Foto: Alena Isabella Grimmichová

Papírové misky na šperky

Ze starých novin lze snadno vytvořit lehounké misky, které můžete využít jako praktickou dekoraci. Jak si je na závěr vyzdobíte, je čistě na vaší fantazii.

Budete potřebovat:

  • staré noviny
  • disperzní lepidlo
  • bavlněnou krajku
  • akrylové barvy
  • plochý štětec
  • potravinovou fólii
  • skleněnou nebo porcelánovou misku na formu
  • vodu
  • plastovou podložku

Postup:

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Skleněnou misku dvakrát obalte potravinovou fólií a pevně ji k misce přimáčkněte. Noviny natrhejte na malé kousky.

Obalenou misku položte na plastovou podložku dnem vzhůru. Lepidlo nařeďte vodou v poměru přibližně 2 : 1. Útržky novin namáčejte do lepidla a pokládejte je v několika vrstvách na misku. Prsty je uhlazujte. Tento postup je vhodný i pro menší děti.

Další variantou postupu je, že fólii na misce potřete zředěným lepidlem a pomocí štětce lepíte kousky novin přes sebe. Vše stále přetírejte lepidlem a novinové útržky štětcem dobře přimačkávejte k podkladu. Vytíráte tím i vzduch, který se pod papírem usadil a mohl by vytvářet nevhodné boule a bubliny. Minimální počet vrstev papíru je pět až šest. Misku nechte dobře usušit. Schnutí neurychlujte žádným zdrojem tepla.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Jakmile bude papír zcela suchý, roztrhněte folii uvnitř misky a formu vyndejte. Pokud je papírová miska skutečně dobře proschlá, lehce z ní sloupnete fólii. Pokud to snadno nejde, nechte práci ještě doschnout.

Disperzním lepidlem přilepte na misky mokrou a vyždímanou krajku. Na jednu misku nalepte krajku z venkovní, a na druhou z vnitřní strany. Krajku během sušení ještě minimálně třikrát přetřete zředěným lepidlem. Lepidlo se do ní vsákne a po uschnutí ji zpevní tak, že bude zcela tvrdá, jako by byla vyřezaná ze dřeva. Po každém nátěru nechte krajku zcela usušit, než přistoupíte k další vrstvě.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Po vytvrzení krajky přetřete misky akrylovými barvami, vždy z jedné strany červeně a z druhé okrově.

Z houbičky na nádobí si ustřihněte proužek široký asi 1,5 cm. Sepněte ho kolíčkem, a vytvořte si tak pomůcku na tupování. Tento molitanový štětec nyní namočte do zlaté barvy a vytvářejte otisky na misky nejprve z jedné a po zaschnutí i z druhé strany.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Otisky vytvářejte tak, abyste zdůraznili plastičnost krajky.   Na závěr můžete misky ještě přetřít bezbarvým lakem (není to nutné). Misky mohou sloužit jako dekorace nebo jako prostor pro ukládání drobných předmětů, např. ořezávátek, gum, korálků nebo šperků.


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek