Šatní skříně

Zatímco naši předkové si vystačili s jednou truhlou na veškeré ošacení, současné domácnosti už se bez větších úložných prostor neobejdou. Jak se orientovat v široké nabídce?

Šatní skříň je nábytkem, na který je obvykle kladeno velké množství požadavků. Dříve než se vypravíme do obchodu, bychom si měli odpovědět na otázku, jaké věci a v jakém množství vlastně budeme chtít ukládat. Od toho se pak totiž odvíjí výběr vnitřního členění úložného prostoru skříně.

 

Vnitřní uspořádání

Vzhledem k tomu, že šatní skříně jsou obvykle dost rozměrné, jejich podoba dokáže interiér hodně ovlivnit. Kromě vzhledu je ale důležité i vnitřní členění úložných prostor. Uvnitř skříní zpravidla nalezneme police, které jsou vhodné pro uložení svetrů, triček či jiného prádla, které se moc nemačká a lze jej snadno složit. Zásuvky jsou ideální třeba na spodní prádlo a menší doplňky. Šatní tyče se pak hodí například k pověšení košil, halenek, obleku či šatů.

Prostor většiny skříní je rozčleněn na policovou a šatní část, kam lze zavěsit ramínka (Harmonia)

 

Boj s prostorem

Často se stává, že věcí je příliš mnoho a úložné prostory na ně nestačí. Pokud bojujeme s místem, prostor, který máme k dispozici, nám nejlépe vyřeší vestavěná skříň sahající od podlahy ke stropu. Horní police můžeme využít například k uložení sezónních věcí nebo sportovního vybavení.
Ani při výrobě šatní skříně na míru bychom ale neměli zapomínat, že na zavěšení ramínka je potřeba hloubka skříně 60 cm a výška přibližně 150 cm. Pokud se do vašeho prostoru takto hluboká skříň nevejde, existuje i řešení výsuvné šatní tyče montované kolmo na záda skříně. U policové skříně bychom se naopak měli vyvarovat příliš hlubokých polic a volit v takových případech spíš zásuvky.

Do romanticky laděné ložnice se hodí bílá skříň klasického tvaru (zdroj: Shutterstock)

 

Dveře určují styl

To, jak nakonec skříň v interiéru působí, ovlivňuje do značné míry řešení zavírání dveří. Zatímco posuvné dveře s velkou hladkou plochou budou působit harmonicky v moderně zařízeném interiéru, stylovou chaloupku mnohem lépe doplní skříň s proporcemi, které odpovídají původnímu vybavení. Pokud i zde z praktických důvodů volíte rozměrnou vestavěnou skříň, rozčleňte dveře do menších ploch, které budou více odpovídat chalupářskému stylu.

Šatní skříň s nastavitelnými policemi. (Anglická sezóna)

 

Historické skříně

Ve staré chalupě největšího úspěchu dosáhnete, pokud zvolíte původní nebo renovovanou skříň. Jejich podoba do stylového interiéru přirozeně zapadne, a pokud ne, vzhled ještě můžete částečně ovlivnit třeba jinou povrchovou úpravou. Vnitřní vybavení těchto skříní je zpravidla jednoduché, přece jen byly ve většině případů konstruovány na skromnější obsah, než je tomu v současnosti, takže v nich obvykle najdeme pouze šatní tyč nebo oboustranný věšák a ve spodní části jednu polici nebo zásuvku. Toto uspořádání lze však při poměrně malém úsilí upravit či doplnit dalšími policemi, a co nejvíce tak prostor skříně využít.

Replika šatní skříně z 19. století je vyrobena z masivního smrku (Svět pokladů)

 

anglickasezona.cz, svetpokladu.cz, kare-shop.cz, nabytek-harmonia.cz

 

Vzhled a barva šatních skříní ovlivňuje celkovou atmosféru a styl místnosti (zdroj: Shutterstock)

 


Text: red; foto: archiv firem a Shutterstock

Další články

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek