Perlařství – Vánoční ozdoby z Poniklé jsou českým unikátem

Výroba perličkových vánočních ozdob má v Poniklé více než stoletou tradici. Skvělou zprávou je, že se ji podařilo zachovat dodnes, a to díky rodinné firmě Rautis.

V prvních desetiletích 20. století se na Jablonecku a v Poniklé a okolí v obrovských objemech foukaly duté skleněné perličky, které se vyvážely do celého světa a tvořily velmi lukrativní obor sklářské výroby. V roce 1912 sem ale byla vyslána skupina Japonců, jejichž úkolem bylo tuto výrobu okopírovat a přenést do Země vycházejícího slunce. To se povedlo a levnější japonské perle zaplavily trhy například v tehdejší Britské Indii. Nejen o tom, co následovalo, ale také o ruční výrobě perlových vánočních ozdob, která přetrvává dodnes, jsme si povídali s Barborou Kulhavou z Rautisu, kde se perličkové ozdoby tradičně vyrábějí.

Jak na danou situaci místní perlaři tehdy zareagovali?

Protože měli plné sklady neprodejných perlí, přemýšleli, jak je využít jinak. Vzhledem k tomu, že se u nás tou dobou začala prosazovat móda zdobení vánočního stromečku, napadlo některého z výrobců navlékat perličky na drát a formovat z nich různé tvary. Tato výroba se rychle prosadila a perličkové ozdoby získaly celosvětovou proslulost.

Perličkové ozdoby si dodnes zachovaly své tradiční tvary z dob našich prababiček

Vyrábějí se u vás perličkové ozdoby stále stejně jako kdysi?

Vzhledem k tomu, že se jedná o výhradně ruční práci, se dnešní postupy od těch používaných začátkem 20. století zase tolik neliší. Došlo například k modernizaci hořáků a paliva při foukání perliček, k úpravám během stříbření, ale základ je stále stejný.

Výroba perličkových ozdob probíhá i dnes částečně podomácku. Kolik lidí je do této aktivity zapojeno?

Poniklá je jedinečná i tím, že se zde zachoval starý způsob organizace práce, takzvaný faktorský systém. Podobně jako dávní faktoři máme domácí foukače, které jednou za měsíc objedeme, dovezeme jim materiál – skleněné trubice – a vyzvedneme si od nich nafoukané perle. Dále máme domácí řezáče, kteří rozřezávají tzv. klaučata na jednotlivé perle, a domácí montážníky – většinou jde o starší dámy, které z připraveného materiálu montují vánoční ozdoby. Celkem je to asi 20 lidí.

1.foukání

 

2.stříhání

 

3.barvení

Můžete přiblížit celý proces výroby? Co vše předchází vzniku takové ozdoby?

Prvním krokem je foukání perlí. Skleněná trubice se nahřeje nad kahanem a vloží se do formy na foukacím strojku. Poté se do ní foukne vzduch a horké sklo se vytvaruje podle tvaru formy – vznikne řádka perliček, tzv. klauče. V současnosti máme asi tisíc různých forem na perle ve velikosti od 3 do 30 mm. Foukání vypadá jednoduše, ale foukač se zaučuje asi půl roku, než jsou jeho perle použitelné pro další výrobu. Dále se perličky stříbří – do vnitřku klaučat se vývěvou natahuje speciální stříbřicí roztok, z nějž se na stěny skla zevnitř vyredukuje pravé stříbro. Stříbrná barva je tedy zvnitřku perlí. Klaučata se dál můžou smáčet do různých barev. Používají se speciální laky na sklo, do nichž se klaučata namočí, nechají okapat a uschnout. Větší perle se mohou dál malovat či dekorovat, například barevným posypem. Každá barva se nanáší zvlášť a musí se nechat dobře zaschnout. U složitějších dekorů se tedy může stát, že malířka vezme perli i desetkrát do ruky.

A teprve pak se tedy klaučata rozřezávají na jednotlivé perle?

Ano, na větší průměry se používá řezací strojek s otočným nožem, menší perličky se od sebe oddělují ručními nožíky. Tyto perle jsou speciální tím, že se z klaučat dají řezat i delší dílky – například s pěti perličkami za sebou. To umožňuje velkou variabilitu při montování ozdob a zajišťuje oproti jednotlivě navlékaným korálkům výrazně větší stabilitu. V tu chvíli máme připraven veškerý materiál a můžeme montovat ozdobu. Perle či delší dílky se navlékají na slabý drátek a formují do různých tvarů. Domácí montážníci nedostávají žádný návod, musí sami přijít na to, jak ozdobu vyrobit. Není to ale tak složité, jak by se zdálo – je asi 5 základních postupů, které se člověk musí naučit. Pak už stačí se jen podívat na hotovou ozdobu, a víte, jak na to.

4.malování

 

5. posyp

 

6. řezání

Je tento výrobní proces nějak chráněn?

