Která lípa léčí?

Lípy patří vedle heřmánku k tradičním léčivkám pocházejícím z české krajiny. Ne všechny jsou však pro toto využití vhodné. Které květy se tedy vyplatí sbírat?

Jako léčivé lze používat pouze květy z domácích druhů, tedy lípy velkolisté (Tilia platyphyllos) a lípy srdčité (Tilia cordata). Najdete je obvykle na vesnicích, kde rostou celá desetiletí. Ve městech i v parcích se častěji vysazují druhy jako lípa evropská či lípa stříbrná s bíle plstnatou spodní stranou listů. Tyto stromy mají především okrasnou funkci.

 

Kvetou až po dvaceti letech

Léčivé druhy lípy kvetou až zhruba dvacet let po vysazení, jako užitkovou rostlinu se je tedy pěstovat nevyplatí. Je to také zbytečné, protože všude kolem jich je spousta. Při sběru květu však pozor na stromy blízko silnic a také na správný termín – ten nastává jeden až tři dny po rozkvětu. U lípy velkolisté to je už v červnu, u srdčité přihází vhodná doba asi o čtrnáct dnů později, na přelomu června a července. Správný čas poznáte mimo jiné podle toho, že se o strom zajímají i včely. Z lípy se sklízejí květy s typickým podpůrným listenem, a to ideálně během slunečného dopoledne, kdy je obsah léčivých látek nejvyšší. Sušte je co nejrychleji ve stínu, například na lněném nebo bavlněném prostěradle nebo velké plachtě. Několikrát květy obraťte a také kontrolujte, zda na nich neobjevíte černé sazovité povlaky z mikroskopických hub. Ty hned vyhoďte. Po usušení uchovávejte léčivku v uzavřených nádobách na tmavém místě.

Na pocení i imunitu

Lipové květy obsahují látku diaforetikum podporující pocení, proto se používají v čajích užívaných při nachlazení a snižování horečky. Rostlina totiž vyvolává intenzivní pocení i zmírňuje bolest. Podporuje také přirozenou lidskou imunitu, slizové látky pomáhají proti kašli. Lipový čaj celkově prohřívá organismus a odedávna se v lidovém léčitelství používá pro uklidnění a přispívá k bezproblémovému usínání a dobrému spánku. Koupele z odvaru pomáhají také při migréně.

Lipový čaj zahřívá a pomáhá vyvolat pocení

Jak využít lípu

Čaj pro pocení
1 lžíci lipových květů přelijte 250 ml horké, nikoli vařící vody, louhujte 5 minut. Horký čaj pijte asi pětkrát denně a poté vždy odpočívejte.

 

Koupel nohou
Do nádoby s horkou vodou nalijte 1 litr koncentrovaného lipového odvaru a nohy v něm koupejte asi 10 minut. Poté si oblečte silné ponožky a dopřejte klid na lůžku. Lázeň stimuluje prokrvení a stabilizuje krevní oběh. Doporučuje se provádět ráno a večer, je vhodná i pro děti.

 

Proti chřipce
Smíchejte 30 g květů černého bezu, 20 g lipových a 20 g hlohových květů. Přidejte ještě 15 g meduňkových listů a hrst pomerančových květů. Směs přelijte vroucí vodou a nechte asi 8 minut vylouhovat. Pijte třikrát denně jeden šálek, a to po celou dobu chřipkové epidemie. Čaj vyvolává pocení, posiluje srdce a zajistí hluboký spánek.

 

Lipový likér
40 g sušených lipových květů smíchejte s 10 g růžových plátků, 2 g kosatcového kořene, kouskem pravé vanilky, 1 g muškátového oříšku a hrstí čerstvých kdoulových slupek – to vše zalijte 500 ml ginu a nechte 10 dní louhovat. Poté směs přeceďte a nechte několik měsíců dozrávat. Získáte hustý likér, který pomáhá při potížích se žaludkem.

Nápoj pro osvěžení
Vychlazený lipový čaj ochuťte citronem a medem, nejlépe opět lipovým. Můžete přidat i led.

 

Lípa srdčitá

 

Lípa velkolistá


Text: red; foto Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek