Foto: Unsplash

Exotické ovoce: Jaké je nejlepší a kdy je opravdu zralé?

V zimě si každý rád dopřeje i netradiční dobroty – například exotické ovoce. Jak ale poznat, jestli je správně zralé, a má tedy tu nejlepší možnou chuť?

Protože nám chybí zkušenost, jak má zralé exotické ovoce konkrétně vonět a chutnat, kupujeme ho často jen na ozdobu sváteční tabule. Když se po čase odhodláme ho ochutnat, bývá přezrálé a nedobré. Obchody obvykle nabízejí plody v takzvané technologické zralosti. To znamená, že plody jsou plně vyvinuté i vybarvené, ale jsou tvrdé, aby byly stále schopny transportu. Ta správná zralost nastane vlastně až u nás doma, z obchodu si tedy skoro vždy přineseme ovoce nezralé, které však za pár dnů v pokojové teplotě dozraje.

Granátové jablko

Je velké jako klasické jablko, jeho slupka je hladká a kožovitá. V obchodě vybíráme plody nepoškozené a bez prasklin. Správně zralé mají žlutočervenou barvu. Před konzumací jablko rozpulte a dužnaté míšky vybírejte lžičkou. Semínka, která obsahují, můžete sníst. Z plodů můžete získat i velmi chutnou šťávu, ze které se vyrábí známá grenadina. Plod poválejte po tvrdé podložce, pak do něj vyřízněte otvor a šťávu vymačkejte do sklenice.

 

Foto: Shutterstock

Rambutan

Je velký asi jako kaštan a trochu ho vzhledem i připomíná. Správně zralý rambutan je tmavě hnědý a lze ho snadno otevřít. Pokud je zelený, raději ho nekupujte. Uvnitř je bělavá pevná rosolovitá dužnina s jedním semenem. Odstranit ho dá dost práce, je lepší ho dát do úst vcelku jako třešeň a semeno pak vyplivnout.

Pitahaya

Plody jsou až 20 cm dlouhé oválné bobule pokryté třírohými podlouhlými „šupinami“. Existují různé varianty, plody mohou být červenofialové nebo žluté, dužnina rudá či bílá. Díky malým černým semínkům, která jsou jedlá, dužnina připomíná kiwi. Pitahaya je zralá, když „šupiny“ zežloutnou. Můžete ji oloupat, což jde u zralých plodů velmi snadno, stačí uříznout konec a stáhnout slupku dolů, nebo plod rozpůlit a dužninu vyjíst lžičkou, případně pitahayu nakrájet na trojúhelníčky.

 

Foto: Shutterstock

Papája

Nezralá papája vám vůbec chutnat nebude, proto ji nechte opravdu dozrát. Plody jsou oválné a mají zelenou barvu. Když se na jejich povrchu začnou objevovat žluté skvrny a při stisknutí prsty vznikne prohlubeň, znamená to, že je papája dobře zralá. Uvnitř plodu najdete velké množství černých zrn, která musíte odstranit. Jejich chuť je totiž nepříjemně palčivá – kdybyste je usušili, lze je použít jako náhražku pepře. Dužnina chutí připomíná něco mezi cukrovým melounem a banánem.

Mochyně peruánská

Prodává se i s obalem ve tvaru lampionku. Obal má slámově žlutou barvu a začíná se otvírat – podle toho poznáte, že je plod zralý. Žlutý plod má sladkokyselou, pikantní chuť, může se jíst syrový nebo se přidávat do ovocných salátů či zmrzlin. Nezralé plody nejsou dobré, a navíc obsahují jedovatý solanin jako zelená rajčata.

 

Foto: Shutterstock

Kaki

Nedozrálé plody jsou trpké a vůbec by vám nechutnaly. Když dozrají, jsou na omak hodně měkké, chutnají sladce a voní po vanilce. Plody se loupou a krájejí, nebo rozpůlené vyjídají lžičkou.

Mango

Zralost manga nepoznáme podle barvy, může být žluté, oranžové, červené i nafialovělé. Když ho jemně stlačíme, mělo by být mírně měkké a pružné, asi jako zralá meruňka. Příliš měkké mango je už přezrálé a nebývá ani dobré. Dužnina zralého plodu má sytě žlutou barvu a intenzivní svěží vůni, která může připomínat broskev či ananas. Když používáme mango v kuchyni a jíme ho, nesmíme pít alkohol!

 

Foto: Shutterstock

Liči

Plody velké tři až pět centimetrů mají tuhou a drsnou červenou slupku. Dužnina je bílá a šťavnatá, jádro, které obsahuje, není poživatelné. Liči voní po růžích či po muškátu, chuť je sladce nahořklá. Podtržené plody už nedozrají, proto se liči dováží zralé. Musíme ho zkonzumovat co nejdříve, pokud přezraje, zhnědne a ztratí svou výbornou chuť.


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Bylinky proti jarní únavě

Bylinky proti jarní únavě

Cítíte se unavení a bez energie? Na vině může být málo odpočinku, špatné trávení i nedostatek vitaminů. S většinou těchto neduhů pomohou bylinky, jen stačí vědět které.

Celý článek