Malované hrníčky

Chcete dát starým okoukaným porcelánovým hrníčkům nový šmrnc? Vyzdobte si je vlastnoručně vytvořeným dekorem. Netroufnete na malování od oka? Pomůže vám šablona.

Budete potřebovat

  • barvu na porcelán, zde modrá a hnědá
  • reliéfní pastu na porcelán
  • šablonu
  • tenký vlasový štětec
  • líh, hadřík
  • houbičku na nádobí
  • porcelánové hrníčky

 

 

postup

 

 

1 Čisté, umyté hrnečky a talířky důkladně otřete hadříkem namočeným v lihu, aby na nich nezůstala žádná mastnota. Pokud nemáte líh, umyjte hrnky dobře nějakým odmašťovačem. nechte hrnečky uschnout. Z houbičky na nádobí ustřihněte malý čtvereček.

 

 

 

2 Šablonu přiložte na porcelán v místě zamýšleného vzoru. Houbičkou naneste tupováním přes šablonu reliéfní pastu.

 

 

 

3 My jsme vybrali pastu s plastickou strukturou a třpytivě bílou barvou, která při pohybu hrnečku vytváří efektní světelné odrazy. Po nanesení nechte pastu dobře zaschnout.

 

 

 

4 Nyní reliéfní vzor, v našem případě peříčka, obtáhněte tenkým štětcem modrou barvou. Štětec namáčejte do modré barvy a podle obrázku veďte od středu ke krajům tenké linky.

 

 

 

5 Talířek doplňte tečkami v hnědé barvě. Stejně ozdobte i hrneček.

 

 

6 Druhý hrneček s podšálkem vytvořte s opačnou barevností. Poté nechte hrnečky dobře uschnout. Pokud jste si koupili barvu, kterou je potřeba vypálit v troubě, udělejte to podle návodu na barvách.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Tvůrčí dílny pro školáky aneb Za dveřmi Jedle

Tvůrčí dílny pro školáky aneb Za dveřmi Jedle

Děti, které navštěvují některou ze škol Jedličkova ústavu v Praze, rozvíjejí už od první třídy svou zručnost a fantazii. Pravidelně vždy jednou týdně pracují v textilní, dřevařské, keramické a košíkářské dílně. Výrobky, které během školního roku vzniknou, si často nosí domů. Je ale také možné, že jste na ně narazili, když jste šli kolem Obchůdku Borůvka na pražském Vyšehradě.

Celý článek

Přečtěte si

Loukykvět

Loukykvět

www.chatar-chalupar.cz

V pouhých dvaceti letech se Karol pustila do riskantního projektu. Dnes, o pět roků později, sklízí spolu se svým manželem velké úspěchy. Farma Loukykvět je vyhledávanou oázou milovníků tradičních druhů květin.

Potomci hrázděných domů

Potomci hrázděných domů

www.peknebydleni.cz

Typový rodinný dům OKAL se vyznačuje střídmým architektonickým stylem s prosklenou fasádou a sedlovou střechou s malým sklonem. Tento dům si dokážete snadno představit jak v samotném centru města, tak zasazený do zelených ploch na jeho okraji.