Sáčky na dárky

Nemusíte balit dárky do papíru, vložte je do zdobeného sáčku, který si sami vyrobíte. Obdarovaný tak dostane dva dárečky v jednom, protože sáček bude moct dále využít.

Sáčky můžete vytvořit tak, že nejprve natiskneme hedvábí a potom sáčky ušijeme. Vzor bude na každé straně sáčku jiný. My jsme použili variantu, při které nejprve sáčky ušijeme, dobře vyžehlíme a pak tiskneme. Sáček má pak na obou stranách stejný vzor, neboť hedvábí je tak jemné, že vosk bez problémů pronikne skrz obě vrstvy.
Hotové sáčky obarvíme barvami na textil, dle návodu na sáčku. Podkladovou barvu vybíráme světlou, aby na ní bylo možné dát další barvy.

Budete potřebovat

  • hedvábí pongé 5
  • zažehlovací barvy na hedvábí
  • korkovou zátku
  • kulatý a plochý štětec s přírodním vlasem (aby vydržel horký vosk)
  • včelí vosk a parafín
  • plechovou misku a hrnec
  • balicí papír, noviny
  • žehličku
  • jehlu a nit
  • práškové barvy na textil

 

 

Postup

 

 

 

1 Vosk vhodný k tisku si připravte ze stejného dílu včelího vosku a parafínu (můžete použít bílé svíčky, např. čajové). Vše rozehřejte ve vodní lázni na teplotu, při které je vosk nanesený štětcem na hedvábí průhledný a pronikne skrz látku. Z hedvábí si nejprve ušijte sáčky, pak je vypodložte kartonem nebo papírem. Korkovou zátku namočenou v horkém vosku otiskujte na hedvábí. Během tisku hedvábí občas zvedejte, aby se nepřilepilo k podložce.

 

 

 

2 Po dokončení vzoru sáček otočte a pokud je to nutné, opravte štětcem kontury.

 

 

 

3 Barvami na hedvábí celý sáček plochým štětcem přetřete (my jsme zvolili cihlový odstín) a nechte dobře uschnout. Poté postup opakujte, opět tiskněte pomocí zátky, puntíky se mohou i částečně překrývat.

 

 

 

4 Po dokončení tisku a případných opravách štětcem, natřete hedvábí další (v našem případě červenou) barvou. Nechte uschnout a poté položte hedvábí na 2–3 vrstvy novin a stejnou vrstvou ho zakryjte. Na žehlicí prkno dejte staré prostěradlo a na ně položte sáček v novinách. Středně nahřátou žehličkou vosk odžehlujte. Jakmile se papír promastí, vyměňte ho za čistý. Opakujte tak dlouho, dokud se vosku zcela nezbavíte. Poté sáčky vyperte v mýdlové vodě, a ještě vlhké vyžehlete.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Korálkový závěs na květiny

Korálkový závěs na květiny

Staré nepoužívané síto po babičce může ještě sloužit jako parádní závěs na kvetoucí převislé květiny. Podívejte se, jak na to, a pusťte se do proměny spolu s námi!

Celý článek

Roztomilé myšky z ruliček od papíru

Roztomilé myšky z ruliček od papíru

Při vytváření dalších ruličkových zvířátek přijdou ke slovu hlavně nůžky, šikovné ruce, a hlavně vaše fantazie. Díky ní se mohou ruličky proměnit v nejrůznější živočichy, například myšky.

Celý článek

Květináče jako malované

Květináče jako malované

Co se starými terakotovými květináči, které už nevypadají pěkně? Využijte je jako malířské plátno, dejte jim nové barvy a vzory a vytvořte si tak originální doplňky. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek