Jednoduchý pestrobarevný přehoz

Baví vás háčkování a nebojíte se barev? Na tuto deku, jejímž základem je prostý babiččin čtverec, budete moci zužitkovat zbytky různobarevných přízí, a navíc vám půjde práce poměrně rychle od ruky.

Budete potřebovat

  • háček č. 3
  • různobarevné příze

Použité zkratky

  • ŘO – řetízkové oko
  • PO – pevné oko
  • DS – dlouhý sloupek

postup

1. řada: 3 ŘO (počítají se jako DS), 2 DS do kroužku, * 1 ŘO, 3 DS do kroužku, od * opakujte ještě dvakrát, 1 ŘO, 1 PO do horního ze 3 ŘO.

2. řada: Můžete připojit přízi jiné barvy, (3 ŘO, 2 DS, 1 ŘO, 3 DS, 1 ŘO) do mezery pod řetízkem, (3 DS, 1 ŘO, 3 DS, 1 ŘO) do další mezery, poslední závorku zopakujte ještě dvakrát, končíte 1 PO do horního ze 3 ŘO.
3. řada: Můžete připojit přízi jiné barvy do kterékoliv mezery mezi skupinami, (3 ŘO, 2 DS, 1 ŘO) do mezery pod řetízkem, * (3 DS, 1 ŘO, 3 DS) do další mezery, 1 ŘO, 3 DS do další mezery, 1 ŘO, od * opakujte ještě dvakrát, (3 DS, 1 ŘO, 3 DS) do další mezery, 1 ŘO, 1 PO na připojení. V každém rohu přidávejte 3 sloupky a do každé mezery háčkujte skupinu sloupků.
4. a další řady: V každé další řadě přidávejte 3 dlouhé sloupky do rohů mezi oddělené skupiny sloupků. Takto můžeme pokračovat do nekonečna.

Tip

Konce použitých přízí je dobré zapracovávat už při háčkování. Na začátku nové řady s novou barvou ponechte asi 15 cm dlouhý konec předchozí příze. Držte její konec u základny dalšího oka a při vpichování háčku pracujte kolem něj. Takto pokračujte při háčkování několika dalších ok, až je konec zajištěný. Potom už přízi nedržte a při dokončení práce ji přistřihněte.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Mokré filcování

Mokré filcování

Filcování neboli plstění, je proces, během kterého vzniká z vlny pevná homogenní struktura. Vlněná vlákna se spojí a vytvoří materiál, který je tvarově stabilní a zároveň si ponechává vlastnosti vlny.

Celý článek

Majestátní maják

Majestátní maják

Vyrobte si spolu s dětmi krásný maják. Můžou si s ním pak vyzdobit pokojíček nebo zahradní chatičku. Díky LED svíčce jim bude maják opravdu za nocí svítit na cestu.

Celý článek

Myška z plsti

Myška z plsti

Baví vás ruční šití drobných dárků a hraček? Vytvořte si s námi filcovou myšku pro radost. Její velikost a barvu zvolte podle své fantazie. Do práce můžete zapojit i děti.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.