Kočičí strava – na co dávat pozor

Občas mají i naši kočičí mazlíčci chutě na pro ně nezdravá jídla. Na co dávat pozor, abychom jim nepodali stravu, která by jim mohla způsobit zažívací potíže?

I když koupíme přímo kočičí konzervy či granule, nemáme vždy jistotu, že neobsahují alergen, jenž dokáže způsobit trávicí nebo kožní obtíže. Většinou se projeví až po delším čase konzumace. V takových případech bývá nutné přejít na hypoalergenní krmivo. Ne každé zvíře snáší dobře přechod na jinou stravu, nejčastější reakcí je průjem nebo zvracení, čemuž lze předejít postupným převáděním z jednoho krmiva na druhé. Pozor dávejme zejména na starší kočičky. Strava pro seniory od osmi let věku by měla obsahovat dostatek vlákniny a lehce stravitelných bílkovin, protože zažívací ústrojí je pomalejší a zvíře mívá i méně pohybu, který pomáhá k dobré činnosti střev.

 

Pozor na kosti a mléko

Podáváním kostí vystavujeme kočku značnému riziku. Mohou se rozštěpit a způsobit neprůchodnost střev, vařené mohou být příčinou roztržení trávicího systému a syrové vyvolat dávicí efekt. Jistotou je jejich podávání v mleté formě.
Kravské mléko obsahuje pro kočky nestravitelnou laktózu a může jim způsobit velké zažívací potíže. Nelze jím nahradit kočičí mateřské mléko, jež má zcela jiné složení. Pokud chceme občas mourkovi zpestřit jídelníček mléčným výrobkem, sáhneme po kysaných produktech, třeba bílém jogurtu, který už laktózu neobsahuje, nebo mu nalijeme kozí mléko.

 

Čištění žaludku trávou

Chlupy, které kočky spolykají, když si olizováním čistí srst, vytvoří v žaludku smotek, tzv. trichobezoár. Ten může ztvrdnout, zvíře pak ztrácí zájem o potravu, trpí zácpou, dávením po jídle apod. Kočky, které chodí ven, si žaludek přirozeně vyčistí pojídáním trávy, těm domácím musíme kočičí trávu vypěstovat nebo zakoupit vzrostlou v květináči. Jinak hrozí nebezpečí, že kočka začne okusovat pokojové květiny či bylinky, což pro ni může být nebezpečné. Trichobezoáry se také odstraňují podáváním pasty nebo krmiva obsahujícího rozpouštěcí látky. Prevencí je pravidelné česání.

 

Nebezpečné potraviny

Toxická je pro kočky čokoláda, její konzumace může vyvolat zvracení, ale i zástavu srdce. Požití většího množství rozinek, například v pečivu, může vést k selhání ledvin. Zdravotní problémy přivodí kočce také potraviny s obsahem kofeinu, slazené xylitolem, syrová vejce, syrová játra nebo kynuté těsto.


foto: Stoklasa

Další články

Dagmar Hálová: Roztavená sklovina je nádherná

Dagmar Hálová: Roztavená sklovina je nádherná

Už základní škole Dagmar Hálová věděla, že chce ve studiu pokračovat ve výtvarném oboru. Nakonec nastoupila na Střední školu sklářskou v Železném Brodě. I když to nebyla její první volba, nelituje. Její skleněné figurky vypadají, jako by byly živé.

Celý článek

Bezová limonáda Socată

Bezová limonáda Socată

Socată je tradiční rumunský fermentovaný nápoj připravovaný z květů černého bezu. Nejen, že je velmi chutný, ale je i zdravý a snadno hotový. Tak neváhejte a pusťte se do toho!

Celý článek

Jak připravit psa na delší cestu autem a bezpečně jej přepravit

Jak připravit psa na delší cestu autem a bezpečně jej přepravit

O psech se ne nadarmo říká, že jsou nejlepší přátelé člověka. Jsou věrní a kdyby mohli, byli by s námi pořád. Ovšem čas od času se stane, že musíme někam odcestovat a s tím přichází i dilema, jestli ho vzít s sebou. Cestování se psem může být totiž náročné, je potřeba vše naplánovat a připravit. V tomto článku se podíváme na to, jak psa připravit na delší cestu autem a cestovat s ním bezpečně. Celý článek