Pleteniny nejen k zachumlání

V zimním čase se obzvlášť rádi uchýlíme do hřejivého objetí měkkých plédů a dek, ale už pouhý pohled na huňaté pleteniny navodí pocit tepla. V lehkém provedení dodají interiéru útulnost od jara do podzimu.

Poslední desetiletí slaví pletené výrobky, a zejména ty ručně vyráběné, velký návrat. Oblíbené jsou plédy, přehozy i povlaky na polštáře s robustním plastickým vzorem pletené na obřích jehlicích z takzvaných česanců, tedy nespředených vláken. V barvách je trendy nijak neomezují, v nabídce jsou od smetanových a šedých přes jemné pastelové tóny až po sytě modré či bordó. Naprostý originál konečného produktu garantují příze a rouna barvená ručně, ideálně přírodními barvivy.

Druhou variantu představuje co nejpřírodnější vzhled, jako by je pletly horalky kdesi v zaváté samotě nebo rybářky, jimž se u nohou střídá příliv s odlivem.
Coby milý osobní dárek určitě potěší vlastnoručně vyráběné kabátky a čepičky na hrnky a čajové konvice nebo na vařená vajíčka.

Atraktivní polštářky si můžete i sami uháčkovat nebo vyrobit opět populární technikou drhání

 

Háček místo drátů

Huňaté deky, stejně jako svetry a ponožky oceníme v chladné chalupě celoročně, přes léto však obecně dáváme přednost méně hřejivým materiálům, jako je bavlna, přírodní i syntetická příze, žinylka, z nichž se vyrábějí lehké doplňky častěji háčkováním. Kromě plédů a pokrývek, které nás chrání při chladnějších ránech a večerech, můžeme interiér zútulnit i dalšími předměty, jako jsou kusové koberce, prostírání, kroužky na ubrousky, podložky pod hrnce, chňapky, ale třeba i stínidlo lampy či obal na svícínek nebo květináč. Praktické jsou také košíky a ošatky, do nichž schováme nejrůznější drobnosti, hygienické potřeby nebo hračky. Ty mohou být rovněž pletené či háčkované. Malým dětem od nich nehrozí úraz, mohou jim dělat společnost v postýlkách jako strážci před špatnými sny a strachy ze tmy.

Silné pletené ponožky ochrání nohy před prochladnutím od studené podlahy

 

S ohledem na životnost

Pojmy jako recyklace, upcyklace nebo nový život věcí slyšíme ze všech stran. Staré svetry, šály a přehozy můžeme právě v rámci těchto trendů přeměnit na povlaky polštářů, sedáků a pufů, zvířecí pelíšky, oblečky na hrnky, stínidla apod. Koupí nových věcí bychom současně neměli přispívat k rychlému tvoření odpadu, proto je důležité vybírat i pleteniny s ohledem na délku jejich používání a snadnost údržby.

 

I hrnkům můžete pořídit na zimní dny svetřík, který udrží nápoj déle teplý

 

Deky z česanců ovčí vlny mají atraktivní vzhled, vyžadují však šetrné zacházení

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

5 rad pro zimní zahradu

5 rad pro zimní zahradu

Krajina pod sněhem vypadá nejen romanticky, ale také může v zimě lépe odpočívat. Poslední dobou však více než se sněhem bojují zahrádkáři s holomrazy a suchem. Jak se v této situaci o zahradu správně starat?

Celý článek

Starodávné kynuté koláče

Starodávné kynuté koláče

Chcete umět péct skvělé koláče tak, jak to dokázaly hospodyňky už před více než sto lety? Pak s námi nahlédněte do receptů, podle kterých se to naučily, a vyzkoušejte, jak vám budou chutnat.

Celý článek

Oživte byt mozaikou

Oživte byt mozaikou

Přemýšlíte o tom, jaký obklad zvolit do koupelny či kuchyně? Mozaika pomůže při obkládání problematických míst a dokáže také zajímavě doplnit větší plochy.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.