Hřejivé vánoční ozdoby

Máte rádi jednoduché tvary a nebojíte se pustit do ručního šití? Tak si s námi vyrobte filcové ozdoby, které si můžete pověsit na vánoční stromek, nebo s nimi vyzdobit interiér. Budete překvapeni, jak vám to půjde snadno a rychle.

Co budete potřebovat:

  • Dekorační filc bílý a červený (KOH-I-NOOR)
  • papír
  • jehlu a vyšívací bavlnky: bílou, červenou, šedou
  • vatu
  • větev
  • bílou barvu ve spreji (např. Prima)
  • silonovou nit na zavěšení větve
  • fix
  • nůžky

 

 

postup:

 

1. Podle makety si překreslete na papír požadovaný tvar ozdoby a vystřihněte ho. Dekorační filc formátu A4 přehněte napůl a tvar na něj podle makety obkreslete.

 

 

2. Filc zajistěte špendlíky proti posunu a tvar vystřihněte. Získáte tak dvě stejné části.

 

 

3. Okraje sešijte kroužkovacím stehem. Bavlnku navlékněte do jehly dvojitě, na konci udělejte uzlík a šít začněte tak, aby uzlík zůstal schovaný uvnitř ozdoby. Potom jehlu vpíchněte asi 0,5cm od okraje látky a také 0,5cm od původního vpichu.

 

 

4. Jehlu s nití provlékněte látkou, vytvořte očko, zespodu jím protáhněte jehlu a steh utáhněte.

 

 

5. Tímto způsobem pokračujte dál. Vzdálenost následujících stehů se rovná výšce stehů.

 

 

6. Ozdobu ale hned nesešívejte celou, ponechte si prostor na vložení vaty.

 

 

7. Do ozdoby napěchujte vatu, můžete si pomoci delším špičatým předmětem, například tužkou. Zbývající část zašijte a přišijte i ouško na zavěšení.

 

 

8. Čistou suchou větev nastříkejte bílou barvou ve spreji a zavěste na silonové nitě na lampu, nebo na dřevěný trám. Ozdoby zavěste na větvičku.

 

 

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Námořnický věnec

Námořnický věnec

Přivezli jste si od moře kamínky, mušle a jiné drobnosti? Využijte je k výrobě věnce. Pokaždé, když půjdete kolem něj, se můžete zasnít a na okamžik pocítit závan svěžích dálek.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.