Mokré filcování na šabloně

Filcovat, tedy zpracovávat vlnu do podoby plsti, můžete buď suchou nebo mokrou cestou. V tomto dílu našeho seriálu se naučíte vytvořit metodou mokrého filcování originální kabelku.

S filcováním jste se na stránkách Rozmarýny již setkali. Dnes se můžete blíže seznámit s technikou mokrého filcování na šabloně. Existují tři základní techniky mokrého filcování, které lze mezi sebou vzájemně kombinovat. Filcování v ploše, na šabloně a filcování výstavbové, určené k vytváření trojrozměrných objektů. Tyto techniky můžete zároveň propojit s textilem (tkaninou z přírodního materiálu), tedy nunofilcováním.

Filcování v ploše spočívá v naskládání vlny křížem ve více vrstvách a jejím trvalém provázání. Používá se k vytvoření šál, přehozů, obrazů, koberců a dalších plošných objektů.
Trojrozměrný plný objekt vzniká vystavěním jednotlivých vrstev. Natrhané kousky vlny pokládáte na sebe, až vytvoříte požadovanou formu. Teprve poté začínáte filcovat, a to velmi opatrně zvenku do vnitřku objektu. Při filcování neustále upravujete objekt ve směru požadované formy, dokud se zcela nezpevní.

Filcováním na šabloně lze vytvořit dutá tělesa. Šablonu k tomu vytvořenou obalíte kolem dokola vlnou a takto obalenou formu začnete filcovat. Posléze ji na jedné straně rozstřihnete a šablonu vyjmete. Poté objekt dokončíte ze všech stran. Touto technikou můžete vytvořit tašky, kabelky, pouzdra, pantofle, čepice či jiné duté tvary. Vyzkoušejte si ji na našem návodu na kabelku.


 

Filcovaná kabelka

Budete potřebovat

  • merino vlnu v odstínech fialových a modrých
  • nečesanou hrubší ovčí vlnu
  • hedvábná vlákna v přírodním odstínu
  • bublinkovou fólii
  • pevnější kus plastu (třeba ze staré tašky)
  • kabelkový rámeček
  • mýdlo
  • konvičku
  • teplou vodu, nůžky, korálky, jehla a vyšívací bavlnky, ručníky.

 

Postup

 

 

1 Nejprve si vytvořte plastovou šablonu ve tvaru kabelky. Šablonu udělejte o něco větší, než bude skutečná velikost výsledné tašky (velikost se během filcování vzhledem k tloušťce filcu o moc nezmenší). Šablonu vystřihněte z plastu. Bublinkovou folií pokryjte pracovní plochu (bublinkami směrem vzhůru). Šablonu na ni položte.

 

 

 

2 Fialovou vlnu natrhejte a poklaďte s ní kraje formy tak, aby polovina její délky přesahovala přes okraj.

 

 

 

3 Jakmile máte hotový lem, vyplňte vlnou celý zbytek formy. Postupujte tak, že budete natrhanou vlnu pokládat jedním směrem v řadách jako šupiny (druhá řada vždy trochu překrývá předchozí). Poté vytvořte stejnou vrstvu křížem tedy kolmo na předchozí.

 

 

 

4 Konvičkou naneste na vlnu horký roztok vody a mýdla. Nanášejte ho pouze na vlnu na šabloně, část vlny, která formu přesahuje, ponechte suchou.

 

 

 

5 Mokrou plochu pak celou zakryjte fólií (bublinkami směrem dolů).

 

 

 

6 Fólii lehce namočte, namydlete a krouživými pohyby rukou začněte velmi lehce filcovat. Postačí pár minut.

 

 

 

7 Nyní celou práci obraťte a pracujte na kabelce z druhé strany.

 

 

 

 

8, 9 Po obrácení přesahující vlnu přehněte nahoru na šablonu. Aby se tam udržela, průběžně ji kropte mýdlovým roztokem. Vytvoříte tak spojení předního a zadního dílu tašky (to, co byste jinak sešívali).

 

 

 

10, 11 Stejným způsobem jako pokryjte vlnou i zadní šablony.

 

 

 

12 Namočte, zakryjte fólií, chvíli filcujte, obraťte, přehněte okraj – tak jako na přední straně. Tento postup můžete udělat ještě potřetí. Závisí to na tom, jak silný filc jste vytvořili.

 

 

 

13 Poslední vrstvou vlny vytvoříte konečný vzhled přední strany kabelky. Použijte k tomu různé odstíny modré vlny, dozdobte nečesanou ovčí vlnou a hedvábnými vlákny v přírodní krémové barvě. S hedvábím pracujte stejně jako s vlnou, trhejte vlákna asi na délku 7 cm a pokládejte je na vlnu. S hedvábím je lepší šetřit, vynikne lépe v menším množství. Na ozdobu můžete použít i malé kousky nastříhaného filcu, který vám zbyl z předchozích prací. Průběžně můžete jednotlivé vrstvy vlny kropit horkým roztokem. Pokud vám roztok během práce vychladl, není problém ho ohřát.

 

 

 

14 Mýdlovým roztokem pokropte kabelku po celé ploše a zakryjte ji bublinkovou fólií (bublinkami směrem dolů). Fólii lehce namočte, namydlete a krouživými pohyby rukou začněte filcovat. Nejprve velmi lehce, později přidejte na intenzitě. Občas kabelku otočte a filcujte z druhé strany. Pracujete s velkým množstvím vlny, proto filcování trvá dlouho.

 

 

 

15, 16 Jakmile filc drží pohromadě, pomozte si s filcováním v roli. Kabelku s vrchní i spodní fólií zarolujte a poté ještě obalte látkou nebo ručníkem. Oběma rukama rolujte vlnu po ploše. Ve směru rolování se kabelka bude smršťovat, proto směr rolování střídejte. (Rolujte v jednom směru a poté kabelku vybalte a srolujte ve směru na něj kolmém).

 

 

 

17 Téměř dokončený filc na boku rozstřihněte a vyjměte šablonu.

 

 

 

18 Filcování dokončete v ruce. Postupujte tak, že kabelku jemnými krouživými pohyby rukou uhlazujete a dofilcováváte boky, dno i vnitřek kabelky. Jakmile jste s filcováním hotovi, tašku několikrát vymáchejte, abyste ji zbavili všech zbytků mýdla. Poté dejte tašku na 20 minut do octové lázně, abyste dokončili proces filcování. Vymáchejte, lehce vyždímejte, vytvarujte, vyplňte ručníkem a nechte na teplém místě sušit.

 

 

 

19 Suchou tašku sestřihněte podle kabelkového rámečku. Odstřižky filcu si můžete ponechat na ozdobu další kabelky (viz bod 13).

 

 

 

20 Kabelku libovolně vyšijte korálky.

 

 

 

21 Na závěr přišijte bavlnkou rámeček. Přebývající filc po stranách rámečku naberte a sešijte.

 

 

 

22 Kabelku můžete také ozdobit barevnou výšivkou, jak to vidíte na druhé kabelce. Kabelky můžete vytvořit v různých tvarech a barvách.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Vytvořte si vlastní florárium

Vytvořte si vlastní florárium

Pozvěte si přírodu domů a vytvořte si krásnou dekoraci s živou květinou. Ozdobit si s ní můžete nejen parapet okna, ale třeba i pracovní stůl či noční stolek. Podívejte se, jak na to.

Celý článek