Moderní tapety

Tapety v interiérech oslavily svůj návrat už před pár lety. Současné trendy ale přicházejí i s motivy, které jsou inspirované především přírodou a tradičními vzory.

Pokud uvažujete o tapetách, kromě vzorů vás asi bude zajímat také praktická stránka věci. Při jejich výběru se pravděpodobně setkáte se třemi základními druhy. Podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, rozlišujeme tapety papírové, vinylové a vliesové. Méně často můžeme narazit na tapety textilní. Ty jsou ale kvůli své vysoké ceně a náročné údržbě považovány za luxusní zboží a využívají se spíš okrajově.

 

Papírové tapety

V minulosti se vyráběly pouze papírové tapety. I v současnosti je tento druh tapet oblíbený, hlavně díky zachování prodyšnosti stěn a nižší ceně. Mají však i řadu nevýhod, kvůli kterým se řada lidí dodnes dívá na tapety trochu nedůvěřivě. Při jejich lepení je totiž potřeba více zručnosti a zkušeností, neboť při navlhčení lepidlem trochu změní svou velikost. Náročnější je i jejich odstraňování, které se dříve často neobešlo bez poškození stěn. Jejich odolnost vůči otěru je ve srovnání s dalšími druhy tapet mnohem menší, hodí se tedy spíš do méně namáhaných prostor.

Vliesová tapeta Herbs Beige s přiznanou nedokonalostí ruční kresby nejlépe vynikne ve světlých prostorech (Lavmi)

 

Vinylové tapety

Další možností jsou tapety vinylové. Vyrábějí se tak, že se na papírový podklad nanese vinylová vrstva. Díky tomu jsou odolné proti znečištění či poškrábání a jsou i omyvatelné. Některé vinylové tapety lze dokonce použít i v koupelnách. Na druhou stranu jsou ale pod vrstvou PVC neprodyšné a mohou se pod nimi tvořit plísně. Navíc mají většinou papírový základ, a tak si nesou některé z nevýhod papírových tapet, především náročnější aplikaci a tvarovou nestálost.

Kolekce Art of Garden s typickými bohatými filigránovými motivy nese tradiční anglickou značku Sanderson (Anglická sezóna)

 

Vliesové tapety

Tento typ tapet je nejnovější a v současné době asi nejoblíbenější variantou mezi zákazníky i výrobci. Dokáže totiž zkombinovat výhody papírových i vinylových tapet. Vliesové tapety jsou vyráběny na podkladu z netkaných textilií a na ně jsou lisována syntetická a celulózová vlákna. Oproti ostatním typům tapet vynikají svou prodyšností, odolností a zároveň i tvarovou stálostí. Jejich aplikace i odstraňování je ve srovnání s tapetami na papírovém základě jednodušší a zvládne ho i laik.

Výrazná anglická tapeta Woodland Walk značky Sanderson (Paráda)

 

Návrat tradičních vzorů

Současná nabídka motivů tapet je tak široká, že si vybere úplně každý. Velké geometrické vzory a výrazné barevné kombinace, které nabídce vévodily v několika posledních letech, se budou hodit spíš do moderních interiérů. Současné trendy se ale hodně vrací k bohatým květinovým vzorům a přírodním motivům vhodným i do některých venkovských stavení a místností se starosvětským nádechem. Barevně jsou tyto kolekce tapet spíš střídmé a využívají především zemité a jemné lomené odstíny barev inspirované severskou přírodou. Stále v módě jsou také tapety imitující různé povrchy, ať už jde o dekor lícového zdiva, dřevěných palubek, mramoru, nebo surového betonu.

Tapeta Soda Beige od české designérky Babety Ondrové, která tvoří pod značkou Lavmi (Lavmi)

 

Jaké si vybrat?

Ve výběru správného vzoru a barvy tapety pak hraje roli více hledisek. Určitě bychom měli vzít v úvahu velikost místnosti, její orientaci ke světovým stranám, světelné podmínky a hlavně atmosféru, jíž chceme docílit. Obecně platí, že čím menší je místnost, tím drobnější vzor bychom měli zvolit. Velké vzory by v menší ploše nemohly plně vyniknout a už tak malý prostor by ještě zmenšovaly.

Nepřehlédnutelná tapeta značky Borastapeter s přírodními motivy z kolekce Anno se inspiruje historickými vzory (Design Ville)

 

Tapety a prostor

Podobně jako při použití barevné výmalby může tapeta pomoci místnost modelovat a podpořit tak požadovaný optický efekt. Třeba vertikální motivy mohou vytvořit dojem vyššího stropu, horizontální vzor pokoj opticky rozšíří. Velký a kontrastní motiv stěnu zdánlivě přiblíží a zaplní, takže místnost nám bude připadat menší. Ještě víc tento efekt funguje u tmavých barev, které mohou místnost značně zútulnit.

Pomocí tapety také můžeme v interiéru vytvořit jednotlivé funkční zóny a oddělit třeba jídelní kout či místo pro relaxaci. Její efekt navíc lze podpořit vhodnou výmalbou ladící k odstínům použitým v dezénu tapety.

Vliesová tapeta s nestárnoucím dekorem imitujícím cihlové zdivo (Vavex)


lavmi.cz, bellarose.cz, designville.cz, parada.eu, vavex.cz, anglickasezona.cz, copygeneral.cz, designpropaganda.cz

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy můžete natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto druhů nátěrů má své klady, zápory i specifika pro využití podlahy a její údržbu. Přečtěte si, podle čeho si správně vybrat.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.