foto: Shutterstock

Dvoubarevné mýdlo s levandulí

Máte chuť pustit se do výroby domácího mýdla? Je to jednoduché a zábavné! Navíc si můžete vytvořit mýdlo přesně podle svého gusta. Ukážeme vám, jak na to.

budete potřebovat

  • 1 kg bílé mýdlové hmoty
  • gelovou barvu do mýdla (fialovou, růžovou nebo modrou)
  • levandulový esenciální olej
  • sušenou levanduli

 

 

postup

 

 

foto: Shutterstock

1 Bílou mýdlovou hmotu dejte do misky, postavte na hrnec s vroucí vodou a ve vodní lázni ji pomalu nechte rozehřát. Poté ji odstavte a nakapejte do ní esenciální levandulový olej (na 1 kg hmoty použijte maximálně 30 g esenciálního oleje, stačí ale mnohem méně). Část hmoty si odlijte stranou a udržujte ji v horké lázni rozehřátou. Zbylou hmotu obarvěte několika kapkami gelové barvy do mýdla.

 

 

foto: Shutterstock

2 K odlití můžete použít klasickou formu na chleba či biskupský chlebíček. Ideální je vystlat ji pruhem pečicího papíru, který přehnete přes okraje. Nalijte obarvenou hmotu do formy a počkejte, než povrch ztuhne. Pak ho nožem naškrabejte, aby nebyl zcela hladký. Další vrstva se tak lépe spojí. Na vršek nalijte bílou mýdlovou hmotu. Opět ji nechte trochu ztuhnout a pak ji posypte sušenou levandulí. Nyní nechte mýdlo důkladně vytvrdnout – aspoň 12 hodin. Z formy ho vyklopte nebo vytáhněte s pomocí pečicího papíru. Okraje předtím uvolněte nožem.

 

 

foto: Shutterstock

3 Ztuhlé mýdlo nakrájejte na jednotlivé kusy. Postačí vám k tomu klasický delší nůž.

 

 

foto: Shutterstock

4 Z 1 kg mýdlové hmoty si můžete vyrobit 6–10 kousků mýdla, záleží na tom, jak široké kusy nakrájíte.

 


Tip
Mýdlových hmot je na trhu velké množství. Bývají obohacené o různá přírodní másla a oleje a na rozdíl od obyčejných mýdel příliš nevysušují pokožku.


 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Světelné odpočítávání

Světelné odpočítávání

Adventní svícny patří k oblíbené předvánoční výzdobě. Můžete si je zapalovat o adventních nedělích nebo třeba každý den. Chcete si vytvořit svůj vlastní originál? Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Psí výchova aneb Škola hrou

Psí výchova aneb Škola hrou

Víte, které povely by měl každý pes okamžitě vykonat, a to za každých okolností? Jsou to: „k noze“, „zůstaň“ a „nesmíš“. Přečtěte si, jak s výcvikem psa začít už od štěněte.

Celý článek