Oblíbený křečík džungarský

Je roztomilý, hravý a poměrně nenáročný. Jak jej správně chovat, aby byl spokojený a aby se mu u vás doma líbilo? Poradíme vám, jak na to.

Křečík má rád společnost, samotnému je mu smutno. I v přírodě žije ve skupinkách – nejpřirozenější je chov jednoho samečka a několika samiček. Jenže křečíci jsou ohromně plodní, což souvisí s jejich krátkověkostí. Pokud nemáte zajištěný odbyt mláďat, je lepší chovat pouze samičky. Nejlépe si spolu budou rozumět sestry pocházející z jednoho vrhu.

Dobře spolu ale vycházejí i samečci, pokud není nablízku žádná samička, o kterou by spolu soupeřili.

 

Pořiďte mu klec

Klec je vhodnější než akvárium díky vzdušnosti, drátěné stěny křečíkům navíc poskytují žebřík ke šplhání. Rozestupy mezi dráty však musí být nejvýše půlcentimetrové, jinak se jimi drobní a ohební křečíci dokážou protáhnout. Dno nastelte vrstvou hoblin (nikoli pilin, které křečíkům dráždí očka), nebo jemným pískem pro činčily, který jim připomene rodnou sibiřskou poušť. Do kouta umístěte napáječku a misku pro potravu.

Křečíci jsou velmi čiperní, zvědaví a stále plní chuti něco podnikat a objevovat. Potřebují proto mnoho rozmanitých prolézaček – z provazů, kusů látek, větví. Zabaví je i kartonové krabičky a rourky, ve kterých se schovávají a poté je rozkoušou. Jeden úkryt potřebují i stálý, aby se měli kde v klidu odpočívat. Běhací kolečko může být užitečné, ale zábavné prolézačky jsou vhodnější. Pozor na to, že někteří křečíci na něm mohou získat závislost a běháním bez cíle se zcela vyčerpat!

 

Čím ho krmit?

Křečíci jsou skromní obyvatelé pouští a nadbytek kalorické potravy jim škodí. Základem je speciální směs pro křečky a křečíky a občas chutný, ale tučný moučný červ. Ovoce a zeleninu jim pro zpestření podávejte jen v malé míře, a zásadně nenadýmavé druhy, například kousíček mrkve či jablka. Stále dorůstající hlodáky si musí brousit – skvělý brousek je kousek suchého chleba a větvičky ovocných (chemicky neošetřených!) stromů.

 

Jak si ho ochočit

Na křečíka jděte přes žaludek, pamlsek dělá divy. Semínko slunečnice nebo moučného červa mu opatrně podávejte na dlani. Mějte trpělivost, vyvarujte se hluku a prudkých pohybů. Křečík nakonec dárek přijme, ztratí ostych a ruka se pro něj stane zdrojem dobrot, nikoli nebezpečí. Ochočený křečík vás nikdy nekousne, leda lehce a neúmyslně, pokud váš prst voní jako potrava – čich je pro něj nejdůležitějším smyslem.


Zdroj: ireceptar.cz, foto: Shutterstock

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Žebrání je zákeřná kočičí vlastnost, které je těžké odolávat. Přesto se kočce nelze podvolovat. Správně vybraný občasný pamlsek není na škodu. Pokud ale s kočkou pravidelně sdílíte vlastní večeři, stane se z ní brzy pěkný cvalík.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.