Jiří Danzinger: Chci modrotisk udržet pro další generace

V celé České republice najdete jen dvě modrotiskové dílny, a to ve Strážnici na Hodonínsku a v Olešnici na Blanensku. Nahlédli jsme do té, která se jako jedna z mála v Evropě dochovala v původním stavu. Vítejte u Jiřího Danzingera v Olešnici.

Vaše modrotisková dílna má tradici již od roku 1816. Co víte o jejím založení?

Pocházím ze staré barvířské rodiny, která barvila již v 16. století, jednalo se o rodinu Weissů. Do této rodiny se přiženil můj pra-praděda Jiří Danzinger. V roce 1857 si vzal dceru barvíře Weisse, čímž se změnilo příjmení z Weisse na Danzinger. Jiří byl vyučen tiskařskému řemeslu ve Vídni. Po linii Danzingerů se toto řemeslo předává z otce na syna: Jiří – Jan – Josef – Jiří – já Jiří. Představiteli šesté generace Danzingerů je nyní deset let a jmenuje se opět Jiří.

 

Modrotisk je jeden z nejstarších způsobů potiskování lněného a poté bavlněného plátna. V čem je podle vás jeho kouzlo?

Dříve byl modrotisk využíván jako běžná součást oblečení, byl tedy běžný především u venkovského lidu. Jeho kouzlo je v tom, že se tuto technologii podařilo přenést do současnosti v nezměněné podobě. Výborné je, že se povedlo najít využití pro dnešní dobu, protože mnozí lidé se chtějí odlišit od většinové, konzumní společnosti a pomocí modrotisku je to možné – ať už mluvíme o vybavení bytu, chalup nebo třeba šití konfekce.

U Danzingerů se již po generace předává řemeslo z otce na syna

Používáte stejnou technologii výroby jako v roce 1849. Jak moc je to pro vás důležité?

Na tom, aby technologie byla neporušená, si důrazně zakládám. Dodržujeme ji stále stejnou podle postupů a receptur našich předků. Bráním se jakékoli modernizaci. Částečným smyslem naší výrobny je také ukazovat lidem formou exkurzí, jak vypadala textilní výroba dříve.

 

Dá se vůbec technologie modrotisku modernizovat?

Samozřejmě existují modernější, efektivnější a jednodušší způsoby výroby, jako například sítotisk. Ale, jak už jsem říkal, my technologii určitě modernizovat nebudeme.

Mezi zde vyráběné textilní doplňky patří například tradiční ubrusy

Mohou si u vás zájemci modrotisk také vyzkoušet?

To bohužel ne, pro tuto službu nemáme dostatečné prostory. Exkurze probíhají v malé dílně, která je ještě v původní podobě. V době jejího vzniku samozřejmě s takovými požadavky nemohl nikdo počítat. Ale i tak věřím, že jsou pro zákazníky exkurze zajímavé. V hlavní sezóně, tedy od začátku května do konce září, jsou exkurze vždy v úterý a ve čtvrtek ve 13.30 a o hodinu později. Větší skupiny by si ale měly raději předem zavolat. Je také možné přijít mimo sezónu, ale opět po předchozí dohodě.

 

Modrotisk je známý po celém světě a od listopadu 2018 je na seznamu dědictví UNESCO. Chodí na exkurze často cizinci?

Ano, technika modrotisku je nejen u nás, ale i ve světě velmi známá. Díky tomu nás navštěvují lidé téměř z celého světa – ať už z Japonska, Spojených států amerických, Austrálie, Číny nebo Nového Zélandu.

Pro výrobu modrotisku se používají speciální tiskařské formy

Na vašich webových stránkách je návod, jak si vyrobit vlastní modrotiskový vzor. Mají o něj lidé zájem?

Naši zákazníci tuto možnost velmi vítají. Většinou se jedná o různé školy, odbornou veřejnost, ale i návrháře. A zájem o tuto službu mají i lidé ze zahraničí. Lidé se mě často ptají nejen na samotný výrobní proces, ale žádají mě i o rady po telefonu, osobně nebo e-mailem. Je obdivuhodné, jak pěkné motivy dokážou někteří lidé vytvořit.

