Pryskyřníky na záhon i do kytic

Zářivě žluté, oranžové či růžové, méně často červené a bílé květy pryskyřníků mají rádi nejen floristé. Dlouho totiž vydrží ve váze. Pěstovat je však můžete na záhonu i v truhlíkách.

Pryskyřník asijský nebo i zahradní (Ranunculus asiaticus) se nejčastěji využívá jako rostlina k řezu, můžete ho vysazovat také jako letničku. Zaujme miskovitými květy zářivých barev, největší zájem je o plnokvěté odrůdy. Ve Středomoří, odkud pocházejí, rostou jako trvalky. V našich podmínkách zimu venku zpravidla nepřežijí, jejich životní cyklus se podobá spíš cibulovinám, ale množí se a rostou z hlíz, podobně jako jiřinky.

 

Pozor, ať se nezlomí

Pryskyřníky kvetou nejčastěji koncem jara, tedy obvykle v červnu. Rostliny potřebují slunečné místo, na vodu tolik náročné nejsou, výrazné sucho jim ale také nesvědčí – potom se nerozvíjejí další květy. Dorůstají do výšky kolem čtyřiceti, některé odrůdy dokonce až šedesáti centimetrů. Jsou však dost křehké, proto je chraňte hlavně před větrem, aby se nezlomily. V zahradě se nejčastěji vysazují před jehličnany nebo stálezelené dřeviny, které vytvoří neutrální barevné pozadí k jejich svítivým barvám. Hodí se i vedle trvalek s listy šedými nebo stříbřitými, jako je starček, svatolina, hvozdík nebo čistec. Naopak do společného záhonu s jinými kvetoucím druhy je nesázejte, zanikly by mezi nimi.

Pryskyřník asijský nebo i zahradní (Ranunculusasiaticus) se nejčastěji využívá jako rostlina k řezu,můžete ho vysazovat také jako letničku. Zaujmemiskovitými květy zářivých barev, největší zájemje o plnokvěté odrůdy. Ve Středomoří, odkudpocházejí, rostou jako trvalky. V našich podmínkáchzimu venku zpravidla nepřežijí, jejich životní cyklusse podobá spíš cibulovinám, ale množí se a rostouz hlíz, podobně jako jiřinky. foto: Shutterstock

 

Ideální je studený skleník

Profesionálově pěstují pryskyřník nejčastěji ve studeném skleníku, pokud ho vlastníte a najdete v něm místo, zkuste to také. Na záhonech a v nádobách však mnohem lépe uvidíte, jak dobře rostou a pěkně kvetou. Jen je třeba vybrat správný kultivar – pro řez jsou určeny odrůdy s delšími stonky květů, mají-li růst na záhonu nebo v truhlíku, volte ty nižší. Před zasazením, dávají se do hloubky pět až osm centimetrů, je třeba namočit drápkovité hlízy asi na tři hodiny do vlažné vody, aby nabobtnaly. Ty velké můžete i rozdělit. Pryskyřník vyžaduje spíš lehčí propustnou půdu s vyšším podílem písku. Jako ostatní hlíznaté druhy nesnáší místa zamokřená a studená, tam pravidelně trpí hnilobami.

Před zasazenímse drápkovitéhlízy nechávajínabobtnat ve vodě. foto: Shutterstock

 

foto: Shutterstock

 

Když jeden nestačí

Pryskyřníky se dají množit jak ze semen, tak hlízkami. Druhý způsob je však pro domácí pěstování vhodnější. Po odkvětu se rostliny zatáhnou a listy zežloutnou, ve druhé polovině prázdnin se už mohou vyrývat. Pro další uskladnění a množení se hodí jen nové hlízky, které vypadají jako ztlustlé kořeny, ty staré už nevykvetou.
Pěstování ze semen využívají profesionální zahradníci, když chtějí získat hrnkové rostliny pro časné jaro. Vysévají je zhruba v září do skleníku a asi po šesti týdnech přepichují. Termín výsevu nesmí překročit polovinu října, potom by nestačily dorůst. Silné rostliny se po dalších šesti týdnech hrnkují a prodávají jako doplněk primulek do truhlíků. Pryskyřníky jsou totiž odolné k nízkým teplotám, a to i kvetoucí.

foto: Shutterstock

 

Jak na přezimování

V dobrých podmínkách dokážou zahradní pryskyřníky přečkat zimu i v půdě. Ta ale musí být suchá, a navíc chráněná vysokou vrstvou slámy či štěpky. V teplejších oblastech dokonce mohou zimovat i nezakryté, potom se rychle rozrůstají. Protože průběh zimy lze těžko předpovědět, je lepší hlízky vyrýt a uskladnit podobně, jako se to dělá s jiřinkami či kanami. Vyzkoušet oba způsoby můžete v případě, kdy máte hodně rostlina a nebude vás trápit, pokud nějaké umrznou.

 

foto: Shutterstock


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Rozkvetlá sakura

Rozkvetlá sakura

Baví vás práce s papírem? Z růžového krepového papíru si můžete celkem snadno vyrobit rozkvetlou větvičku sakury a přenést si tak domů něžnou jarní atmosféru.

Celý článek

Svíčka jako dekorace

Svíčka jako dekorace

Můžete je použít jako originální, vlastnoručně vyrobený dárek, nebo si s nimi zkrášlit vlastní interiér. Vytvořte si dekorativní svíčky zdobené sušenými květinami.

Celý článek

Renovovaný srdíčkový závěs

Renovovaný srdíčkový závěs

Některé starší dekorace se časem okoukají, tak proč jim nedat nový vzhled? Zrenovujte je s námi pomocí ubrousků, akrylových barev a plastických motivů. Podívejte se, jak na to.

Celý článek

Přečtěte si

Podlahy se vzhledem dřeva

Podlahy se vzhledem dřeva

www.chatar-chalupar.cz

Kvalitní podlaha je základ každého interiéru, kritéria jejího výběru má ale každý trochu odlišná. Zatímco někdo vychází z objektivních požadavků na odolnost povrchu, jiný dává přednost svým pocitům.

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

www.floranazahrade.cz

Už delší čas toužíte po letním vaření ve speciálním zahradním domku, honí se vám hlavou spousta otázek, ale na konzultaci s architektem ještě nedošlo? Nevadí, vyzpovídali jsme zkušeného odborníka za vás.