Polštářky potištěné jablky

Tisk přírodninami je snadná, rychlá a levná technika zdobení textilií. Vše, co má zajímavý povrch, lze k tisku použít: květy, listy, větvičky nebo třeba rozpůlené ovoce či zeleninu.

Budete potřebovat

foto: Alena Isabella Grimmichová

  • krycí barvy na textil
  • plochý štětec
  • staré noviny
  • papírové utěrky
  • bavlněné povlaky na polštář
  • žehličku
  • sklenici s vodou
  • jablka (postačí natlučená nebo nahnilá jablíčka, pokud mají alespoň polovinu zdravou)

 

 

Postup

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

1 Bavlněné povlaky na polštáře vyperte, vyžehlete a připravte si tisk. Tiskněte na stole na měkčí podložce, aby byl otisk rovnoměrný. Jako podložka postačí několik vrstev starých novin nebo složené prostěradlo. Na to položte povlak, který si uvnitř vyložíte papírem (opět postačí staré noviny). Papír zabrání barvě, aby prosákla na druhou stranu. Rozkrojte jablko a položte ho rozkrojenou stranou na papírové utěrky. Nechte ho takto ležet několik minut, aby se ovocná šťáva vsákla do utěrky a nekazila vám tisk.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

2 Poté jablko plochým štětcem natřete barvou a pevně přitiskněte na látku (je nutné udělat předem zkušební otisky na zbytky látky a vyzkoušet tak potřebné množství barvy). Otisk jablka má být zřetelný s jasnými okraji. Pokud se vám to nedaří, může to být tím, že buď nanášíte málo barvy, nebo nemáte kvalitní podložku. Podložka musí být měkká (ale ne příliš, aby do ní jablko nezapadalo) a rovná.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

3 Tiskněte nejprve světlými odstíny, například žlutou. Na ploše polštáře vytvořte několik otisků v různých směrech.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

4 Pokračujte v tisku zelenou barvou. Štětec dobře vyperte ve sklenici s vodou. Při každé změně barvy potřebujete čistou vodu a čistý štětec. Z jablka lehce ubrouskem setřete zbytky žluté barvy a natřete ho zeleně. Otisky klaďte na volná místa, nebo jimi můžete i částečně překrývat již natištěná jablka.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

5 Stejně postupujte se všemi odstíny, které jste si pro tisk vybrali, od nejsvětlejších po nejtmavší. Na závěr natiskněte zlatá jablíčka. Barvy nechte dobře zaschnout a poté je podle návodu na barvách zažehlete.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Listové těsto na slano

Listové těsto na slano

Přemýšlíte, jakou dobrotu připravit pro posezení s přáteli či jako lehký předkrm? Vyzkoušejte naše recepty z listového těsta. Nejsou náročné na přípravu, a přitom jsou velice chutné.

Celý článek

Léto s bylinkami

Léto s bylinkami

Milujte bylinky? Dejte jim na zahradě větší prostor – získáte tak nejen bohatou sklizeň aromatických a léčivých rostlin, zároveň si také vytvoříte zákoutí plné vůně a pohody.

Celý článek

Mokré filcování

Mokré filcování

Filcování neboli plstění, je proces, během kterého vzniká z vlny pevná homogenní struktura. Vlněná vlákna se spojí a vytvoří materiál, který je tvarově stabilní a zároveň si ponechává vlastnosti vlny.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.