Krakelování a decoupage – dekorovaný podnos

Podnos, na kterém stolovníkům přinesete na zahradu kávu nebo malé občerstvení nemusí být vůbec obyčejný. S pomocí jednoduché techniky zvané decoupage jej snadno proměníte v malé umělecké dílo.

Decoupage pochází z francouzského slova decouper, což znamená vyřezávat. Historie současné decoupage se datuje na počátek 18. století kdy se objevila v Benátkách a odtud se šířila dál do světa. Zahrnovala složité kombinace vrstvení různých materiálů. Používala se nejprve na nábytek, posléze i na zdobení porcelánu, šperkovnic a medailonků. Decoupage proslavila anglická královna Viktorie, která ji nejen sama vyráběla, ale také sbírala. Za její vlády decoupage zastínila i vyšívání, které do té doby musela zvládnout každá šlechtična. I dnešní královna Alžběta je její vášnivou sběratelkou a tvůrkyní.

Decoupage neboli ubrousková technika ve spojení s krakelováním je technika, kterou můžete vytvořit dojem starožitného předmětu. Touto technikou lze také velmi snadno udělat nový povrch na předmětech, které již ztratily svůj lesk nebo se vám třeba již svým vzhledem nehodí a potřebujete je přizpůsobit novému interieru.

Zde popsanou techniku můžete použít na téměř jakýkoli pevný, savý povrch – dřevo, papír, neglazovanou keramiku, sádru… Nezávisí ani na velikosti předmětu. Můžete zdobit malé dekorační předměty stejně jako nábytek.

Nejprve si vyberte předmět, který chcete zdobit a k němu vhodný ubrousek. My jsme si vybrali dřevěný podnos, který ozdobíme motivem zahradních bylinek.

 

Budete potřebovat

  • ubrousky se vzorem bylinek
  • dřevěný podnos
  • lepidlo na decoupage nebo disperzní lepidlo
  • krakelovací lak na decoupage
  • krycí papírovou pásku
  • plochý vlasový štetec
  • malé ostré nůžky
  • akrylové barvy
  • bezbarvý lak

 

postup

 

1 Podnos natřete akrylovou barvou, v našem případě je to tmavě zelená. Nechte nátěr dobře zaschnout

 

2 Po zaschnutí barvy přetřete dno podnosu vrstvou krakelovacího media. Je to vodou ředitelný lak, který jako mezivrstva mezi dvěma akrylovými nátěry různých barev vytvoří drobné trhlinky na horním nátěru a těmi pak prosvítá spodní barevná vrstva. Trhlinky dodají výrobku starobylý nádech. Když nanášíte krakelovací lak, dbejte přitom na tahy štětcem. Pokud je to možné, je dobré je vytvářet jedním směrem, aby byly vznikající trhlinky rovnoměrné. Lak nechte zaschnout (pokud nemá výrobce na obalu jiný návod).

 

3 Nyní natřete dno světlou akrylovou barvou. Abyste při tom nezašpinili okraje podnosu, nalepte na jejich vnitřní část ochrannou papírovou pásku.

 

4 Pak přetřete podnos dostatečně hustou akrylovou barvou, v našem případě světle růžovou. Tahy nyní veďte kolmo na předchozí a nikdy se nevracejte a nepřetírejte je.

 

5 Postupně se v horní vrstvě barvy začnou objevovat trhlinky. Opět ji nechte dobře proschnout-

 

6 Mezitím si připravte obrázek z ubrousku. Vybírejte jej tak, aby šlo motiv snadno vystřihnout. Vždy je výsledný efekt pěknější, pokud obrázek vystřihnete precizně. Některé motivy jsou příliš náročné. Pokud má takový motiv světlý podklad a budete ho lepit opět na světlou barvu, můžete pracovat méně pečlivě. Nesrovnalosti se ve výsledku ztratí.
Z vystřiženého obrázku odstraňte dvě spodní vrstvy. Pokud vrstvy ubrousků drží pevněji u sebe, je snazší nejprve oddělit celou potištěnou vrstvu, a teprve poté vystřihovat. Totéž je vhodné udělat u drobných obrázků.

 

7 V místě předpokládaného vzoru nanesete na podnos štětcem lepidlo. Může být zředěné, stačí jedna vrstva. Nikdy nenanášejte lepidlo přímo na ubrousek. Je příliš tenký a zničil by se. Obrázek přilepte. Mokrým štětcem vzor opatrně upravte a po zaschnutí jej ještě jednou přetřete lepidlem. Tím ubrousek splyne s podkladem a zároveň se zafixuje. Nechte uschnout, nejlépe do druhého dne.

 

8 Celý podnos na závěr přetřete bezbarvým lakem. Je potřeba vybrat lak, který je vhodný pro styk s potravinami. Pokud budete chtít mít podnos pouze jako dekoraci, závěrečný lak není nutný, postačí vrstva lepidla.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Námořnický věnec

Námořnický věnec

Přivezli jste si od moře kamínky, mušle a jiné drobnosti? Využijte je k výrobě věnce. Pokaždé, když půjdete kolem něj, se můžete zasnít a na okamžik pocítit závan svěžích dálek.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Veselá letní brož

Veselá letní brož

Z polymerové hmoty můžete vytvářet naprosto cokoliv! Třeba i letní brož s vlnkovaným vzorem. Její výroba se skládá z jednoduchých kroků, které určitě zvládnete i vy. Výsledek ale bude stát za to.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.