Jednoduchý pestrobarevný přehoz

Baví vás háčkování a nebojíte se barev? Na tuto deku, jejímž základem je prostý babiččin čtverec, budete moci zužitkovat zbytky různobarevných přízí, a navíc vám půjde práce poměrně rychle od ruky.

Budete potřebovat

  • háček č. 3
  • různobarevné příze

Použité zkratky

  • ŘO – řetízkové oko
  • PO – pevné oko
  • DS – dlouhý sloupek

postup

1. řada: 3 ŘO (počítají se jako DS), 2 DS do kroužku, * 1 ŘO, 3 DS do kroužku, od * opakujte ještě dvakrát, 1 ŘO, 1 PO do horního ze 3 ŘO.

2. řada: Můžete připojit přízi jiné barvy, (3 ŘO, 2 DS, 1 ŘO, 3 DS, 1 ŘO) do mezery pod řetízkem, (3 DS, 1 ŘO, 3 DS, 1 ŘO) do další mezery, poslední závorku zopakujte ještě dvakrát, končíte 1 PO do horního ze 3 ŘO.
3. řada: Můžete připojit přízi jiné barvy do kterékoliv mezery mezi skupinami, (3 ŘO, 2 DS, 1 ŘO) do mezery pod řetízkem, * (3 DS, 1 ŘO, 3 DS) do další mezery, 1 ŘO, 3 DS do další mezery, 1 ŘO, od * opakujte ještě dvakrát, (3 DS, 1 ŘO, 3 DS) do další mezery, 1 ŘO, 1 PO na připojení. V každém rohu přidávejte 3 sloupky a do každé mezery háčkujte skupinu sloupků.
4. a další řady: V každé další řadě přidávejte 3 dlouhé sloupky do rohů mezi oddělené skupiny sloupků. Takto můžeme pokračovat do nekonečna.

Tip

Konce použitých přízí je dobré zapracovávat už při háčkování. Na začátku nové řady s novou barvou ponechte asi 15 cm dlouhý konec předchozí příze. Držte její konec u základny dalšího oka a při vpichování háčku pracujte kolem něj. Takto pokračujte při háčkování několika dalších ok, až je konec zajištěný. Potom už přízi nedržte a při dokončení práce ji přistřihněte.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Korálkový závěs na květiny

Korálkový závěs na květiny

Staré nepoužívané síto po babičce může ještě sloužit jako parádní závěs na kvetoucí převislé květiny. Podívejte se, jak na to, a pusťte se do proměny spolu s námi!

Celý článek

Roztomilé myšky z ruliček od papíru

Roztomilé myšky z ruliček od papíru

Při vytváření dalších ruličkových zvířátek přijdou ke slovu hlavně nůžky, šikovné ruce, a hlavně vaše fantazie. Díky ní se mohou ruličky proměnit v nejrůznější živočichy, například myšky.

Celý článek