Elegantní lilie

Všechny květiny jsou krásné, lilie jsou ovšem oslnivým klenotem. Svými atraktivními květy dokážou ozdobit každou zahradu – ne nadarmo jsou pro okrasu pěstovány již tisíce let.

Květy lilií se rozvíjejí od května až do října, nejčastěji pak od července do srpna – záleží na druhu, hybridu i kultivaru. Hybridní lilie jsou na zahradách častější nežli původní druhy, protože bývají odolnější a šlechtitelé v nich spojili výhody rodičů.

Lilie můžete zkombinovat s trvalkami, nebo je vysadit ve skupinkách mezi keři. Vzácnější suchomilné lilie zazáří ve výsadbách trvalek vyžadujících slunce, stínomilné zkrášlí kypré záhony s kapradinami, bohyškami a dalšími rostlinami, kterým se daří po ochranou stromů. Nižší lilie lze pěstovat i v nádobách.

 

Kde se jim daří

Nároky lilií se mohou zásadně lišit podle druhu, u hybridů pak podle druhů, ze kterých pocházejí. Hybridům odvozeným z původně lesní lilie zlatohlavé i mnohým asijským hybridům se daří ve toulavém stínu pod vyššími stromy a milují kyprou, neutrální či mírně kyselou, humózní půdu. Příliš těžké půdy vylehčete štěrkem, hrubým pískem a obohaťte listovkou. V kvalitní, hlinitopísčité, propustné ale na humus bohaté půdě se bude dařit téměř všem hybridním liliím. Nejraději mají dopolední slunce a ochranu před odpoledním žárem. A také mulčování vyzrálým kompostem, který jim zároveň dodá dostatek živin, a navrch listím, kůrou, štěpkou nebo hoblinami. Stín jim svědčí především u paty, květy mohou vystavovat slunci. To platí i při pěstování v nádobách – bude úspěšné, pokud zabráníte přehřívání kořenů a nádoby zastíníte.

Čínské hybridy a LA hybridy snesou i mírně alkalickou zeminu a více slunce, podobně jako většina OT hybridů.

Cibule lilií se sázejí vždy na podzim

 

Lilie bělostná a Henryova se slunit přímo musí, jsou vápnomilné a odolné vůči suchu. Na slunci se daří i vysoké a atraktivní lilii tygrované, či časně kvetoucí lilii nízké, který vyžaduje vyloženě suché a velmi propustné půdy. Požadavky lilie na vláhu poznáme i podle velikosti jejích listů – pokud jsou tenké, jedná se patrně o rostlinu suchomilnou, sluncemilnou, která umí vláho šetřit.

Speciální nároky mají japonské lilie (Lilium japonicum, speciosum, auratum, rubellum aj) i jejich kříženci. Jedná se o skvostné květiny, přichystat jim však musíte půdu kyselou půdu obohacenou rašelinou nebo jehličnatou hrabankou a pískem. Tužší zimy nepřežijí ani pod ochranou, jistější je proto pěstování nižších kultivarů v nádobách, které zimují na chladném, ale bezmrazém místě.

Žádné z lilií nesvědčí výsadba v mrazové kotlině, kde je ohrožují pozdní mrazíky (choulostivé jsou v tomto ohledu především čínské hybridy) nebo na velmi větrném místě, kde přijdou k úhoně především vysoké rostliny.

Lilie bělostná miluje dostatek slunce

 

Jak hluboko sázet cibule?

Cibule sázejte od září do listopadu, velké až do hloubky 10–20 cm. Obecné pravidlo zní, že cibule se sází tak hluboko, jako sahá trojnásobek až čtyřnásobek její výšky. Vrstva půdy a případně i mulče rostlinu chrání před letním vedrem i zimním mrazem. Ovšem cibule suchomilných lilií se zahrnují jen 1–3 cm zeminy, a časně kvetoucí druhy se sází už od července do září. V zimě, za holomrazů, jim prospěje ochrana.

Pěkně vypadají husté skupiny lilií, přesto mezi cibulemi zachovejte rozestupy nejméně 15 cm, u obřích lilií pak 30 cm. Příliš hustý porost je náchylnější ke vzniku houbových i bakteriálních onemocnění.

