Ložnice v podkroví

Ložnice v podkroví má své jisté kouzlo, ale při zařizování je třeba brát ohled na určitá omezení, například nižší stěny pod šikmou střechou.

Stále více chalupářů proměňuje půdní prostory na obytné podkroví. Nejčastěji zde zařizují ložnice a pokoje pro hosty. Zkosené čelní stěny, nízké boční zdi, snížený strop a trámy v prostoru přispívají k příjemné intimní atmosféře, na druhou stranu nás při zařizování místnosti poněkud omezují.

 

Kam se skříněmi

Vyšších zdí, ke kterým bychom mohli postavit šatní skříně nebo jiný vysoký nábytek, tu najdeme málo. Pokud je chalupa široká a podkrovní prostor je rozdělený uprostřed podélnou stěnou, máme vyhráno. Jestliže ložnice zabírá celou šířku podkroví, zbývá většinou jen stěna proti štítové zdi s okny, která je ovšem po obou stranách zkosená a jsou v ní dveře. Chceme-li stěnu maximálně využít, necháme si sem vyrobit (ti šikovnější to zvládnou sami) úložné prostory na míru na celou její plochu.

 

Používejte nízký nábytek

Stěny pod sníženým stropem bývají různě vysoké – někdy k nim lze postavit i polovysoký nábytek, většinou se sem ale vejdou jen nižší skříňky. Ideálně se toto místo dá vybavit nábytkem vyrobeným na míru a využít tak prostor v celé jeho hloubce.

Mezi nízko posazenými střešními okny je zeď vyšší, vejde se k ní postel i s policí. U zkosené stěny je místo pro nižší skříňku a vedle pro šatní skříň

 

Postel se vejde téměř všude

Pod sníženým šikmým stropem může stát také postel. Orientovat ji můžeme k němu čelem i bokem. Při ležení nebo sezení nepotřebujeme mít nad hlavou vysoký strop. Místo, kudy k posteli přistupujeme, však musí mít dostatečnou světlou výšku, jinak by hrozila přinejmenším boule na hlavě.

 

Místo na odpočinek

Součástí prostorné ložnice někdy bývá i pracovní kout, toaletní koutek nebo relaxační prostor s křesílky. Pro ně je ideálním místem právě prostor pod sníženým stropem trámy můžeme různě využít – dá se na ně například upevnit závěsné houpací křeslo, proměnit je v poličky na knihy, přehodit přes ně baldachýn jako romantická nebesa nebo na ně aspoň postavit nebo pověsit milé dekorace.

Pod nízkou střechou vznikl kout pro odpočinek. K jeho příjemné atmosféře přispívá barevnost zařizovacích předmětů i kombinace cihlové zdi a bílého dřevěného obkladu

 

www.anglickasezona.cz, www.nabytekjelinek.cz

 


Text: vrz; foto: archiv firem a Shutterstock

Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…