Ovoce v květináči?

Víte, že některé ovocné stromy můžete úspěšně pěstovat i ve vhodné nádobě třeba na terase či balkoně? Pokud to chcete vyzkoušet, začtěte se do následujících řádků.

Na úvod shrňme několik zásad, na které se při plánování výsadby vyplatí myslet. Mezi ně patří správná volba kontejneru, substrátu, podnože i hnojiva a další důležité okolnosti.

 

Velký kontejner

Vždy vybereme kontejner větší velikosti. Objem 100 – 120 litrů vypadá pro menší stromek trochu nadměrný, ale musíme si uvědomit, že stromky nebudeme přesazovat a v kontejneru porostou řadu let. Tak velký objem půdy, který je do kontejneru nasypaný, se už nebude v létě snadno přehřívat, a tudíž už nezáleží tolik na barvě kontejneru, ale světlá barva bude vždy vhodnější.

 

Kvalitní substrát

Pro pěstování ovoce v nádobách je na místě využít speciální kvalitní substrát. Lze také velmi úspěšně využít typ substrátu s mykorhizními houbami, které pomohou kořenům pěstovaných dřevin využít maximum dodaných živin. Kořenům vysazených stromků tak vyrovnáme nevýhodu omezeného prostoru.

 

 

Vhodná podnož

Velmi pečlivě vybíráme podnož, na které bude stromek naroubován. Ve volné půdě si stromek může trochu „pomoci“ a případná nevhodná volba podnože nedopadne vlastně nijak špatně, ale stromek vysazený v kontejneru žádnou regulační schopnost nemá. Vybíráme vždy podnože velmi slabě rostoucí nebo zákrsky, na takových podnožích stromky začnou velmi brzy plodit.

 

 

Hnojení a zálivka

Platí to samé jako v předchozím bodě. To, co stromku nedodáme v podobě kvalitního substrátu a hnojení, prostě nemá, protože si živiny nemůže obstarat z hlubších vrstev půdy. Hnojíme však až druhým nebo třetím rokem, tehdy se už začíná substrát vyčerpávat. Hlavní dávka hnojiva by měla být načasována na dobu po odkvětu, kdy se začínají tvořit plody. Pro zálivku platí, že zaléváme větší dávkou vody v delším časovém intervalu. Kapková závlaha je v tomto případě zbytečná.

 

 

Zimní ochrana

Je vždy nutná, třebaže je pěstovaný druh ovoce v našich podmínkách bezpečně zimovzdorný. Zaměříme se pouze na ochranu kořenů. Kontejner obalíme bublinkovou fólií, kokosovou rohoží nebo několika vrstvami netkané textilie. Kořeny chráníme před namrznutím také shora – slámou nebo chvojím.

 

 

Vhodné umístění

Musíme myslet na to, že kontejner naplněný půdou má značnou váhu, proto ho vždy stavíme k nosné zdi, nikdy na okraj balkonu. Manipulace je velmi obtížná, proto si na balkoně místo pro stromek v nádobě pečlivě vybereme předem – neměl by překážet otvírání dveří, připojení hadice na zalévání nebo případně elektrické zásuvce.

 


Text: red; foto: archiv

Další články

Zelené hnojení

Zelené hnojení

Nemáte možnost dopřát svým záhonům pravidelnou dávku chlévské mrvy? Rostliny přesto nemusejí trpět nedostatkem živin. Nahraďte hnůj zeleným hnojením.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.