Před výsadbou z cibulí odstraňte poškozené kořínky nebo šupinky a ranky nechejte několik hodin zaschnout. Zdravé kořínky je třeba zachovat v co nejvyšší míře. Cibule lilií neupadají do tak hlubokého spánku, jako je tomu u řady jiných cibulovin. Proto se také na podzim nevyjímají a neskladují v lískách, kořeny nesmí zcela vyschnout a nejlépe přezimují právě v půdě. Ovšem po pár letech, kdy se porost příliš zahustí, jim rozsazení jen prospěje. Po zaschnutí natí je opatrně vyryjte a cibule co nejdříve znovu zasaďte. Při přesazování můžete oddělit dceřiné cibulky, které rostlina často vytváří nad hlavní cibulí a vysadit je zvlášť. Některé lilie tvoří v paždí listů pacibulky (např. lilie cibulkonosná a její kultivary). Na podzim je můžete odebrat, vysadit do lehkého substrátu, přes zimu uložit na bezmrazé, chladné místo a příští rok vysadit ven – dorostou po několika letech.

Odkvetlé květy odstraňujte, aby se rostlina nevysilovala tvorbou semen

 

Jak často zalévat

Rašícím a rostoucím liliím dopřejte zálivku, zvláště pokud je delší sucho. Zalévejte je nejlépe ráno, aby listy během dne oschly a nelákaly houbové choroby.
Kompostem hojně mulčované lilie většinou přihnojování nepotřebují. Avšak mohutné a bohatě kvetoucí rostliny může v kráse podpořit. Osvědčený je sušený a fermentovaný hnůj, který lze ve formě pelet zakoupit. Využít lze i hnůj domácí, ale musí být dokonale zkompostovaný. Pěstitelé s úspěchem používají i sušený a podrcený kravinec. Takto můžete přilepšit i suchomilným liliím nasazujícím na květ. Pro lilie milující humózní půdu je pak organické hnojení rozhodně lepší než minerální, protože právě tvorbu humusu podporuje.

Odkvetlé květy průběžně odstraňujte, aby rostlina do tvorby semen zbytečně nevkládala své síly.

Žádné druhy lilií nemají rády příliš silné mrazy

 

Ochrana před malými záškodníky

Pokud na rostlinách objevíte kolem 0,5 cm velkého, jasně červeného brouka, ihned ho zlikvidujte. Jde o chřestovníčka liliového, který dovede rostliny potrápit. Není však nutné sahat ihned po chemii. Pod rostliny položte plachtu, na kterou chřestovníčci spadnou, jakmile rostlinou malinko zatřesete, a budou předstírat mrtvého brouka a snadno je sesbíráte. Pak rostliny důkladně prohlédněte a zničte i oválná, oranžovočervená vajíčka na spodní stranu listů. Pozor na záměnu s menšími vajíčky slunéček, která jsou žlutá a nalepená těsně k sobě, na rozdíl od vajíček chřestovníčka. Nejen dospělá slunéčka, ale i jejich dravé larvy ve velkém hubí mšice, které lilie rovněž často sužují. Pokud na ně nestačí, první volbou by měly být insekticidy na bázi olejů, které mšicím zalepí dýchací otvory, ale ostatní živočichy (včetně užitečných berušek) neohrožují. S likvidací mšic velmi účinně pomáhají také škvoři. Pokud jim v blízkosti lilií připravíte úkryt, nastěhují se do něj, ve dne v něm budou odpočívat a v noci se vydají na lov mšic. Postačí květináč naplněný slámou či senem, opatřený pletivem proti vypadávání a zavěšený dnem vzhůru. Výhodou je, že je ve dne můžete tento domeček přenášet z místa na místo a umístit (třeba s pomocí tyčky) těsně vedle napadených rostlin.

 

Ke hnojení můžete použít například sušený hnůj

 

 

Hybridy lilií jsou k dostání v rozličných barevných variantách

 

 

 

 

ysoké rostliny nevysazujte na větrná místa

 

 

Chřestovníček liliový je obávaný škůdce

 

 

V suchém období potřebují pravidelnou zálivku

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…