se prozatím všechno osvědčuje, jen je tu relativně vlhko,“ říká majitelka. „Není to nic divného, dům je starý dvě stě let a stojí v podstatě na úpatí skály a kousek od potoka.

Celý Svojanov leží v údolí, se zvýšenou vlhkostí tady prostě tradičně musíme žít. Bylo tedy třeba udělat drenáže kolem základů a nechali jsme udělat injektáž zdiva zhruba v rozmezí sedmi až deseti centimetrů. Zatím to funguje velmi dobře, ale v určitých obdobích roku ještě navíc necháváme běžet vysoušeč vlhkosti.“

Hlavní přízemní prostor tvoří obytná kuchyně

 

Z malého velký

Ať už je to s výhodami, či nevýhodami bydlení pod skalou jakkoli, přispívá kostel přímo nad domem k působivé atmosféře místa a vystoupat k němu můžete i po kamenných schodech přímo ze zahrádky Ševcovského domku. Úpatí skály pak přirozeně chrání a ohraničuje pozemek za oběma chalupami, zahrádka poskytuje dostatek soukromí pro posezení u ohně nebo na kryté terase.

Z ní vstoupíte přímo do domu, kde se před vámi otevře překvapivě prostorná obytná kuchyně, ze které lze jít do koupelny s toaletou a druhými dveřmi pak do původní vstupní chodby z ulice. Z ní vedou schody do podkroví, které tvoří – vzhledem k rozměrům domu – poměrně rozlehle působící otevřený prostor, kam se vešla ložnice pro spaní i místo pro klidné posezení s výhledem na malebné okolí skrze štítové okno. Ze zmíněné vstupní chodby se vchází také do přízemní ložnice, v níž zaujme pěkně opravený trámový strop.
Domek je sice zařízen univerzálně a prakticky s ohledem na potřeby střídajících se hostů, ale majitelce se i přesto podařilo vtisknout interiéru osobitého ducha a domáckou idylu dosaženou zejména spoustou drobných detailů, kombinací moderních zařizovacích předmětů pro větší pohodlí a recyklovaných věcí nenápadně připomínajících, že dům už tady stojí pěkných pár let a leccos pamatuje.

Kombinace moderních předmětů a starého nábytku kuchyni prospívá

 

Svojanov je nenápadná perla, okolí skýtá spoustu možností k turistice, a když se zadaří, tamní lesy houbami doslova přetékají. Na samotném hradě Svojanov je podle pověsti dodnes zazděná nevěrná manželka jednoho z hradních pánů, celkově to tam prý vibruje všelijakými podivnými energiemi, ale především je tam krásně.

www.sevcovskydomeksvojanov.cz

Kryté posezení slouží i k uskladnění dřeva

 

Kamna dodávají na atmosféře, ale topit lze i elektřinou

 

V prostorách někdejší půdy můžete i v klidu posedět

 

Netradiční průhled na sousední roubenou chalupu

 

Bílá prkna ve stropu podkroví ložničku opticky zvětšují

 


text a foto Richard Guryča

Další články

Historie v kameni

Historie v kameni

Léta nepříliš známé moravské Kopanice nedávno zpopularizovaly žítkovské bohyně. Ta skutečně divoká, nepřístupná a dodnes neobjevená část Kopanic však leží spíše na slovenské straně.

Celý článek

Neuvěřitelná proměna

Neuvěřitelná proměna

Zveme vás na návštěvu bývalého statku v jedné středočeské obci. Hospodářská usedlost se proměnila v komfortní rodinné bydlení, kterému jeho obyvatelé dali přestavbou, změnou dispozice a promyšleným výběrem nábytku a doplňků velmi příjemnou i originální tvář. Ale dejme slovo majitelce, která vás svým královstvím provede.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.