Prostor pro ovocné stromky

O bohaté úrodě ovoce nerozhoduje jen výběr správné odrůdy, velmi důležité je i to, jak velký životní prostor ovocným stromům a keřům na své zahradě dopřejeme.

Vzdálenost mezi ovocnými stromy a keři na zahradě zásadně ovlivní především světelné poměry. Založení květů na letorostech totiž přímo souvisí s dostatkem světla. V hustém porostu nebo v husté výsadbě tedy květy najdeme jenom na krajních keřích nebo na koncích větví. Také větve v husté výsadbě rostou přímo za světlem a veškerou svou energii a živiny vlastně „vyplýtvají“ jen na dobývání světla a životního prostoru, minimálně se větví a také málo kvetou.

Stromy potřebují pro založení květů a dozrávání ovoce především dostatek světla

Jak daleko od sebe?

Malá úroda u příliš hustě vysázených stromků je vlastně jen následek špatně zvolené výsadby. Je zajímavé, že jsme ochotni věnovat dost času výběru odrůd jednotlivých ovocných druhů podle možností naší zahrady, ale tak důležité věci, jako je vzdálenost stromků, se vlastně nevěnujeme. Třebaže si přečteme, že je sázíme čtyři metry od sebe, téměř nikdy si nedojdeme pro metr a sázíme pořád tak nějak „od oka“. Vedle ledabylosti je další častým nešvarem touha vměstnat na malou plochu co nejvíce stromků ve snaze mít co nejširší sortiment ovoce. Jistě, dva tři roky to půjde, ale pak se začne výsadba nepřiměřeně zahušťovat a stromkům nepomůže ani řez.

Před výsadbou si nejprve s pomocí metru dobře vyměřte vhodné vzdálenosti

Rozptýlená výsadba

Plánujeme-li vysadit si na zahradě jen dva tři ovocné stromky různého druhu, nemusíme je nutně vysazovat k sobě. Je možné – a často se to také dělá – vysadit je po zahradě rozptýleně a zakomponovat je do celkového řešení. V jejich okolí tak nemusí být jenom užitkové záhony, ale třeba záhony nízkých trvalek v kombinaci s cibulovinami kvetoucími na jaře. Měly by to ale být samosprašné odrůdy. Toto řešení se uplatní především v malých zahradách, kde jen s obtížemi vytvoříme oddělené zóny pro zahradu užitkovou a okrasnou. V tomto případě samozřejmě nemusíme brát na vzdálenost stromků ohled.

Ovocné stromky a keře můžete zasadit například i mezi užitkové záhony

Skupinová výsadba

Je vhodná do větších zahrad, kde tvoří užitková část zahrady větší celek. Tento typ uspořádání usnadňuje péči o stromky a jejich okolí, tedy především sekání trávy a eventuální zálivku, řez, nutné postřiky a sklizeň. V době, kdy jsou stromky vysazené na správnou vzdálenost ještě malé, můžeme prostor mezi nimi využít pro pěstování zeleniny, bylinek nebo drobného ovoce, především jahodníku. Nevysazujeme sem ale maliník nebo ostružiník, které se rychle rozrůstají a za dva tři roky by prolezly všude. Pokud je přesto chceme pěstovat, je třeba zabránit prorůstání tak, že zapustíme do okolí záhonu pevnou plastovou fólii, která v tom kořenům zabrání.

V létě a na podzim se vám pak odvděčí bohatou úrodou


Pozor na zeď

Pamatujte na to, že životní prostor stromům ubírají také budovy a zdi. Pokud je zasadíte příliš blízko třeba ke garáži, koruna se nikdy nevyvine do správného tvaru.

 


Přehled vhodných vzdáleností

Drobné ovoce

angrešt: 0,8 m, stromkový 0,8–1 m
rybíz: 0,8–1,3 m, stromkový 0,8–1 m
maliník: 0,5 m
ostružiník: 1–2 m

Peckoviny

meruňky, broskvoně: čtvrtkmeny 6 m, zákrsky 4 m
třešně: čtvrtkmeny 4–6 m, nízký tvar 2–4 m
višně: čtvrtkmeny 4–6 m
slivoně: čtvrtkmeny 4–5 m, nízký tvar 2–3 m

Jádroviny

jabloně: čtvrtkmeny 6 m, zákrsky 4 m, palmety 2,5 m, štíhlé vřeteno 1,5 m
hrušně: čtvrtkmeny 6 m, zákrsky 4 m, palmety 2,5 m

Méně obvyklé druhy

zimolez – 1,5 m
rakytník – 2 m, poměr samčích a samičích rostlin 1:6
bez černý – 3 m
kdouloň – 4 m

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zvěřinové hody

Zvěřinové hody

Patříte-li k milovníkům zvěřiny, přijdou vám určitě vhod chutné a osvědčené recepty na úpravu masa z divočáka nebo srnčího. Dáte si steak, nebo raději gulášek?

Celý článek

Růže z juty

Růže z juty

Vytvořte si s námi květinové aranžmá, které vám zaručeně neuvadne a budete se z něj moci těšit třeba celý rok. Jeho základem jsou atraktivní růže z přírodního textilu.

Celý článek

Krbová kamna s výměníkem

Krbová kamna s výměníkem

Jedním z možných řešení pro vytápění domu i ohřívání vody jsou krbová kamna s výměníkem. Můžete je propojit s radiátory, a přitom si dál užívat pohledu do plamenů i sálajícího tepla.

Celý článek

Koberce tkané z ovčí vlny jsou napořád

Koberce tkané z ovčí vlny jsou napořád

Ručně tkané koberce z ovčí vlny u nás umí vyrobit jen Zdeňka Zábojová ze Sebranic. Jedinečná technologie zůstává v rodině – nově v ní pokračuje i dcera paní Zdeňky, Blanka Šestáková. Unikátní technologii výroby „odkoukala“ od rodičů, kteří mají rodinnou firmu.

Celý článek

Přečtěte si

Když se cestovatelé usadí

Když se cestovatelé usadí

www.chatar-chalupar.cz

Na návštěvu vyjíždíme plni zvědavosti, čím rodině cestovatelů, která žila i v nejdrsnější kanadské divočině, učaroval podkrkonošský statek přestavěný na penzion, že ji k sobě natrvalo připoutal.

Sladěná dvojice: dřez a baterie

Sladěná dvojice: dřez a baterie

www.peknebydleni.cz

Kuchyňský dřez a baterie – neslouží už tolik k mytí nádobí, ale stále jsou třeba. A ovšem podléhají trendům. Ty současné přinášejí dřezy barevné, prostorné, s praktickými vychytávkami a baterie, které nabídnou dlouhou životnost a kuchyni ozdobí.