Květinová koule (kusudama)

Baví vás skládanky z papíru? Vyzkoušejte japonskou techniku kusudama a vyrobte si dekorativní květinovou kouli. Podle návodu vám to půjde snadno.

Co budete potřebovat:

  • Barevný papír
  • lepidlo
  • štětec
  • nůžky
  • obyčejnou tužku
  • ozdobnou mašli 20 cm dlouhou a 1 cm širokou
  • korálky

 

Postup:

 

Z barevných papírů si vystříhejte 60 stejných čtverců. Všechny čtverce přehněte napůl, aby z nich vznikly trojúhelníky.

 

Trojúhelník před sebe položte tak, aby část, která se rozvírá, směřovala nahoru. Pravý a levý roh přehněte k vrcholu trojúhelníku. Vznikne tak „žabička“.

 

Rohy, které jste přehnuli, budete přehýbat zpět, aby strana rohu vedla rovně s hranou žabky.

 

Vložte prst do mezírky mezi složenými rohy a papír zde rozložte. Nové sklady prstem zarýhujte.

 

Obě špičky, které přesahují přes „žabičku“, přehněte směrem dovnitř.

 

Nakonec přehněte strany žabičky směrem ke středu.

 

Máte poskládané jednotlivé lístky květů. Musí jich být 60. Můžete je udělat ze dvou barev: 30 lístků jedné barvy a 30 lístků druhé barvy. Lepidlem s pomocí štětce potřete vrchní plošku složených lístků a druhou plošku k ní přilepte. Vznikne tak lístek. Aby lepidlo dobře zaschlo a lístky se mi nerozlepily, můžete je sepnout kolíčky.

 

Jednotlivé lístky lepte k sobě, vzniknou tak kytičky. Potřebujete jich 12.

 

Vzniklé kytičky lepte k sobě tak, aby vznikla jedna velká koule. Dozdobit ji můžete korálky, které umístíte doprostřed jednotlivých květů. Pokud chcete mít kytičku na zavěšení, přilepte k ní mašli.

 

 


Realizace, text a foto: Kateřina Hátlová

Další články

Námořnický věnec

Námořnický věnec

Přivezli jste si od moře kamínky, mušle a jiné drobnosti? Využijte je k výrobě věnce. Pokaždé, když půjdete kolem něj, se můžete zasnít a na okamžik pocítit závan svěžích dálek.

Celý článek

Letničky na kamennou zídku

Letničky na kamennou zídku

Které květiny vysadit pro zkrášlení či zakrytí kamenné zahradní zídky? Zkuste zkombinovat například osvědčené petúnie s ostálkami, balzamínami a dalšími kráskami.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.