Kočičí strava – na co dávat pozor

Občas mají i naši kočičí mazlíčci chutě na pro ně nezdravá jídla. Na co dávat pozor, abychom jim nepodali stravu, která by jim mohla způsobit zažívací potíže?

I když koupíme přímo kočičí konzervy či granule, nemáme vždy jistotu, že neobsahují alergen, jenž dokáže způsobit trávicí nebo kožní obtíže. Většinou se projeví až po delším čase konzumace. V takových případech bývá nutné přejít na hypoalergenní krmivo. Ne každé zvíře snáší dobře přechod na jinou stravu, nejčastější reakcí je průjem nebo zvracení, čemuž lze předejít postupným převáděním z jednoho krmiva na druhé. Pozor dávejme zejména na starší kočičky. Strava pro seniory od osmi let věku by měla obsahovat dostatek vlákniny a lehce stravitelných bílkovin, protože zažívací ústrojí je pomalejší a zvíře mívá i méně pohybu, který pomáhá k dobré činnosti střev.

 

Pozor na kosti a mléko

Podáváním kostí vystavujeme kočku značnému riziku. Mohou se rozštěpit a způsobit neprůchodnost střev, vařené mohou být příčinou roztržení trávicího systému a syrové vyvolat dávicí efekt. Jistotou je jejich podávání v mleté formě.
Kravské mléko obsahuje pro kočky nestravitelnou laktózu a může jim způsobit velké zažívací potíže. Nelze jím nahradit kočičí mateřské mléko, jež má zcela jiné složení. Pokud chceme občas mourkovi zpestřit jídelníček mléčným výrobkem, sáhneme po kysaných produktech, třeba bílém jogurtu, který už laktózu neobsahuje, nebo mu nalijeme kozí mléko.

 

Čištění žaludku trávou

Chlupy, které kočky spolykají, když si olizováním čistí srst, vytvoří v žaludku smotek, tzv. trichobezoár. Ten může ztvrdnout, zvíře pak ztrácí zájem o potravu, trpí zácpou, dávením po jídle apod. Kočky, které chodí ven, si žaludek přirozeně vyčistí pojídáním trávy, těm domácím musíme kočičí trávu vypěstovat nebo zakoupit vzrostlou v květináči. Jinak hrozí nebezpečí, že kočka začne okusovat pokojové květiny či bylinky, což pro ni může být nebezpečné. Trichobezoáry se také odstraňují podáváním pasty nebo krmiva obsahujícího rozpouštěcí látky. Prevencí je pravidelné česání.

 

Nebezpečné potraviny

Toxická je pro kočky čokoláda, její konzumace může vyvolat zvracení, ale i zástavu srdce. Požití většího množství rozinek, například v pečivu, může vést k selhání ledvin. Zdravotní problémy přivodí kočce také potraviny s obsahem kofeinu, slazené xylitolem, syrová vejce, syrová játra nebo kynuté těsto.


foto: Stoklasa

Další články

Náušnice z korálků

Náušnice z korálků

V dnešním dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se seznámíte s tvorbou šperků z korálků metodou takzvaného ketlování. Zkuste si s námi vyrobit originální náušnice.

Celý článek

Tmavomodré mlsání

Tmavomodré mlsání

Pochutnáte si rádi na ovocných moučnících? Můžete si je dopřát k obědu, ke svačince nebo je nabídnout hostům ke kávě. Co takhle šťavnatý borůvkový koláč, lehké taštičky nebo nadýchané muffiny?

Celý článek

Působivé hortenzie

Působivé hortenzie

Jejich květy jsou v zahradě nepřehlédnutelné, navíc vypadají krásně ve váze i v nejrůznějších květinových dekoracích včetně věnců. A tak není divu, že hortenzie patří k nejoblíbenějším okrasným rostlinám. Jak je správně pěstovat a z jakých druhů vybírat?

Celý článek

Péče o chrup psů a koček

Péče o chrup psů a koček

Představa psa s kartáčkem na zuby je sice úsměvná, přesto šlo donedávna spolu s okusováním tvrdých předmětů o jediný způsob čištění zvířecího chrupu v domácím prostředí. Nyní s péčí o chrup účinně pomáhají přípravky podávané v krmivu.

Celý článek

Přečtěte si

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

www.chatar-chalupar.cz

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Drátěná paráda

Drátěná paráda

www.chatar-chalupar.cz

Právě prošla vašima rukama nepotřebná klec. Co s ní? Zavěste ji do zahrady nebo do ní naaranžujte kytky a dejte ji na parapet. Vyrábějí se čistě ozdobné klece, které nemají dvířka pro ptáčky, ale celý vrchní díl je odklápěcí. V nich můžete pěstovat rostliny v květináči nebo sem postavit svíčky; jejich zapalování půjde snadno.