Se smyslem pro krásu

Původní představa Karla Šimečka o chalupě po prarodičích byla: zrekonstruovat, nic nelikvidovat. Pak změnil názor.

Tak se jednoho dne v Červeném Dvoře u Českého Krumlova objevila nová chalupa. K ní později přibyly i další stavby. „Libuji si v obnově starých věcí,“ začíná povídání Karel. „Pak jsem ale usoudil, že nemá cenu zachraňovat něco, do čeho deset let pršelo, a zvolil jsem druhou, dosud zavrhovanou variantu – všechno zbourat a postavit nově. A dnes toho rozhodně nelituji.“

 

Konec starého, začátek nového

Nejdříve bylo třeba vyklidit z půdy a kůlniček všechno haraburdí, které se za léta na pozemku nashromáždilo. Věci, které se daly zachránit a které by bylo možné zrenovovat, odložil stranou. Jediné, co nebylo v jeho silách odnést, byla stará pec na pečení chleba. „Byla už v takovém stavu, že se mi téměř pod rukama rozpadla. Známý kamnář proto řekl, že je zbytečné ji opravovat,“ líčí pan Karel.

Nejprve počítal jen se stavbou chalupy. „Sám jsem si ji namaloval – všechno od rozdělení jednotlivých místností přes schody do patra až po terasu nebo pískoviště pro děti,“ pokračuje. „A pak jsem si všechno také z větší části sám postavil. Každý den po práci jsem pracoval, o víkendech mi pomáhali rodiče. Z počátku jsem se hodně učil, tesař i zedník mi vysvětlovali, jak se co dělá, takže v konečné fázi, po čtyřech letech, jsem byl v podstatě těmto řemeslům vyučen.“

Kůlna na dříví společně s dílnou vypadá skvostně. Cesta k ní vede přes dřevěnou lávku

 

Šikovný nadšenec

Dříve chtěl Karel studovat obnovu stavebních památek, jenomže přes veškerou snahu u přijímacích zkoušek neuspěl. Vysněnou školu nahradila elektroprůmyslovka. Ale protože ho památky stále přitahovaly, řekl si, že se pokusí všechno naučit i bez školy. „Vlastně jsem věděl už od dětství, co chci dělat, a stavba chalupy moje přesvědčení utvrdila. Rozhodl jsem se tedy v této činnosti, která je zároveň mým koníčkem, dále zlepšovat. Postupně jsem nastudoval tradiční řemeslné postupy a knihy o lidové architektuře,“ vzpomíná Karel.

Práce stavitelská, a hlavně se dřevem, ho zaujala natolik, že své nově nabyté znalosti nemohl nevyužít. Navíc ho popadla obrovská chuť pustit se do něčeho dalšího. „Jen tak na zkoušku jsem nejdříve postavil dřevěný srub nedaleko odsud a pak jsem se pokusil ještě o další dva dřevěné domečky – dílnu a dětský. Když jsem měl hotovo, bylo mi jasné, co bych chtěl dál dělat. A protože se zadané úkoly povedly, vymyslel jsem vejminek.“

Často se tu setkává mnoho lidí

 

Nejednu noc nespal

„Opět jsem vše nakreslil, rozpočítal a vrhl se do práce. Naložil jsem si toho na sebe dost, ale byla to výzva,“ líčí Karel. „Z pily jsem si nechal navozit dříví na krov a stropy, vše naměřil, ohobloval, připravil okapové svody i spoje a pak jsem celou noc nezamhouřil oka,“ směje se.

„Druhý den měli totiž přijít chlapi, aby mi pomohli dostat trámy nahoru, a já až do rána stále dokola počítal, jestli jsem někde neudělal chybu. Naštěstí všechna prkna do sebe zapadla tak, jak měla,“ vzpomíná. „Nechci vůbec domyslet, co by se dělo, kdyby tomu tak nebylo. Čert vem dřevo, ale ta ostuda v hospodě, jéje, znáte to.“

Protože Karla práce se dřevem motivuje a stále ho lákají nové úkoly, stojí dnes na jeho pozemku už několik obytných a zahradních staveb. Protože je pro sebe samozřejmě všechny nepotřebuje, rozhodl se je pronajímat.

V podkrovním pokoji se návštěvám spí opravdu krásně

 

Přírodní materiály

Karel se baví také neustálým hledáním nových technologií, přičemž přednost dává výhradně přírodním materiálům. „Jsem přesvědčen, že se jejich použitím podaří postavit dům zdravější a příjemnější pro život. Jako izolace se mi osvědčila ovčí a konopná vlna, nátěry se snažím využívat ty přírodní. Objevil jsem včelí pigmentované vosky, na zdi používám pouze kaseinové barvy. Jsou sice bezvadné, jen při jejich rozdělávání mám pocit, že sedím v kozím chlívku,“ směje se. „Exteriéry pak rád doladím barvami na olejové bázi, ale někdy postačí i obyčejná fermež nebo kdysi páchnoucí směs Karbolineum, dnes parádní barva, která skvěle vypadá.