Poniklá je posledním místem na světě, kde se toto řemeslo dochovalo dodnes aktuální a živé. Lidová tradice výroby vánočních ozdob ze skleněných perliček je jedním z pěti prvků Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Libereckého kraje. Nadto byla zapsána i do národního seznamu nemateriálních statků a v roce 2017 podala Česká republika žádost o zapsání na Seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Kromě toho mají naše výrobky i certifikát Krkonoše – originální produkt.

Když začínáte s výrobou nové ozdoby, musíte ji tzv. vyvzorovat. V čem to spočívá?

Většinou se vzoruje na základě přání nějakého ze zákazníků. Může jít o jednoduché věci, jako například sestavení nového řetězu, ale často také děláme úplně nové ozdoby – v poslední době to byla například cívka, husopaska, kamion, husar na koni, různá firemní loga a podobně. Vzorkařka si většinou najde několik obrázků a podle toho si vytvoří představu, jaké perličky by na to šlo použít. Vyrobí se první verze, která se dále upravuje – mění se třeba barvy, velikost perlí a podobně. Většinou se udělají asi tři nebo čtyři varianty, než je nová ozdoba hotová.

7. montování

Kolik ozdob máte? A kde všude se dají vidět?

Celkem máme asi 20 tisíc druhů ozdob. Nevyrábíme ale samozřejmě všechny, vybrali jsme z nich asi 550 typů, které máme v naší základní nabídce na našem e-shopu a zákazníci se s nimi mohou setkat i v naší firemní prodejně v Poniklé. V adventním čase je možné nás potkat na různých vánočních trzích, například v Praze na Staroměstském náměstí, v Českých Budějovicích, Brně, Táboře, Turnově, Hradci Králové, Pardubicích a v řadě dalších měst. Ve spolupráci s firmou Ozdoba CZ, která je tradičním českým výrobcem foukaných koulí, letos v adventním čase otevřeme jedinečnou vánoční prodejnu v prostorách OC Harfa v Praze.

Předpokládám, že o vaše výrobky je před Vánocemi velký zájem…

Ano, je a moc nás to těší. Hodně lidí zná a má staré perličkové ozdoby třeba po babičce a mají radost, že se zase dají koupit. Někdo si každoročně dokupuje několik perličkových ozdob, aby měl časem stromeček jenom z nich. Hodně se ale prodávají také naše hobby sety, což jsou vlastně stavebnice pro výrobu vlastních ozdob. V krabičce si koupíte materiál na jednu ozdobu, u toho je podrobný návod a můžete se pustit do tvoření.

Krásné vánoční ozdoby ze skleněných perel stále dělají radost velkým i malým

Vaši provozovnu je možné navštívit, pořádáte i exkurze pro návštěvníky. Co všechno je k vidění?

Přímo v Poniklé pořádáme exkurze do výroby, během nichž si návštěvníci mohou prohlédnout celý výrobní proces – od foukání ze skleněných trubic, přes stříbření, smáčení, malování a řezání perlí až po montování finální ozdoby. Po exkurzi můžou usednout v naší kreativní dílně a vyzkoušet si montáž ozdob – buď pod vedením naší lektorky, nebo podle vlastní fantazie.


Víte, že… ?

V Poniklé probíhá výroba foukaných perliček a perličkových ozdob od konce 19. století? První firma na perličky tady byla založena v roce 1902 faktorem Hornou. Rautis sídlí přímo v jejích původních budovách. Hornova firma v roce 1948 znárodněna, poté začleněna do Železnobrodského skla a po roce 1989 došlo k privatizaci. Pod názvem Rautis firma funguje od roku 1995, ale výroba zde funguje nepřetržitě od roku 1902.


V Rautisu je otevřeno denně

Firemní prodejna Rautisu v Poniklé je otevřena každý den včetně víkendů od 9 do 17 hodin. Exkurze začínají ve všední dny v 9, 11, 13 a 15 hodin. O víkendech, letních prázdninách a o státních svátcích jsou každou hodinu mezi 9. a 15. hodinou. Termín exkurze je dobré si předem zarezervovat na www.rautis.cz.


Kontakt:

Rautis
Poniklá 151
512 42 Poniklá
Tel. +420 483 300 036
e-mail: info@rautis.cz

 


Text: Andrea Skalická; foto: Tomáš Brabec

Další články

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Hrát loutkové divadlo začala Hanka Čížková už v osmi letech. Ještě více ji ale o několik let později zaujalo vyřezávání loutek ze dřeva. Jako řezbářka a loutkářka pak pracovala v plzeňském Divadle ALFA nebo v Loutkovém filmu ve Studiu Jiřího Trnky v Praze. Před lety založila vlastní autorské divadlo Divadýlko HáČek. Loutky ji tak provázejí po celý profesní život.

Celý článek