 

Metoda modrotisku je tradiční pro středoevropský prostor. Jste v kontaktu s ostatními výrobci, kteří působí za našimi hranicemi?

Ano, známe některé barvíře ze zahraničí. Každý rok se s nimi setkáváme na „barvířském trhu“ v Rakousku.

Milovníkům modrotisku u Danzingerů srdce přímo zaplesá

Jsou modrotiskové dílny stejně výjimečné i v okolních zemích?

Dílny jsou v Rakousku, Německu, Maďarsku a na Slovensku. Opravdu původních je již ale velmi málo. Jedinečností každé původní dílny je místní vzorování pro danou oblast.

 

Jak je to s tiskařskými formami? Pokud vím, stále pracujete s těmi po předcích. Používáte i nové?

Základ tvoří asi dvě stě padesát původních forem, které pořídili moji předkové. Jelikož se tyto formy pořád používají, a zároveň tedy poškozují, průběžně je musíme renovovat tak, aby byly zachovány pro další generace. O to se starají takzvaní „formíři“, kterých je na světě již velmi málo. V naší republice jsou jen dva, jde o pány Bartoše a Pluchu, pracují v dílně ve Dvoře Králové nad Labem. Nestává se to často, ale výjimečně je požádáme, zda by nám nějakou novou formu nevyrobili.

Modrotisk je originální a má kouzlo i v dnešní době

Kde všude se dají vaše výrobky koupit?

Zřídili jsme si e-shop, protože i když je o modrotiskové výrobky trvalý zájem, i u původní řemeslné výroby musí člověk myslet na moderní metody prodeje. Nákup je ale možný i přímo v naší prodejně v dílně v Olešnici. Dále pak v různých tematicky řemeslně zaměřených prodejnách – například v Praze, Rožnově pod Radhoštěm nebo v Bratislavě, ale i v některých muzeích. Potkat nás můžete čas od času i na jarmarcích na Veselém kopci u Hlinska nebo v Jablunkově.

 

A o které výrobky z vaší dílny je největší zájem?

Máme široké portfolio výrobků, například kuchyňské doplňky, folklórní doplňky, suvenýry, praktické tašky i kabelky. Nelze přesně určit, který výrobek je nejžádanější. Základem je vždy vzorovaná metráž, ze které pak veškerý sortiment vzniká.

Tradiční lidové vzory najdou uplatnění i v moderním interiéru, a dokonce i na textilních hračkách

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Chcete sortiment ještě rozšiřovat?

Průběžně se část sortimentu hotových výrobků z modrotisku obměňuje, ale co se týká vzorů, zůstáváme u původních. Stavební kámen naší nabídky jako ubrusy, chňapky, metráže, zástěry a šátky zůstávají beze změny. Ale snažím se také reagovat na požadavky zákazníků.

 

Myslíte, že tradice modrotisku do budoucna přetrvá?

Jsem o tom přesvědčený. Pokud bych věděl, že nemá budoucnost, postrádalo by smysl v tomto řemesle pokračovat. Snažím se modrotisk udržet pro další generace a věřím, že se mi to tady v Olešnici podaří. Koneckonců, mám dvě děti, Jiřího a Nelli, a pevně doufám, že v budoucnu budou chtít navázat na rodinnou tradici.

 


Kontakt

Jiří Danzinger

Modrotisk

Křtěnovská 175
Olešnice 67974
Tel: 777 908 404
www.modrotisk-danzinger.cz

 


Text: Andrea Skalická; foto: archiv Tradiční modrotiskové dílny Danzinger

Další články

Letničky na kamennou zídku

Letničky na kamennou zídku

Které květiny vysadit pro zkrášlení či zakrytí kamenné zahradní zídky? Zkuste zkombinovat například osvědčené petúnie s ostálkami, balzamínami a dalšími kráskami.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Okrasné zimolezy

Okrasné zimolezy

Ozdobí vaši zahradu svými krásnými květy. Mají rády slunce a jsou nenáročné na údržbu. Který druh zimolezu si vyberete?

Celý článek

Elegantní květináče

Elegantní květináče

Přestaly vás bavit obyčejné květináče z pálené hlíny? Vytvořte si z nich zajímavé a originální kousky, které zkrášlí váš byt, terasu či zahradu.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.