Obklopte se levandulí

Zamilovali jste se do barvy a vůně levandulových květů? Chcete mít levanduli na očích po celý rok? Vytvořte si různé dekorační předměty s levandulovými obrázky.

Co budete potřebovat:

 • dřevěnou krabičku
 • svícen z pevného kartonu
 • razítka a razítkovací barvy (černou, růžovou, fialovou, zelenou)
 • krakelovací pastu
 • bílou a zlatou akrylovou barvu
 • 3 D lepítka
 • akvarelové pastelky
 • ubrousek s motivem levandule
 • scrapbookové papíry
 • lepidlo na decoupage
 • nůžky
 • štětec

Krabička na drobnosti

Z obyčejné dřevěné krabičky můžete snadno vyrobit originální dekoraci v provensálském stylu. Můžete si do ní uložit třeba staré rodinné fotografie nebo dopisy.

 

Postup

 

1. Víčko dřevěné krabičky potřete krakelovací pastou (na trhu je několik druhů) a nechte ji důkladně zaschnout. Pastu nanášejte v různě silných vrstvách – čím silnější vrstva pasty, tím větší praskliny. Ty se začnou objevovat až v průběhu zasychání.

 

 

2. Zaschlé víčko přetřete zlatou akrylovou barvou a část z ní hned setřete vlhkým hadříkem. Vystřihněte motiv z levandulového ubrousku a vrchní vrstvu přilepte lepidlem na decoupage na krabičku. Když lepidlo zaschne, víčko přerazítkujte černým razítkem s nápisy.

 

 

3. Boky krabičky polepte barevně odpovídajícím papírem, převažte fialovým provázkem a doprostřed přední stěny přilepte fialové kolečko s kytičkou. K přilepení použijte malé lepicí čtverečky – 3D lepítka, aby kolečko vystupovalo nad povrch.

 

 

4. Stejně můžete ozdobit i další krabičky. Jediný rozdíl u té na fotografii je v tom, že levandule je tu jen jako doplňující dekorace. Hlavní ozdobou je orazítkovaný květ kamélie. Je vybarvený akvarelovými pastelkami, které jsou rozmývatelné vodou, čímž získá květ jemné barvy a je možné ho i stínovat.


Dekorovaný svícen

Vložíte-li do něj například aromatickou svíčku s vůní levandule, budete si moci užívat letní atmosféru i uprostřed zimy.

 

A. Kartónový svícen natřete bílou akrylovou barvu. Použijte matnou barvu – na lesklé by nedržela razítka. Po zaschnutí celý svícen orazítkuje levandulovými větvičkami v růžové a zelené barvě, okraje svícnu pak napatinujte fialovou razítkovací barvou.

 

 

B. Techniku decoupage můžete použít i na svíčky, jen musíte zvolit speciální lepidlo na decoupage vosku. Motiv vystřižený z ubrousku přilepte na růžovou svíčku. Nalepený obrázek nejlépe vyhladíte prstem namočeným v lepidle – štětec často vlhký ubrousek potrhá.

 

 

C. Protože je svícen kartónový, musíte do otvorů na svíčky vložit nejdřív skleněný kalíšky, které zabrání případnému vzplanutí. Dají se koupit jak ve výtvarných potřebách, tak i v některých květinářstvích.

 

 

D. Do kalíšku ve svícnu můžete vložit jak vysokou, tak i čajovou svíčku. Pokud do otvoru ve svícnu položíte větvičku čerstvé levandule, po zapálení svíček krásně vše provoní.Scrapbooková razítka

Razítka určená původně na scrapbooking lze použít i pro řadu jiných tvoření. Dnes seženete razítko snad s jakýmkoliv motivem, případně vám ho drobný výrobce udělá i na přání.

 

Existují tři základní druhy tvořivých razítek:

1. Gelová – jsou cenově nejdostupnější, a protože jsou průsvitná, je přesně vidět, kam tisknete. Nevykreslují ale tak dobře detaily a mají nižší životnost (zde razítka levandule). Tiskne se jimi pomocí akrylové bločku, ke kterému přilnou.

2. Gumová – dobře vykreslují i detaily, mají dlouhou životnost, jejich cena závisí na tom, zda je gumový štoček přilepený na dřevě (dražší), nebo jen na přilnavé pěně (levnější) – k razítkování potřebujete opět akrylový blok.

3. Silikonová – velice přesná razítka na pevném pěnovém bloku, vykreslují i nejjemnější detaily, mají ale vyšší cenu (zde razítko se včelou).

Více informací najdete na www.scrapovani.cz

 


Realizace, text a foto: Sylva Šporková, www.scrapovani.cz

Další články

Designové květináče s pruhy

Designové květináče s pruhy

Ze starších misek a květináčů si můžete vytvořit designové stojany na květiny a ozdobit si s nimi třeba stůl na terase či v zahradě. Je to snadné a rychle hotové. Postupujte podle našeho návodu.

Celý článek

Originální květinový stojan

Originální květinový stojan

Vejde se na balkon či terasu, ale může dělat parádu i na zápraží či v zahradě. Navíc na něj zužitkujete i staré nepoužívané štafle. Květinový stojan si snadno vyrobíte, přečtěte si, jak na to.

Celý článek