Pleteniny nejen k zachumlání

V zimním čase se obzvlášť rádi uchýlíme do hřejivého objetí měkkých plédů a dek, ale už pouhý pohled na huňaté pleteniny navodí pocit tepla. V lehkém provedení dodají interiéru útulnost od jara do podzimu.

V zimním čase se obzvlášť rádi uchýlíme do hřejivého objetí měkkých plédů a dek, ale už pouhý pohled na huňaté pleteniny navodí pocit tepla. V lehkém provedení dodají interiéru útulnost od jara do podzimu.

Poslední desetiletí slaví pletené výrobky, a zejména ty ručně vyráběné, velký návrat. Oblíbené jsou plédy, přehozy i povlaky na polštáře s robustním plastickým vzorem pletené na obřích jehlicích z takzvaných česanců, tedy nespředených vláken. V barvách je trendy nijak neomezují, v nabídce jsou od smetanových a šedých přes jemné pastelové tóny až po sytě modré či bordó. Naprostý originál konečného produktu garantují příze a rouna barvená ručně, ideálně přírodními barvivy.

Druhou variantu představuje co nejpřírodnější vzhled, jako by je pletly horalky kdesi v zaváté samotě nebo rybářky, jimž se u nohou střídá příliv s odlivem.
Coby milý osobní dárek určitě potěší vlastnoručně vyráběné kabátky a čepičky na hrnky a čajové konvice nebo na vařená vajíčka.

Atraktivní polštářky si můžete i sami uháčkovat nebo vyrobit opět populární technikou drhání

 

Háček místo drátů

Huňaté deky, stejně jako svetry a ponožky oceníme v chladné chalupě celoročně, přes léto však obecně dáváme přednost méně hřejivým materiálům, jako je bavlna, přírodní i syntetická příze, žinylka, z nichž se vyrábějí lehké doplňky častěji háčkováním. Kromě plédů a pokrývek, které nás chrání při chladnějších ránech a večerech, můžeme interiér zútulnit i dalšími předměty, jako jsou kusové koberce, prostírání, kroužky na ubrousky, podložky pod hrnce, chňapky, ale třeba i stínidlo lampy či obal na svícínek nebo květináč. Praktické jsou také košíky a ošatky, do nichž schováme nejrůznější drobnosti, hygienické potřeby nebo hračky. Ty mohou být rovněž pletené či háčkované. Malým dětem od nich nehrozí úraz, mohou jim dělat společnost v postýlkách jako strážci před špatnými sny a strachy ze tmy.

Silné pletené ponožky ochrání nohy před prochladnutím od studené podlahy

 

S ohledem na životnost

Pojmy jako recyklace, upcyklace nebo nový život věcí slyšíme ze všech stran. Staré svetry, šály a přehozy můžeme právě v rámci těchto trendů přeměnit na povlaky polštářů, sedáků a pufů, zvířecí pelíšky, oblečky na hrnky, stínidla apod. Koupí nových věcí bychom současně neměli přispívat k rychlému tvoření odpadu, proto je důležité vybírat i pleteniny s ohledem na délku jejich používání a snadnost údržby.

 

I hrnkům můžete pořídit na zimní dny svetřík, který udrží nápoj déle teplý

 

Deky z česanců ovčí vlny mají atraktivní vzhled, vyžadují však šetrné zacházení

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Opojné šeříky

Opojné šeříky

Máte také tak rádi vůni šeříků? Jejich krásné bohaté květy jsou každé jaro ozdobou zahrady. Víte, že jich existuje více druhů? Vyberte si, které z nich budou vaší zahradě nejvíce slušet.

Celý článek

Krakelovaná konvička

Krakelovaná konvička

Obyčejnou plechovou konvičku můžete proměnit k nepoznání – jen s pomocí barev a ubrousků s pěkným motivem. Pusťte se do toho s námi a dejte jí tak nový život.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.