Pro sladký spánek

Každý člověk stráví spánkem přibližně třetinu svého života. Výběru správné postele, roštu a matrace bychom měli proto věnovat velkou péči.

V posteli prožijeme spoustu hodin. Její pořízení je investicí na několik let i desetiletí, proto bychom při jejím výběru neměli hledět pouze na vzhled nebo cenu, ale všímat si i dalších kritérií, jako jsou materiál a rozměry (tedy výška, šířka a délka) samotné postele a také parametry roštu a matrace. Vhodnou postel bychom měli vybírat i s ohledem na své případné zdravotní problémy, ať už pohybového aparátu nebo vnitřních orgánů; jiná postel, tedy zejména matrace, vyhovuje také spíše ženskému tělu, jiná naopak mužskému. Postel je jednoduše velice individuální záležitost. Čas, věnovaný jejímu výběru při koupi se nám vrátí v podobě kvalitního spánku.

U postelí Carpe Diem lze polohovat všechny vrstvy (Naty Naty)

Jaký zvolit materiál

Ideálním materiálem pro kvalitní a zdravou postel je masivní rostlé dřevo, nejlépe dubové nebo bukové. Tento čistý přírodní materiál je zdravotně nezávadný, zajišťuje výbornou pevnost a stabilitu postele. Naopak nevhodným materiálem je dřevotříska, protože u ní často dochází po určité době k uvolnění kování. Z některých dřevotřísek se může také uvolňovat formaldehyd z použitých lepidel, což zdraví rozhodně nijak neprospívá.

 

Důležitá je velikost postele

Pro pohodlný spánek jsou velmi důležité dostatečné rozměry postele. Obecně platí, že délka lehací plochy by měla minimálně o 20 až 25 cm přesahovat naši výšku, šířka by pak v případě jednolůžka neměla být pod 90 cm; ideální je šíře 100 cm pro jednoho spáče. U nemocných nebo dlouhodobě ležících lidí je doporučována ještě širší postel, tedy klidně 120 cm.

Rošt Ergo flex je polohovací v oblasti hlavy a nohou se sklonem až 45° (Dormeo)

A co její výška?

Často zanedbávaným, ale přitom velmi důležitým parametrem u postele je její dostatečná výška, a to ze dvou důvodů: kvůli pohodlnému a bezpečnému vstávání a uléhání a kvůli správnému odvětrávání lůžka. I tady existuje jednoduché pravidlo: správná postel je taková, kdy při usednutí na lehací plochu budou vaše kolena svírat pravý úhel. U nemocných a hůře pohyblivých lidí by měl být úhel mezi lýtkem a stehnem spíše tupý. Výška lehací plochy by tedy měla mít přibližně od 45 do 55 cm, nebo i výše podle postavy. Z vyšší postele se jednoduše lépe vstává.

Rošt Clip flex se dá složit (Dormeo)

S čelem nebo bez čela

Vzhledu postele často dominuje čelo. To plní nejen designovou roli, ale má i funkční přínos. Praktické hlavové čelo by mělo vyčnívat nad matraci alespoň 20 až 25 cm tak, aby při spaní nepadal polštář nebo se neopíral o stěnu. Náruživí čtenáři ocení ještě vyšší hlavové čelo, ideálně s mírným sklonem. Čelo u nohou může být i nemusí – opět záleží na vkusu a potřebách majitele. Nižší rovné čelo je ideální v případě, že chceme zabránit sklouzávání peřiny na zem; vyšší nohové čelo zamezí nepříjemnému průvanu, který může pod peřinu pronikat zejména v chladných měsících. Pokud ale máme ložnici spíše skromných rozměrů a postel musíme přirazit do rohu, zvolíme spíš nižší rovné nebo dokonce žádné čelo, abychom měli do postele přístup i z její spodní strany.

 

Rošt vybíráme pečlivě

Samotné pohodlné ležení a kvalitu spánku nejvíce ovlivňuje lehací plocha, tedy rošt a matrace. Kvalitní rošty jsou vyrobeny z pevných a pružných, převážně bukových lamel. Bývá jich 28 i více. Lamely jsou ukotveny v dřevěném rámu, a to buď napevno, nebo pomocí odpružených gumových či kaučukových pouzder. Některá pouzdra se mohou natáčet a rošt tak ještě lépe reaguje na pohyb těla na matraci.

 


Certifikát je zárukou

Zaručenou kvalitu na našem trhu hlídá a prověřuje mimo jiné také Asociace českých nábytkářů. Certifikát „Česká kvalita Nábytek“ dokládá, že veškerý materiál použitý při výrobě tohoto nábytku je prověřen, od samotného dřeva přes veškerá použitá lepidla a laky až po kování.

 


Text: vrz; foto archiv

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.