Šatní skříně

Zatímco naši předkové si vystačili s jednou truhlou na veškeré ošacení, současné domácnosti už se bez větších úložných prostor neobejdou. Jak se orientovat v široké nabídce?

Šatní skříň je nábytkem, na který je obvykle kladeno velké množství požadavků. Dříve než se vypravíme do obchodu, bychom si měli odpovědět na otázku, jaké věci a v jakém množství vlastně budeme chtít ukládat. Od toho se pak totiž odvíjí výběr vnitřního členění úložného prostoru skříně.

 

Vnitřní uspořádání

Vzhledem k tomu, že šatní skříně jsou obvykle dost rozměrné, jejich podoba dokáže interiér hodně ovlivnit. Kromě vzhledu je ale důležité i vnitřní členění úložných prostor. Uvnitř skříní zpravidla nalezneme police, které jsou vhodné pro uložení svetrů, triček či jiného prádla, které se moc nemačká a lze jej snadno složit. Zásuvky jsou ideální třeba na spodní prádlo a menší doplňky. Šatní tyče se pak hodí například k pověšení košil, halenek, obleku či šatů.

Prostor většiny skříní je rozčleněn na policovou a šatní část, kam lze zavěsit ramínka (Harmonia)

 

Boj s prostorem

Často se stává, že věcí je příliš mnoho a úložné prostory na ně nestačí. Pokud bojujeme s místem, prostor, který máme k dispozici, nám nejlépe vyřeší vestavěná skříň sahající od podlahy ke stropu. Horní police můžeme využít například k uložení sezónních věcí nebo sportovního vybavení.
Ani při výrobě šatní skříně na míru bychom ale neměli zapomínat, že na zavěšení ramínka je potřeba hloubka skříně 60 cm a výška přibližně 150 cm. Pokud se do vašeho prostoru takto hluboká skříň nevejde, existuje i řešení výsuvné šatní tyče montované kolmo na záda skříně. U policové skříně bychom se naopak měli vyvarovat příliš hlubokých polic a volit v takových případech spíš zásuvky.

Do romanticky laděné ložnice se hodí bílá skříň klasického tvaru (zdroj: Shutterstock)

 

Dveře určují styl

To, jak nakonec skříň v interiéru působí, ovlivňuje do značné míry řešení zavírání dveří. Zatímco posuvné dveře s velkou hladkou plochou budou působit harmonicky v moderně zařízeném interiéru, stylovou chaloupku mnohem lépe doplní skříň s proporcemi, které odpovídají původnímu vybavení. Pokud i zde z praktických důvodů volíte rozměrnou vestavěnou skříň, rozčleňte dveře do menších ploch, které budou více odpovídat chalupářskému stylu.

Šatní skříň s nastavitelnými policemi. (Anglická sezóna)

 

Historické skříně

Ve staré chalupě největšího úspěchu dosáhnete, pokud zvolíte původní nebo renovovanou skříň. Jejich podoba do stylového interiéru přirozeně zapadne, a pokud ne, vzhled ještě můžete částečně ovlivnit třeba jinou povrchovou úpravou. Vnitřní vybavení těchto skříní je zpravidla jednoduché, přece jen byly ve většině případů konstruovány na skromnější obsah, než je tomu v současnosti, takže v nich obvykle najdeme pouze šatní tyč nebo oboustranný věšák a ve spodní části jednu polici nebo zásuvku. Toto uspořádání lze však při poměrně malém úsilí upravit či doplnit dalšími policemi, a co nejvíce tak prostor skříně využít.

Replika šatní skříně z 19. století je vyrobena z masivního smrku (Svět pokladů)

 

anglickasezona.cz, svetpokladu.cz, kare-shop.cz, nabytek-harmonia.cz

 

Vzhled a barva šatních skříní ovlivňuje celkovou atmosféru a styl místnosti (zdroj: Shutterstock)

 


Text: red; foto: archiv firem a Shutterstock

Další články

Léto s bylinkami

Léto s bylinkami

Milujte bylinky? Dejte jim na zahradě větší prostor – získáte tak nejen bohatou sklizeň aromatických a léčivých rostlin, zároveň si také vytvoříte zákoutí plné vůně a pohody.

Celý článek

Mokré filcování

Mokré filcování

Filcování neboli plstění, je proces, během kterého vzniká z vlny pevná homogenní struktura. Vlněná vlákna se spojí a vytvoří materiál, který je tvarově stabilní a zároveň si ponechává vlastnosti vlny.

Celý článek

Domácí višňový sirup

Domácí višňový sirup

Udělejte si ho snadno a rychle z úrody domácích višní. Je výborný k přípravě osvěžující višňové limonády nebo na ochucení zmrzlinových dezertů.

Celý článek

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

První výšivku vyrobila pro syna na hody. Vyšívání na výřez, tedy výšivce podle počítané niti, se začala věnovat až poté, co její děti dospěly. Jarmila Kraváčková je dnes jednou z mála žen, která tuto techniku na Uherskohradišťsku ovládá. Je držitelkou značky Tradiční výrobek Slovácka a v roce 2019 získala za krojové vyšívání Cenu Vladimíra Boučka, kterou uděluje město Uherské Hradiště.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.