Háčkované čtverce – podložky pod hrníčky

V tomto dílu našeho seriálu o nejrůznějších výtvarných technikách a ručních pracích si ukážeme, jak se háčkuje takzvaný „babiččin čtverec“. Z něj si můžete vytvořit například podložky pod hrníčky.

Babiččin čtverec

Do práce se mohou pustit i naprosté začátečnice bez pokročilejších znalostí háčkování. Ke zvládnutí „babiččina čtverce“ vám postačí znalost řetízkových ok, dlouhého sloupku a pevného očka na zakončení řad.

My jsme pracovali s přízí Ribbon. Samozřejmě si ji můžete zaměnit za jinou. Šňůrková příze Ribbon je ze směsi bavlny, viskózy a polyesteru. Je mírně pružná, měkká a podajná. Perfektně se hodí k výrobě bytových doplňků. Její složení je: 60 % bavlny, 40 % viskózy a polyesteru. Hmotnost klubka je 250 g, návin 125 m, doporučený háček č. 7–10, podle toho, jak chcete mít háčkování volné.

Budete potřebovat

  • přízi Ribbon alespoň ve dvou barvách
  • háček č. 7–10
  • nůžky
  • jehlu s velkým očkem

 

postup

 

1 Začněte tak, že si uděláte smyčku a uháčkujete 4 řetízková oka. Spojte je do kruhu a přidejte 3 řetízková oka.

 

2 Uháčkujte 2 dlouhé sloupky (vpichujte do středu kroužku). Přidejte 2 řetízková oka.

 

3 Dále háčkujte 3 dlouhé sloupky. Přidejte 2 řetízková oka, znovu 3 dlouhé sloupky a 2 řetízková oka.

 

4 Nyní se napojte na nožičku řetízku a udělejte pevné oko. Tím máte hotovou první řadu.

 

5 Uháčkujte 3 řetízková oka Ta nahrazují první dlouhý sloupek. Přidejte 2 dlouhé sloupky.

 

6 Dostali jste se k rohu čtverce. Do velkého oka udělejte 2 dlouhé sloupky, 2 řetízková oka, 2 dlouhé sloupky.

 

7 Pokračujte na straně čtverce a udělejte 3 dlouhé sloupky.

 

8 V dalším rohu u velkého očka udělejte zase 2 dlouhé sloupky, 2 řetízková oka a 2 dlouhé sloupky, dále opět přidejte 3 dlouhé sloupky.

 

9 Stejně pokračujte až k dokončení druhé řady čtverce a zakončete ji pevným očkem.

 

10 Ukončete barvu, se kterou jste háčkovali střed, a navažte novou na začátku řady. S ní uháčkujte 3 řetízková oka. Každá strana čtverce by měla mít 7 dlouhých sloupků plus sloupky v rozích. Přidejte tedy 6 dlouhých sloupků, první nahradil řetízek ze tří oček.

 

11 V rohu opět uháčkujte 2 dlouhé sloupky, 2 řetízková oka a dva dlouhé sloupky. Poté 7 dlouhých sloupků.

 

12 Dále pokračujte stejně, v rohu vždy 2 dlouhé sloupky, 2 řetízková oka, 2 dlouhé sloupky; po stranách 7 dlouhých sloupků. Zakončete pevným očkem. Ukončete a konce přízí zapošijte. Podložky vytvořte v různých barevných kombinacích.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…