Posezení u zahradního krbu

Zahradní krby jsou určeny pro milovníky ohně, kteří rádi opékají maso, grilují a douzují pokrmy na zahradě. Oproti klasickým grilům krby nabízejí i pohled na plameny.

Příprava jídla na grilu zahradního krbu se stává také velmi příjemnou chvilkou klidu po únavné práci kolem chalupy. Pokud máme zkušenosti s grilem nebo barbecue, chceme postoupit dál a pořídit si stabilní místo pro posezení u ohně a grilování, vybereme si z nabídky zahradních krbů. Postavit si jej můžeme svépomocí, objednat jeho postavení na zakázku nebo využít nejjednodušší cestu a koupit stavebnici. Ty najdeme v sortimentu hobbymarketů i specializovaných prodejen. Tady obvykle kladou důraz na jednoduchost a funkčnost krbů tak, aby byly snadno sestavitelné a zákazníci zvládli montáž sami. Při jejich nákupu se ujistíme, že je prostor ohniště vyložen šamotovými pláty, které chrání okolní betonové díly před žárem. Ptáme se také, zda do topeniště vede spodní přívod vzduchu, díky němuž bude snadnější zapálení ohně v krbu. Ten by měl mít i vyjímatelný popelník, do něhož se popel smete a krb je připraven k opětovnému použití. Luxusnější krby mohou mít ohniště opatřená také litou keramickou hmotou, ocelovými nebo litinovými vložkami.

Betonový zahradní krb Irbis s grilem (Bauhaus)

 

Investice se vyplatí

Zahradní krby bývají i dekorativním prvkem zahrady. Jsou obvykle dobře odolné proti povětrnostním vlivům, proto nám slouží mnoho let. V nabídce firem jsou rovněž zahradní krby s udírnou, tedy s douzovací střechou. Ta ale nemusí vždy splňovat parametry klasické udírny. Slouží tak především k douzování a ohřívání pokrmů. Pokud chceme skutečně kvalitně udit, řešíme to u individuálně stavěných krbů nebo samostatnou udírnou.

Krb z labského pískovce je součástí letní kuchyně (Hrdina České pískovce)

Kromě několika prefabrikovaných dílů (podle typu výrobku se jejich počet liší) je součástí krbů s udírnou také litinový rošt topeniště, krycí štít na topeniště, dělicí deska a klapka pro uzení. K zahradnímu krbu si můžeme u některých značek pořídit také nástavce na prodloužení komínu, který upotřebíme v případě, že máme krb pod střechou pergoly. Kvůli správné funkci odborníci doporučují komín prodlužovat pouze o jeden díl. Jinak může dojít k narušení stability a k zatížení nosných prvků. V případě, že komín prodloužíme, je lepší zahradní krb ukotvit.

 

Kam s ním

Protože blízko zahradního krbu obvykle máme umístěno i posezení a také proto, že například stavebnicový krb váží zpravidla okolo 500 kilogramů, vyplatí se pro bezpečný pohyb okolo něj plochu srovnat a zpevnit. K tomu je ideální venkovní dlažba s protiskluznou úpravou.
Krb musí být dobře obsluhovatelný, mezi ním a stolem se židlemi je zapotřebí dostatečně volný manipulační prostor pro odsunutí židlí od stolu, pro neomezované procházení při přinášení potravin, nádobí i paliva a samozřejmě pro pohodlnou obsluhu krbu.

Krb Vesuv je možno vyladit fasádními barvami dle potřeby (Norman)

Zahradní krb by měl stát na volném prostranství, ale v závětří, aby nám vítr nehonil kouř ke stolu. Vybereme místo, kde kouřem nebudeme přímo obtěžovat sousedy, přitom dostatečně chráněné před zraky kolemjdoucích. Intimitu si můžeme vytvořit vysazením zelených stěn z okrasných keřů a jehličnanů nebo dřevěnými zástěnami, usazenými na zemní vruty. Časově náročnější a nákladnější pak bude výstavba kamenné nebo cihlové zdi. Tu obvykle pořizujeme v případě, že se rozhodneme pro finančně nákladnější, ale stylu stavby a zahrady lépe odpovídající individuální řešení celé letní kuchyně nebo zahradního posezení s krbem, postavených specializovanou firmou. V tomto případě ke grilovacímu zařízení obvykle necháváme postavit i udírnu, troubu nebo pec a samozřejmě varnou plochu. Tady již volíme i přístřešek. Do míst, která jsou od domu vzdálenější, je dobré zavést vodu alespoň zahradní hadicí, aby se tu při stolování daly umýt ruce.

 

Uložit


Text: tet; foto archiv firem

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy můžete natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto druhů nátěrů má své klady, zápory i specifika pro využití podlahy a její údržbu. Přečtěte si, podle čeho si správně vybrat.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.