Kalendář na sladkosti

Vytvořte svým dětem nástěnný kapsář na dobrůtky. Díky němu se budou moci každý den těšit na sladkou odměnu a vy budete mít přehled, kolik sladkostí spořádaly.

Budete potřebovat

 • jednostranně nažehlovací Ronopast
 • látku na přední a zadní díl (31 x 55 cm)
 • zbytky látek na kapsičky i aplikace
 • knoflíky
 • ozdobné stužky, krajky
 • širší bílou stuhu
 • nůžky, entlovací nůžky
 • jehlu a nit
 • šicí stroj
 • trochu dutého vlákna
 • šikmý proužek
 • kulatinku o délce 33 cm

Rozměry kapes, šířka x výška:
pruhovaná s bonbónem 13 x 13 cm
puntíkatá s muffiny 17 x 13 cm
bílá se srdcem 9 x 13 cm
kapsa s dortem 20 x 12 cm
hnědá s muffinem 13 x 15 cm
režná s makronkami 15 x 12 cm
kapsa s lízátkem 13 x 27 cm

postup

1 Přední stranu kalendáře (na které budou našité kapsy) nejprve podložte nažehlovacím Ronopastem. Rozvrhněte si, kam umístíte kapsy a jak budou velké. Kapsy ušijte dvojitě, jednu stranu nechte otevřenou pro otočení. Ušité kapsy vyžehlete a našijte na ně aplikace.
Aplikace lízátko – vystřihněte kruh o průměru cca 8–10 cm a po obvodu ho prostehujte nití. Nit stáhněte a doprostřed našijte dekorační knoflík. Pomyslnou špejli od lízátka tvoří bílá stužka. Našijte ho na kapsu, můžete dozdobit mašličkou.

2 Aplikace bonbón – vystřihněte si obdélník 7 x 5 cm, sešijte jej na jeho delší straně a převraťte. Oba konce zastřihněte entlovacími nůžkami. Na jeden konec uvažte stužku, vyplňte bonbón dutým vláknem a zavažte i druhý konec. Ručně pak aplikaci přišijte na kapsu
Aplikace muffin – je ze dvou druhů látek, šitá dvojitě. Nejprve vytvořte spodní část: na střih si namalujte vyšší mističku a přeneste tvar 2x na látku. Obě vrstvy vystřihněte a sešijte, ale horní, nejširší stranu nesešívejte. Vrchní část: namalujte si kopeček s vlnkami, přeneste tvar 2x na látku, vystřihněte a po celém obvodu sešijte. Zadní stranu rozstřihněte a převraťte. Našijte muffin na kapsu.
Aplikace dort – nakreslete si tvar dortu a talířku na papír a tvary pak přeneste na látku vyztuženou nažehlovacím Ronopastem. Vystřihněte, knot svíčky vytvořte ze stuhy. S pomocí šicího stroje našijte aplikaci na kapsu.

3 Aplikace makronka – látky různé barvy si nejprve vyztužte Ronopastem. Na papír si nakreslete tvar makronky a pak jej přeneste na látky. Vystřihněte a výraznou nití každou makronku prošijte a našijte na kapsu.

4 Aplikace srdce – postupujte podobně jako v případě makronek, srdce můžete rovněž prošít ozdobným stehem.

5 Nášivky s názvy dnů vytvořte ze širší bílé stuhy. Na obou koncích ji zahněte a přišijte ke kapsám. Na každou „cedulku“ potom gelovým perem na textil napište název dne.

6 Připravené kapsy s aplikacemi si našpendlete na přední stranu kapsáře a jednu po druhé je na stroji přišijte. Jakmile jsou kapsy našité, přiložte zadní stranu kapsáře a v krajích jej prošijte. Celý potom olemujte šikmým proužkem. Na horní straně vytvořte poutka na nosnou kulatinku.

 


Realizace, text a foto: Dana Hojgrová – Truhlice, truhlicek.blogspot.cz

Další články

Ušijte si pizzu!

Ušijte si pizzu!

Máte doma malé kuchaře či kuchařinky? Vytvořte si spolu s nimi pokrmy, které se nezkazí a zůstanou stále čerstvé a k nakousnutí. Co třeba pravou domácí pizzu? Pusťte se do toho s námi.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.