Jednoduchý pestrobarevný přehoz

Baví vás háčkování a nebojíte se barev? Na tuto deku, jejímž základem je prostý babiččin čtverec, budete moci zužitkovat zbytky různobarevných přízí, a navíc vám půjde práce poměrně rychle od ruky.

Budete potřebovat

  • háček č. 3
  • různobarevné příze

Použité zkratky

  • ŘO – řetízkové oko
  • PO – pevné oko
  • DS – dlouhý sloupek

postup

1. řada: 3 ŘO (počítají se jako DS), 2 DS do kroužku, * 1 ŘO, 3 DS do kroužku, od * opakujte ještě dvakrát, 1 ŘO, 1 PO do horního ze 3 ŘO.

2. řada: Můžete připojit přízi jiné barvy, (3 ŘO, 2 DS, 1 ŘO, 3 DS, 1 ŘO) do mezery pod řetízkem, (3 DS, 1 ŘO, 3 DS, 1 ŘO) do další mezery, poslední závorku zopakujte ještě dvakrát, končíte 1 PO do horního ze 3 ŘO.
3. řada: Můžete připojit přízi jiné barvy do kterékoliv mezery mezi skupinami, (3 ŘO, 2 DS, 1 ŘO) do mezery pod řetízkem, * (3 DS, 1 ŘO, 3 DS) do další mezery, 1 ŘO, 3 DS do další mezery, 1 ŘO, od * opakujte ještě dvakrát, (3 DS, 1 ŘO, 3 DS) do další mezery, 1 ŘO, 1 PO na připojení. V každém rohu přidávejte 3 sloupky a do každé mezery háčkujte skupinu sloupků.
4. a další řady: V každé další řadě přidávejte 3 dlouhé sloupky do rohů mezi oddělené skupiny sloupků. Takto můžeme pokračovat do nekonečna.

Tip

Konce použitých přízí je dobré zapracovávat už při háčkování. Na začátku nové řady s novou barvou ponechte asi 15 cm dlouhý konec předchozí příze. Držte její konec u základny dalšího oka a při vpichování háčku pracujte kolem něj. Takto pokračujte při háčkování několika dalších ok, až je konec zajištěný. Potom už přízi nedržte a při dokončení práce ji přistřihněte.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Jarní věnec

Jarní věnec

Krásný jarní věnec z přírodních materiálů si zvládne vytvořit kreativec-začátečník. Stačí mu k tomu základ věnce, mech, větvičky, vajíčka a trochu trpělivosti.

Celý článek

Tkaní na stávku

Tkaní na stávku

Naučte se s námi utkat si svůj vlastní náramek přátelství na dřevěném stávku. Podle našeho postupu si můžete vytvořit dva náramky se stejný vzorem – jako negativ a pozitiv.

Celý článek

Mechový stromek s vajíčky

Mechový stromek s vajíčky

Křepelčí vajíčka mají krásnou dekorativní skořápku, kterou můžete využít, když jejich obsah vyfouknete a použijete třeba při přípravě svátečního menu. Ozdobte si s nimi kulatý mechový stromek.

Celý článek

Věnec z rámečků

Věnec z rámečků

K vytvoření zajímavého věnce můžete využít i zcela netradiční materiál – například malé rámečky na obrázky. Doplňte je třeba stuhami a dalšími drobnostmi, které se vám doma nahromadily.

Celý článek

Přečtěte si

Loukykvět

Loukykvět

www.chatar-chalupar.cz

V pouhých dvaceti letech se Karol pustila do riskantního projektu. Dnes, o pět roků později, sklízí spolu se svým manželem velké úspěchy. Farma Loukykvět je vyhledávanou oázou milovníků tradičních druhů květin.

Potomci hrázděných domů

Potomci hrázděných domů

www.peknebydleni.cz

Typový rodinný dům OKAL se vyznačuje střídmým architektonickým stylem s prosklenou fasádou a sedlovou střechou s malým sklonem. Tento dům si dokážete snadno představit jak v samotném centru města, tak zasazený do zelených ploch na jeho okraji.