Foto: Shutterstock

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Begonie stálekvetoucí

(Begonie semperflorens)

Tato rychle rostoucí letnička je známější pod jmény voskovka nebo ledovka. Za sezonu vytvoří desítky drobných bílých nebo růžových květů, které vydrží až do mrazů. Lesklé okrouhlé listy mají podle odrůdy zelenou nebo hnědou barvu. Jemná semena se vysévají velmi časně, předpěstování trvá dlouho, vhodnější je nakoupit hotové rostliny.

Tipy pro pěstování: Nejlépe se jí daří v polostínu ve větších miskách nebo jako obruba záhonů. Potřebuje humózní půdu a mírnou zálivku.

 

Foto: Shutterstock

Begonie hlíznatá

(Begonia tuberhybrida)

Říká se jí také kysala. Je vysoká asi třicet centimetrů a kvete v široké škále barev. Jde o rostlinu ideální do truhlíků a nádob, na výběr máte jak druhy vzpřímené, tak převislé. Dále se odrůdy dělí podle plnosti a velikosti květů, ty mohou být například u skupiny Gigantea až patnácticentimetrové. Není třeba je vyštipovat.

Tipy pro pěstování: Hodí se na stinná a polostinná místa. Pozor, jsou náchylné k přehnojení, proto raději používejte tablety s pomalým uvolňováním živin.

 

Foto: Shutterstock

Begonia královská

(Begonia rex-cultorum)

Jde o pokojovku s krásnými květy. Ty zaujmou nejen svými barvami – mohou být zelené, šedavé, fialové, červené či stříbřité – ale i výraznou kresbou a asymetrickým tvarem. Liší se i povrchem, který je hladký, voskovitý nebo i zvrásněný. V létě se objevují drobné růžové květy, které však mnozí odstraňují, aby rostlinu nevysilovaly.

Tipy pro pěstování: Svědčí jí světlé až polostinné místo a vlhčí vzduch, nikdy ji nestavte k radiátoru. Při přelévání rostlinu napadá plíseň šedá a další houbové choroby.

 

Foto: Shutterstock

Begonie korálová

(Begonia x corallina)

Tato pokojovka s výškou až jeden metr patří k nejvyšším begoniím. Nepravidelné listy mají drobné světlé skvrny, ozdobou jsou červené jednoduché květy. Některé kultivary lze pěstovat i na nižším kmínku, květenství pak visí pěkně dolů. Aby rostlina zůstala hustá, lze ji zmladit takzvaným zpětným řezem. V létě ji přeneste ven pod stromy.

Tipy pro pěstování: Vyžaduje světlé či polostinné místo, pozor na přímé slunce, které by ji popálilo. Substrát jí vylepšete množstvím rašeliny.

 

Foto: Shutterstock


Text: Dagmar Cvrčková; foto: Shutterstock

Další články

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek