foto: Shutterstock

Hvězdičková girlanda

Už jste si někdy zkoušeli doma vyrobit vlastní modelovací hmotu? Zkuste to podle našeho návodu. Míchá se z jedlé sody, kukuřičného škrobu a vody. Dají se z ní vytvořit třeba vánoční hvězdičky.

Budete potřebovat

  • 1 šálek jedlé sody
  • 1 šálek kukuřičného škrobu
  • 1 šálek vody
  • pánev s nepřilnavým povrchem
  • vykrajovátko ve tvaru hvězdičky
  • špejli

 

postup

 

 

foto: Shutterstock

1 Do pánve s nepřilnavým povrchem vsypte kukuřičný škrob a jedlou sodu. Promíchejte, vmíchejte studenou vodu a když se vše rozpustí, pomalu začněte směs zahřívat. Když začne soda syčet a vytvářejí se hrudky, stáhněte pánev z ohně a dále míchejte, dokud hmota nezačne být konzistentní a přestane se lepit na pánev.

 

 

foto: Shutterstock

2 Horkou hmotu opatrně vyndejte z pánve a nechte vychladnout, aby se s ní dalo dále pracovat. Ještě teplou ji rukama důkladně prohněťte. Propracovanou hmotu dejte na vál poprášený kukuřičným škrobem a válečkem ji vyválejte na plát silný asi půl centimetru. Můžete na ni také položit krajku s výraznou strukturou a lehce ji do hmoty válečkem přitisknout. Vytvoříte tak krajkový otisk.

 

 

foto: Shutterstock

3 S pomocí vykrajovátka tvořte z hmoty hvězdičky nebo jiné tvary podle svého vkusu.

 

 

foto: Shutterstock

4 Do každé udělejte s pomocí špejle dírku na protažení provázku. Hvězdičky nechte na pečicím papíru asi 8 až 12 hodin vytvrdnout. Pak je navlékněte na provázek zajistěte uzlíkem a girlandou si ozdobte třeba vánoční stromeček.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek