foto: Stoklasa

Kočičí strava – na co dávat pozor

Občas mají i naši kočičí mazlíčci chutě na pro ně nezdravá jídla. Na co dávat pozor, abychom jim nepodali stravu, která by jim mohla způsobit zažívací potíže?

I když koupíme přímo kočičí konzervy či granule, nemáme vždy jistotu, že neobsahují alergen, jenž dokáže způsobit trávicí nebo kožní obtíže. Většinou se projeví až po delším čase konzumace. V takových případech bývá nutné přejít na hypoalergenní krmivo. Ne každé zvíře snáší dobře přechod na jinou stravu, nejčastější reakcí je průjem nebo zvracení, čemuž lze předejít postupným převáděním z jednoho krmiva na druhé. Pozor dávejme zejména na starší kočičky. Strava pro seniory od osmi let věku by měla obsahovat dostatek vlákniny a lehce stravitelných bílkovin, protože zažívací ústrojí je pomalejší a zvíře mívá i méně pohybu, který pomáhá k dobré činnosti střev.

 

Pozor na kosti a mléko

Podáváním kostí vystavujeme kočku značnému riziku. Mohou se rozštěpit a způsobit neprůchodnost střev, vařené mohou být příčinou roztržení trávicího systému a syrové vyvolat dávicí efekt. Jistotou je jejich podávání v mleté formě.
Kravské mléko obsahuje pro kočky nestravitelnou laktózu a může jim způsobit velké zažívací potíže. Nelze jím nahradit kočičí mateřské mléko, jež má zcela jiné složení. Pokud chceme občas mourkovi zpestřit jídelníček mléčným výrobkem, sáhneme po kysaných produktech, třeba bílém jogurtu, který už laktózu neobsahuje, nebo mu nalijeme kozí mléko.

 

Čištění žaludku trávou

Chlupy, které kočky spolykají, když si olizováním čistí srst, vytvoří v žaludku smotek, tzv. trichobezoár. Ten může ztvrdnout, zvíře pak ztrácí zájem o potravu, trpí zácpou, dávením po jídle apod. Kočky, které chodí ven, si žaludek přirozeně vyčistí pojídáním trávy, těm domácím musíme kočičí trávu vypěstovat nebo zakoupit vzrostlou v květináči. Jinak hrozí nebezpečí, že kočka začne okusovat pokojové květiny či bylinky, což pro ni může být nebezpečné. Trichobezoáry se také odstraňují podáváním pasty nebo krmiva obsahujícího rozpouštěcí látky. Prevencí je pravidelné česání.

 

Nebezpečné potraviny

Toxická je pro kočky čokoláda, její konzumace může vyvolat zvracení, ale i zástavu srdce. Požití většího množství rozinek, například v pečivu, může vést k selhání ledvin. Zdravotní problémy přivodí kočce také potraviny s obsahem kofeinu, slazené xylitolem, syrová vejce, syrová játra nebo kynuté těsto.


foto: Stoklasa

Další články

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Základy výživy plazů: Co musíte vědět o krmivu pro plazy? Není to s ním tak jednoduché

Jak co nejlépe krmit vašeho plaza? Před zodpovězením této otázky se musíme vrátit o krok zpět, a to do učebnice biologie. Plazi, kam spadají hadi, chameleoni, želvy, agamy, ještěrky a další tvorové, které rádi chováme doma jako mazlíčky, se dělí na býložravce, hmyzožravce, masožravce a všežravce. Poměrně široké rozpětí, že ano? V této chvíli vám to má poskytnout informaci o tom, že při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka si budete muset být jistí, do které z těchto kategorií spadá. Více si přečtete v článku. Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Co byste měli vědět o složení krmiva pro psy?

Chovatelské potřeby dnes nabízí spoustu značek krmiva, proto když stojíte před regálem v obchodě se zvířaty a vybíráte krmivo pro svého psa, určitě věnujete pozornost etiketám. Ale rozumíte skutečně tomu, co tyto složité informace znamenají? Porozumění etiketám na krmivu pro psy je klíčem k tomu, aby váš mazlíček dostával správnou výživu. Etikety krmiv pro psy obsahují mnoho informací, například seznam složek, nutriční hodnoty, doporučení pro krmení a mnoho dalšího. Nejdůležitější věcí, na kterou je třeba si dát pozor, je však seznam složek. V našem seznamu jsou uvedeny všechny složky, které se v krmivu pro psy vyskytují. Celý článek