Zásadně nepoužívám laky, které dřevo uzavřou, a to pak nedýchá. Vlastnosti vosku jsou však zcela odlišné a dřevo pod ním přirozeně pracuje. Navíc, když jím natřu například stůl nebo židle a nábytek se poškrábe, stačí poškozené místo jen znovu hadříkem s voskem přetřít a škrábance jsou pryč.
A mám jednu svou vychytávku – na plynovém vařiči plechovku vosku nahřeju a rozehřátý vosk nanáším štětcem jako klasickou lazuru. Oproti klasickému vtírání hadříkem je hotovo jedna dvě,“ vysvětluje Karel.

V chalupě se nachází i velká jídelna s krbem a relaxační místnost se saunou

 

Vybavení nepostrádá styl

„Zajímá mě ekologie, rád navštěvuji různé skanzeny. Vybavení se snažím pořizovat stylové. Některé mám sice vyrobené nové, ale z prken starých skříní – takže je takové staronové. Za to můžu poděkovat panu Kašparovi z Budějovic. Je mistrem svého řemesla,“ říká Karel. A k tomu přiznává, že je takový romantik, který by měl chalupu nejraději bez elektřiny.

 

Nejnovější objev

Protože Karel rád vyhledává nové technologie, vyzkoušel i marocký štuk. „Ne, že by to byla novinka, je to stará záležitost. Už dávno se tento materiál používal k vymazávání cisteren na vodu. Má vlastnosti jako klasická dlažba a zajímavý je tím, že jím nikdy nedosáhnete pravidelného povrchu. Jde o paropropustný přírodní materiál, který však stěnu neuzavře. Zkusil jsem štuk nanést ve sprchovém koutě ve vejminku. Líbila se mi právě ona nerovnost povrchu a to, že každý kousek obsahuje více odstínů dané barvy, takže ve výsledku oku lahodí jakýsi duhový povrch,“ popisuje. Ale protože za metr čtvereční hotového štuku si firma účtuje dva a půl tisíce korun, koupil si Karel trošku štuku na zkoušku a nechal si postup ukázat.

„Už to umím a metr mi teď vyjde na pětistovku za materiál. Práce je však hodně zdlouhavá a náročná, štuk se uhlazuje malým kamínkem o velikosti asi tři krát pět centimetrů. Hmotu je třeba nanést a pak vyvinout ten správný tlak ve správný čas. Když je štuk měkký, maže se, když tvrdý, už ho kamínkem neutáhnete. Mám radost, že se to podařilo. Má to jediný háček. Když jsem hotovou práci uviděl, zalíbila se mi natolik, že ji chci do celé koupelny.

Posezení a „poležení“ na terase před relaxační místností

 

Plány na sto let

„Možná právě v mém vlastnoručně postaveném vejminku budu jednou bydlet, okolo mě bude běhat spousta vnoučat a já si svých domečků užiji konečně také jinak než s nářadím v ruce. Už se vidím na zápraží u dobré slivovičky,“ směje se Karel a naše povídání uzavírá, „ale spíš myslím, že to bude zcela jinak: bez práce mě budou svrbět ruce, nových technologií bude neustále přibývat a já budu mít chuť je vyzkoušet. Takže zase budu přemýšlet, kde a k jakým účelům bych ještě co postavil. Jo, plánů bych měl na sto let…“

www.apartmany-cervenydvur.cz/cs

Staré se snoubí s novým a vše se příjemně doplňuje

 

Je tu i hliněná pec na pizzu a chleba

 

Jídelnu zdobí a zahřívá velký krb

 

Dá se tu odpočívat ve stylové dřevěné vaně nebo ve finské sauně

 

 

Nová ložnice ze starých prken


Text a foto: Lucie Dvořáková Liberdová

Další články

Ze sklípku do sklípku

Ze sklípku do sklípku

V rohu náměstíčka z vinných sklepů v Pouzdřanech najdete vedle sebe dva, které mají štíty stavěné do oblouku. Mají i společný příběh a přinejmenším do jednoho z nich se vám možná podaří nahlédnout.

Celý článek

Horké léto v barvě vějířovky

Horké léto v barvě vějířovky

Každá kapka dešťové vody je v Podkrkonoší vzácná. I když přes léto v Lázních Bělohradě skoro neprší, v zahradě Bernardových se trávník zelená a horké počasí nebývá na většině rostlin vidět.

Celý článek

Zpívání u řeky

Zpívání u řeky

Když se rozezní cimbál a k tomu se přidají housličky, zastaví se u chalupy Štruncových na jihu Čech čas. Sousedé zmlknou a naslouchají krásným melodiím, které zpívají a hrají Dalibor s Kateřinou.

Celý článek

Proměna podhorské chalupy

Proměna podhorské chalupy

Kateřina a Richard žijí v Brně a mají tři děti a psa. Jakub a Bára jsou dospělí, třetímu, Matějovi, je pět let a jeho máma tvrdí, že je hotový chalupář. Rodina si totiž předtím, než se narodil, pořídila chalupu a Matěj zažil většinu oprav. Rekonstrukce se ale chýlí ke konci.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.